pääsemme osaksi eu:ta myös autoverotuksen saralla. Pistäisi kummasti realiteettejä aidon kilpailun merkeissä myös suomalaiseen käytettyjen autojen kauppaan/hintoihin.
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=123009
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=123009
Vastaukset 2
Vanhimmat
sellaiselle joka ei halua kauaksi kotoaan, mutta tahtoisi kuitenkin suomi-autoa paremman käytetyn. Tallinnan matkailu saattaa tämänkin myötä vilkastua. Ja suomen päättäjien ja virkamiesten harmit vain lisääntyy!!
Jutussa oli kyllä hieman mainoksen maku, mutta hyvä tarkoitus "pyhittää" keinot.
Voishan nuo pistää liikkeen meidän mantereellekin suoraan. Kyllä siinä kuhina kävis liikkeessä. Käsittääkseni autoja vois myös koeajaa saksan siirtokilvillä ilman välitöntä verotusta, jos kyydissä olis ulkomaalainen kauppias. Aina se kilpailu avartaa. Lidlikin vois ruveta kauppaamaan autoja noin niin saatais kunnon kisa pystyyn.