Contoiren säännöt
Alas präntätty armon wuonna 1852
Jumalanpelko, puhtaus ja säännöllisyys ova tarpeen hyvässä afäärein hoidannassa.
Olemme nyt päättäneet wähentää wiikottaiset työ-tunnit, contoiren palkollisten tulee työskennellä jatkossa wain aamuseitsemästä iltakuuteen.
Aamurukous pidetään joka päiwä pää-contoiressa. Kaikkein on oltava läsnä.
Contoire-wäen pukeutumisen on oltawa hillittyä. Palkollisemme älkööt nuwitelko werhoutumalla waatekappaleisiin, jotka owat waalean wäriset. Pitkät sukat olkoot kielletyt, mikäli eiwät ole erityisen hywässä kunnossa.
Palkollisemme wiihtymistä warten on kamiina käytettäwissä. Joka aamu kylmien säiden wallitessa jokaisen palkollisen on tuotawa myötä neljä naulaa hiiltä.
Kukaan palkollisista ei saa jättää työ-huoneita ilman lupaa. Luonnontarpeiden tekeminen on kuitenkin sallittua, ja on contoire-wäen käyttäminen sitä osaa puutarhaa, joka on weräjän toisella puolen. Contoire-wäen on itse huolehtiminen siitä, että puheenalainen paikka on kunnossa.
Kaikenlainen keskustelun pito cointoire-aikana on kielletty.
Tupakin, wiinin ja wiinan himo on inhimillinen heikkous ja olkoon näiden käyttäminen palkollisiltamme kowasti kielletty. Tämä koskee myös wapaata aikaa.
Olemme päättäneet, koska työ-tuntien lukua näin drastillisesti on wähennetty, sallia ravinnon nauttimisen puoli kahdentoista ja kahdentoista välisenä aikana. Työ ei kuitenkaan saa, wallitsipa olo-suhteet mitkä hywänsä, seisahtua.
Alas präntätty armon wuonna 1852
Jumalanpelko, puhtaus ja säännöllisyys ova tarpeen hyvässä afäärein hoidannassa.
Olemme nyt päättäneet wähentää wiikottaiset työ-tunnit, contoiren palkollisten tulee työskennellä jatkossa wain aamuseitsemästä iltakuuteen.
Aamurukous pidetään joka päiwä pää-contoiressa. Kaikkein on oltava läsnä.
Contoire-wäen pukeutumisen on oltawa hillittyä. Palkollisemme älkööt nuwitelko werhoutumalla waatekappaleisiin, jotka owat waalean wäriset. Pitkät sukat olkoot kielletyt, mikäli eiwät ole erityisen hywässä kunnossa.
Palkollisemme wiihtymistä warten on kamiina käytettäwissä. Joka aamu kylmien säiden wallitessa jokaisen palkollisen on tuotawa myötä neljä naulaa hiiltä.
Kukaan palkollisista ei saa jättää työ-huoneita ilman lupaa. Luonnontarpeiden tekeminen on kuitenkin sallittua, ja on contoire-wäen käyttäminen sitä osaa puutarhaa, joka on weräjän toisella puolen. Contoire-wäen on itse huolehtiminen siitä, että puheenalainen paikka on kunnossa.
Kaikenlainen keskustelun pito cointoire-aikana on kielletty.
Tupakin, wiinin ja wiinan himo on inhimillinen heikkous ja olkoon näiden käyttäminen palkollisiltamme kowasti kielletty. Tämä koskee myös wapaata aikaa.
Olemme päättäneet, koska työ-tuntien lukua näin drastillisesti on wähennetty, sallia ravinnon nauttimisen puoli kahdentoista ja kahdentoista välisenä aikana. Työ ei kuitenkaan saa, wallitsipa olo-suhteet mitkä hywänsä, seisahtua.
Vastaukset 69
Vanhimmat
jos ei saa lopettaa työtä ruokailun ajaksi, sitten kaupungissa tulee sanomista jos pyllyilee housut kinttuissa pusikossa. Hoosiannaa ja herra armahda lauletaan maanantai- aamuisin koska nautiskelukielto unohtuisi joka tapauksessa. Ja koittakaapa saada nörtti pukeutumaan hillitysti niin kaatuu koko tietoliikenne.
voipi toimia enää tonttukansan kuninkaankansliassa =:O)))))))))))
sitten vaan tahmaisia tonttujuttuja.
jutuista tiiä mutta ny o tahmaset näppikset =:O) Kippasin jätskiä ja hilloo näppikselle... mut ei sil ollukaan nälkä. Ei yhtään syäny. =:O)
Ei munkaan näppis tykkää suklaasta tai pizzasta mitä oon anteliaasti tarjonnut.
eiku pöydälle =:O)
siks tuntuu ettei enää osaa kirjoittakaan muuta kun huhaata.
