Onko naisen lupa puhua seurakunnassa? Onko Paavali erottanut naiset ulos seurakuntaelämästä? Onko Jumala tarkoittanut naiset mykiksi luontokappaleiksi joiden ei ole lupa toimia seurakunnassa. USA ja Etelä-Afrikka ovat harjoittaneet rotusortoa. Tuleeko kristittyjen harjoittaa sukupuolisortoa? Onko teillä tuollainen Jumala? Onko Paavali sanonut että mies ja nainen, orja ja vapaa, juutalainen ja kreikkalainen ovat eri asemassa toisiins nähden?
Nainen seurakunnasssa olkoon vaiti?
13
574
Vastaukset
- Pyhä Henki eli Gabriel
Luepas allaolevat tiedot siitä,milloin ensimmäinen
nainen tuli olemassaoloon,niin saat käsityksen jo
taivaassa vallinneesta vastakohtaisuudesta.Tosin
sen verran voin kertoa mielenkiinnon herättämisek-
si,että ensimmäinen nainen luotiin ennen Lucife-
ria.
"Ennen luomista olevasta ajanjaksosta Gabrieliin
Ennen luomisen alkua Jumala vietti 48000:n vuoden pituista ajanjaksoa(?).Jumala (Veeda-kirjallisuudessa Karanodakasayi Visnu eli Maha-Visnu) alkoi luomisen Jupiterin eli Kolobin läheltä (Opin ja liittojen kirjan Aabrahamin kirjan 3:s luku 16:sta jae).Hän oli yksin luomisen alussa eikä ketään ollut vielä olemassa hänen alkaessaan luoda ainetta.Avaruus tai olemassaolo oli ennen luomisen alkua aineeton.Oli vain tyhjä hiljaisuus ja Jumala alkoi käyttää ensimmäistä kertaa luomisvoimaansa (Pyhä Henki).6 2/3 vuorokautta mittaisen ajanjakson jälkeen luomisen alkamisesta sikisi Jumalan Pyhästä Hengestä olemassaoloon Sana (Veeda-kirjallisuudessa Narayana eli Garbhodakasayi Visnu eli Visnu).Sana syntyi myöhemmin Kasyapan ja Aditin poikana Vamana?Vamana saattoi olla Fanuelkin mutta epätodennäköistä (Veeda-kirjallisuus) ja sitä myöhemmin Joosuana,Joosadakin poikana (Sakarjan kirjan 3 luku jae 1 ja 6 luku jae 11).Hän eli myös noin 550 eKr Intiassa nimellä Maitreya eli Boddhisattva ja sitäkin myöhemmin Joosefin poikana Jeesuksena (Matteus 1 luku jae 20 ja 21).4:n vuorokauden mittaisen ajanjakson jälkeen Sanan sikämisestä sikisi Jumalan Pyhästä Hengestä olemassoloon Pyhä Henki joka sai myöhemmin nimen Gabriel.(Veeda-kirjallisuudessa Ksirodakasaui Visnu).Alkuun
Pyhästä Hengestä eli Gabrielista Veeda-kirjan eksytykseen
Pyhä Henki eli Gabriel syntyi myöhemmin Varahadevana,villisika-inkarnaationa (Veeda-kirjallisuus) ja sitä myöhemmin Sutapan ja Prsnin poikana Prsnigarbhana (Veeda-kirjallisuus).Prsnigarbhan ja hänen vaimonsa ainoa lapsi (poika) oli taivaassa nimeltään Varuna(?).Varuna(?) syntyi myöhemmin 1647 jKr Chesterissä (Delawaressa) Amerikassa nimellä Laurence Marttinen (Mortonson). Prsnigarbhan isä Sutapa oli Brahmanin eli Aadamin (Raamattu) kymmenestä pojasta nuorin (Sanat-kumara Veeda-kirjallisuudessa).Pyhä Henki eli Gabriel eli vielä myöhemmin Kasyapan ja Aditin poikana Upendrana (Veeda-kirjallisuus) ja sitä myöhemmin Dasarathan ja Kaysalyan poikana Ramana (Ramacandra) ja sitäkin myöhemmin Devakin ja Vasudevan poikana Krsnana (Veeda-kirjallisuus).Kasyapa ja Aditi eivät olleet aikaisemmassa elämässään Sutapa ja Prsni eikä myöhäisemmässä elämässään Vasudeva ja Devak, vaikka Veeda-kirjoissa niin mainitaankin.Veeda-kirjoissa mainitaan myös Kasyapan ja Aditin olleen Raman (Ramachandra) vanhemmat Dasaratha ja Kaysalya mikä ei ole totta.Kasyapa (Uriel) ei myöskään elänyt 1400-luvulla jKr Sri Jagannatha Misrana,Srimati Saci-devin puolisona kuten Veeda-kirjoissa sanotaan (vertaa enkeli Moronia koskevaan eksytykseen).Alkuun
6:n vuorokauden mittaisesta ajanjaksosta kuudenteen luomispäivään
