Kerran narkkari aina narkkari, hyvä vaan yhteiskunnan rahat säästyy.
"Huumeet niittävät nuoria Suomessa
Huumeisiin kuollaan Suomessa muita Pohjoismaita huomattavasti nuorempina, sanoo Helsingin yliopiston oikeuslääketieteen laitoksen johtaja, professori Erkki Vuori.
Vuoren mukaan huumeisiin kuolee eniten 20 - 29-vuotiaita, kun muualla Pohjolassa kuolleet ovat keskimäärin 34 - 39-vuotiaita.
Viime vuonna huumeita löytyi 88:n alle 30-vuotiaan suomalaisvainajan verestä. Eniten oli buprenofiinilöydöksiä, kun taas heroiinikuolemia ei todettu yhtään. Buprenofiinia käytetään monissa maissa heroinistien korvaushoidossa. Suomessa sitä ei käytetä.
Vuori arvelee, että huumeiden käyttötapa saattaa selittää nuorten suurta osuutta huumeisiin kuolleista Suomessa. Kuolemanriski kasvaa, jos huumausaineita käytetään suonensisäisesti tai jos niitä käytetään seurassa, jossa muut ovat huomattavasti kokeneempia käyttäjiä.
Huumeiden uhreja muistellaan tänään eri puolilla Suomea.
STT, YLE24, YLEn Radiouutiset"
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.