olla? =O Huuhaillaan vaan rauhas. Tulee rauha maailmaan ku tarpeeks huuhaillaan (in my wish)
saatais rauha maailmaan ja kaikki olis iloisia:))
kerrakseen =) Täytyypä muihinkin foorumeihin ujuttaa huuhaa-palsta. Mul on ainaki ollu älyttömän hauskaa lueskellessa. =)
että sitä huuhaata löytyy kyllä ihan kaikilta palstoilta ja etenkin sieltä tiedepalstalta:)))
"omakustanne-einsteinejä"? =) Täytyypä vilkasta joskus... =))))
miten se on linkitetty kun tiedepalstalta päätyy aina uskontopuolelle, siis sen ymmärrän jos huuhaa linkitetään siihen uskontoon mutta miksi tiede?
sen takia että einsteinit hakee parhaat ideansa oikeesti täältä? Se o vaa semmonen sumutuskonsti... =))))
kilpailijat kekkais mistä ne saa ideansa.
=:O))))) Oon jo pitempään epäilly että tällasista keskusteluista ne parhaat ideat tulee. Ku sit ku julkastaan joku uus juttu, monta kertaa saa ihmetellä että kas ku sitä ei ennen oo keksitty. =)))))
pitää tutkia mitä keksintöjä on huuhaapalstalla tehty:))
viel ei o läytyny. Epäilisin että Pulju.netin tavaroista aika moni o tällasil paikoil ideoitu. =)))
juuh.. toihan on ku olis äiteellään töissä *tirsk* Siel vois olla tollanen kuri =:O))))
käydä nykyään jos kiellettäis ilonpito vapaa- aikanakin? Yliopistot tyhjenis kun ei vois harjoitella tulevaisuutta varten.
ku jäis täältäki jokavuotinen Turun upotus reissu tekemäti.. Huijui. *tirs*
pomppimassa? Mun on monta kertaa pitänyt mennä mutta aina jäänyt väliin:)))
poNppija =) Mut kaverit kertonu.. ja henk koht kutkuttava idea ku suku o sieltä =:O)))))))
siis eikö pelkkä tamperelaisuus riitä? Jukopliut, sit mennään vaikka kahdestaan pomppimaan jos ei muuten päästä mukaan:((
ky ei me päästä yliopiston bussiin =))) Ja muutenskii o junassa parempi tunnelma vaik kuin hoilataan notta "linja-autossa on tunnelmaa" =))) Junassa voipi vain bongailla *tirsk*
ravintelivaunuun ja hoilataan niin että turkulaiset itsekin alkaa pomppimaan.
ja sitä rataa *hoil* Ois siin karaokee *pyrsk*
ja mulla on tää töyhtö niin kyllä meidät huomataan ja saa turku kuulla kummia.
siin oiski näky.. jättäisin viel asettelematta. =)) Viimeks ku tein, tuli sellanen harakanpesä että meinas pikkutiput ruveta tuttavallisiks... kai ne pesäpuskaa etti =))))))
lakkaa niin tulee sellanen töyhtö että pysyy pystyssä ilman töyhtötintäkin.
mulla simmone pyöree kasa kuin lopullinen PISTE ja sulla asiaa selventävä HUUTOMERKKI
*kikakika*
liikennemerkissä huutomerkkiä? Voitais laittaa turun liikenne sekaisin:))) Mentäis vaikka johonkin liikenneympyrään seisomaan.
on.. juu-u.. se o se kolmio millä varotetaan ylipäätään että edessäpäin o jotain hidastavaa tai vastaavaa.
hidastaa meidän kohdalla.
mutta juu ny tars käydä tua toisessa laskemassa mitä mää sinne oon laittanu =)) Ettei tuu varotusmerkkiä vastaan =:O)))) *ompelee samalla palhetteja pikkujouluklänninkiin* Eiks oo hiano? Kasaripaljettiretale ja gauhia kasa kikuroita *tirsk*
sitä loimusamettia ja sit pitsiä ja tulee sellanen kolttu etten mahdu ovesta kuin poikittain, missäs olis meille riittävän iso sali?
suoraan alas rappuja. Juu siellä puljussa niitä on ja sit Tampereella on sellanen kauppa kuin Nekalan löytöliiteri ja se se vasta huuhaata onkin.
että mihkäs mänit =)) Juu löytöliiteri o vinkee paikka =) Yhen sukulaisen ku vein sinne se tokas jo ovelta että tästä ei sit ukolle kerrota. Ukkonsa ku o himoshoppailija =)))))))
vessapaperia ja iskuporakoneen samalla reissulla:)))
kun se vaan jäis siihen.. siel o aina jotain ehania tilpehöörejä niiiii halvalla. Kotona sit huomaa että o kassillinen turhaa mukana =:O)))
säästänyt siellä niin vietävän paljon rahaa etten uskalla edes laskea.