6:n vuorokauden mittaisen ajanjakson jälkeen Pyhän Hengen eli Gabrielin sikiämisestä Jumala loi maan ja se asettui paikoilleen.Maata luomassa oli myös Sana ja Pyhä Henki (Gabriel).6 vuorokautta Pyhän Hengen eli Gabrielin sikiämisestä alkoi ensimmäinen luomispäivä.Tuo ensimmäinen luomispäivä oli pituudeltaan 270:n vuorokauden mittainen ajanjakso.Toinen luomispäivä oli pituudeltaan 272:n vuorokauden mittainen ajanjakso.Toisen ja kolmannen luomispäivän aikana Pyhä Henki siirsi uutta mannerta noin 2000 kilometriä länteen vanhasta mantereesta,Jumalan voimalla (Pyhän Hengen) joka oli hänessä,niin että maa laajeni.Tuolloin hän sai nimekseen Gabriel(Jumala on voimani tai Jumala on väkevyyteni).Kolmas luomispäivä oli pituudeltaan 272:n vuorokauden mittainen ajanjakso.Neljäs luomispäivä oli pituudeltaan 274:n vuorokauden mittainen ajanjakso.Viides luomispäivä oli pituudeltaan 273:n vuorokauden mittainen ajanjakso.Kuudes luomispäivä oli pituudeltaan 268:n vuorokauden mittainen ajanjakso.
Alkuun
Urielista Istraeliin eli Aabrahamiin
160 vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua olemassaoloon tuli Uriel,sama joka karkoitti Aadamin ja Eevan paratiisista (Hänet tunnetaan Veeda-kirjallisuudessa nimellä Surya,aurinkoa lähinnä oleva jumaluus(?)).Uriel eli myöhemmin Intiassa nimellä Kasyapa eli Aristanemi (jonka vaimo Diti eli myöhemmin 1400-luvulla jKr Espanjan kuningas Ferdinantin vaimona Isabellana) ja sitä myöhemmin Krsnan aikana tai sitä ennen miehenä joka opetti (kansaa,oppilaitaan) vessan pöntöllä istuessaankin (Veeda-kirjallisuus).Hän eli myös Englannissa 1100-luvulla jKr kuningas Henrik I:nä (ensimmäinen) ja sitä myöhemmin 1400-luvulla jKr Espanjan kuningas Ferdinantina jonka vaimo oli Isabella.149 vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua olemassaoloon tuli enkeli Jofiel (Creative Power),((Jofiel voi olla vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua.(Zotiel eli enkeli Moroni oli Nefin kansaa hallinnut Moroni joka eli ja hallitsi uudella mantereella noin 72 eKr eikä Mormonin poika Moroni niin kuin Mormonin kirja väittää.Tarkempi selvitys tästä eksytyksestä sivulla 8). vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua. Rafaelin enkeli tuli olemassaoloon 138> vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua.Hän eli myöhemmin 1100-luvun lopussa ja 1200-luvun alussa Englannissa (?).Ensimmäinen nainen,(myöhemmin Intiassa elänyt oppimisen jumalatar Sarasvati jonka puoliso oli nimeltään Manjushri eli Bodhisattva, Veeda-kirjallisuus(?)) ja joka myöhemmin tunnetaan Esterina,Raamatun Esterin kirjan päähenkilönä,tuli olemassaoloon vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua."- moikka
Kyllä on turhaa tekstiä. Kuka muka ton on ollut toteamassa mitä jumala teki kun ympärillä oli tyhjyyttä. Miten se joku pystyi olemaan siellä ja seuraamaan... Todellista fiktio-romaania. EI hyvänen aika. LOpettakaa tollanen itsensä pettäminen.
- .miettijä.
Paavali oli hengellinen neuvonantaja. Hän puhui seurakuntaa varten. Seurakunnalla on ainoa toimiva hengellinen ohje, että nainen on hiljaa ja kuuntelee,mitä "miehellä" on sanottavaa.
Mies on "perheen pää" ja Hänen sanansa on se jonka noudattaminen on koko perheen yhteinen velvollisuus.
Ellei näin ole, ei ole perusteltua odottaa että asiat menisivät suunnitellulla tavalla.
-----
5. Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
6. joka antoi itsensä lunnaiksi kaikkien edestä, josta todistus oli annettava aikanansa,
7. ja sitä varten minä olen saarnaajaksi ja apostoliksi asetettu - minä puhun totta, en valhettele - pakanain opettajaksi uskossa ja totuudessa.