lasketaan vaan se mitä säästy ku ei sokokselta hakenu =))
enemmän sitä turhaa krääsää samalla rahalla ja sit sen kaman saa kantaa kierrätyskeskukseen kun ei sitä voi ees myydä kirppiksellä:(((
totta.. ei kannata kirppikselle kantaa ku kaik "tietää" kuinka halpaa se oli alunperin =/ Mutta nyt sammui tuikku, niin minäkin. Mul o itteni kans sopimus että surffata saa yhden tuikun ajan (tarskohan ostaa niit jotka palaa 9 tuntia)
ois tunnelmaa... ei kai me sentäs Pirkkahallia tarvita =:O)))) Paitti tietenkin jos kutsutaan pari kaveria enempi ku pitäis =)))
kun on meidän kampaukset ja koltut ja sit viä pari miestä huuhaalta niin saa Harkimo rakentaa meille sen ison hallin.
tilaa ku vien nii vimmatusti jotain raukkaa foxtrotissa =:O)))) *soittaa Harrille heti* kiiru tulee mut kai se sen pystyyn saa.
oppia tanssimaan jenkkaa, nyt siihen oliskin tilaisuus. Pitää vaan löytää sellainen partneri joka ei sit tallo mun helmoille.
jenkassa voi vaik koota helmat sillai toiselle lonkalle? Siis niiku pois tieltä siks aikaa? Eeei kai.... mä en osaa sitä kans... ketäs värvätään opettajiks? *tirsk* Vaik emmäämitään opi ku oon ni mahoton viemään =))))
pussihousut sinne hameen alle niin ei syytetä siveettömyystä vaikka olis helmat korvissa. Mä oon kova tallomaan ja ottamaan askelia mutta se rytmitaju puuttuu:(((
victorian aikuset... kumilenkki polven alapuolella ja pitsipimpsut. =) Ne ois ihunat. Ja jos tanssia tarvis oikeesti, sais kavaljeerilla olla turvakengät ja munasuojat =)))) Mä oon ni onneton siinä taidossa että siitä sais tänne uskomattimia tarinoita pitkäks aikaa =))))
Sellaset oikein kunnon läskipohjakengät kavaljeerille. Mä oon niin vikkeläkinttuinen ettei kuitenkaan pysy matkassa, ei pääse tallomaan mun varpaita:)) Mä meen jo salin toisessa päässä kun kavaljeeri vasta aloittaa:))
laittaski 11 cm korot. Neulamallia. En pääsis mihkään. Ripustautus kaulaan vaan ja antas kavaljeerin kantaa... täytys kattoo sit riski kavaljeeri. Mua ei hippiäiset saa hievahtaankaan =))
kädet että saa kankuista kunnolla kiinni. Mihkähän meidän kavaljeerit on kadonneet? Ei oo poikia näkynyt koko aamuna:(( Ja sillä tavalla kun Lonekin jätti meidät lehdellä soittelemaan:(((
sanperi =/ Mutta tää kostetaan... varmana tallon varpaille ähhähähähähä
on ne turvakengät, pitää vaan vahingossa kampittaa, juukeli kun kehtaskin jättää meidät sillä tavalla. Kyllä saa viä kuulla kunniansa.
sit vaa tangon käänteissä jalat alta =:O)) Kattoo et pyllähtää seljälleen ettei jäähä alle =)))
että saisivat pehmikkeet alleen:))
mentäs ihan mäsäks... mä ainaki kun sen kavaljeerin täytyy olla nii riski =)))) Plätty tulis truusta ku sellane syliin rojahtais =))) jotain itsesuojeluvaistoo sentäs.. *tirsk*
niin laaja lätty:)))
sillä plättykoolla =:O)))) ai kamala.. ei uskalla ees kuvitella. mutta kyl onkin hiljasta. ei voi koko huuhaakansa nukkua. mikä talvijärkytys ne o tainnuttanu....
Lunta maassa ja kaikkee, mikäs nukkuma- aika tää muka on?
tääl o... ainaski mun partsilla. Rahtari heräs. hyvä hyvä. Mutta noi liukkaat teki sen että pyllähdin tiistaina kunnolla. Ei siä asti tuntunu se maanjäristys? =))
Toimiko sun iskunvaimentimet kunnolla? Pitääkin kurkata ikkunasta onko se valo karannut.
pohjaan asti =/ Tyyny täytyy nytki olla lisäiskarina. Kyl sen kans pärjää =)) ja hakkasin uudet naulat kengänpohjiin. Nuljuu vaa rappukäytäväs ikävästi mutta eipä luista ulkona =:O)))
on sitten kipee kun sen kunnolla kolauttaa eikä siinä auta mitkään vaimentimet, tietääpi entinen pispalan likka.
pluistellu koululta Voimalle? Siin o kuulemma moni saanu hurrrjat vauhdit... Niinko meil raholas oli kans koulunmäki luvattoman hätäsesti tultu alas ain välil =:O)))) Penkat vaan pölisi.
pyllymäkee ja kun kerran vahingossa pääsi kaatumaan niin sit vaan käsillä vauhtia ja samaa vauhtia alas asti. Se oli vaan ikävää kun piti mennä rinnettä ylöspäin:))
että siel o välil ihmiset vetäny köysiä sinne talviajaks. Siit o kuulemma hyvä kiskoo ihtiään ettiäpäin =))