8. Minä tahdon siis, että miehet rukoilevat, joka paikassa kohottaen pyhät kädet ilman vihaa ja epäilystä;
9. niin myös, että naiset ovat säädyllisessä puvussa, kaunistavat itseään kainosti ja siveästi, ei palmikoiduilla hiuksilla, ei kullalla, ei helmillä eikä kallisarvoisilla vaatteilla,
10. vaan hyvillä teoilla, niinkuin sopii naisille, jotka tunnustautuvat jumalaapelkääviksi.
11. Oppikoon nainen hiljaisuudessa, kaikin puolin alistuvaisena;
12. mutta minä en salli, että vaimo opettaa, enkä että hän vallitsee miestänsä, vaan eläköön hän hiljaisuudessa.
Mielipiteitä taas voi olla vaikka minkälaisia ja sen mukaisia valintoja, mutta se onkin sitten asia joka ei meille kuulu.- Hiljaa
Niinkö sitten pitää tehdä, että naiset perustavat
oman kirkon, jossa saavat puhua, kun kerran
näin ajatellaan, että naisten pitää olla hiljaa
ja kuunnella mitä "miehellä" on sanottavaa.
Sanoisin naisena kuitenkin, että kaikista miehistä ei ole perheen pääksi, kaikki miehet
eivät edes osaa"sanoa".
kyllä Paavalin teksti on tarkoitettu omaan aikaansa; silloinhan nainen oli tosi alistetussa
asemassa.Mies pystyi jättämään vaimonsa milloin
vain kirjoittamalla erokirjan.Mielipiteitä
tosiaan saa olla vaikka kuinka paljon, mutta se ei
kuulu meille. - .miettijä.
Hiljaa kirjoitti:
Niinkö sitten pitää tehdä, että naiset perustavat
oman kirkon, jossa saavat puhua, kun kerran
näin ajatellaan, että naisten pitää olla hiljaa
ja kuunnella mitä "miehellä" on sanottavaa.
Sanoisin naisena kuitenkin, että kaikista miehistä ei ole perheen pääksi, kaikki miehet
eivät edes osaa"sanoa".
kyllä Paavalin teksti on tarkoitettu omaan aikaansa; silloinhan nainen oli tosi alistetussa
asemassa.Mies pystyi jättämään vaimonsa milloin
vain kirjoittamalla erokirjan.Mielipiteitä
tosiaan saa olla vaikka kuinka paljon, mutta se ei
kuulu meille.Paavali ei tarkoittanutkaan ohjetaan niitä varten jotka ottavat opettajansa omaa mieltään palvelemaan.
Hehän voivat tehdä tietenkin mielensä mukaan.
Eihän Paavalin ja Jeesuksen opetukset olleetkaan tottelemattomia varten vaan niitä varten jotka tahtovat elää Jumalan tahdon mukaan.
Ne joille ei kelpaa ne ohjeet joita Raamattu ohjaa voivat tehdä ihan oman mielensä mukaan omat sääntönsä.
Niitä varten ovat kaikki muut jumaluudet olleet ikiajat valittavina.
- jarlau
VOIKO NAINEN OPETTAA JA TOIMIA PASTORINA?
Pappisluokka ja pappeusjärjestelmä kuuluivat vanhan liiton aikaan. Erityinen pappeus kuului vain Leevin sukuun ja vain Aaronin jälkeläisille. Nämä miehet toimittivat pyhäkköpalvelusta. Yleinen pappeus kuului sekä miehille että naisille vanhassa- että uudessa liitossakin.
Jokainen uskovainen on "pappi." (2 Piet 2:5,9) Pastori on nykyisin ammattinimike johon voi korkeakoulussa pätevöiytyä kuka tahansa. Erityinen pappisluokka miehillä kuului vain vanhan liiton aikaan. Uuden liiton aikana erityinen pappeus on vain Jeesuksella. Pastori sana tulee kreikan "poimeen" sanasta ja tarkoittaa (lammas)paimenta.
Jumalan tarkoitus ei ole ollut koskaan alistaa naista. Ihmisinä olemme samanarvoisia Jumalan edessä. Jumala edellyttää miehiltä rakkautta vaimojaan kohtaanja vaimoilta kunnioitusta miehiään kohtaan. (Ef 5:33) Ihmiset kuitenkin käsittivät väärin Jumalan järjestelmän miehenä perheen päänä ja alistivat naisen mielivaltaisesti. Naiset olivatkin ja ovatkin usein muissa kuin aidosti kristillisissä piireissä lähinnä "kotiorjan" asemassa. Jumalan profetian lahja on toiminut yhtä hyvin naisten kuin miestenkin kautta. Kaikkina aikoina on ollut myös naisprofeettoja. (Luuk 2:36-38) Paavalin aikainen kulttuuri alisti naisen täysin ja siksi heidän käyttökelpoisuutensa oli rajoitettu. Naisia ei edes koulutettu, mutta pian heitä toimi lahjoillaan evankeliumin palveluksessa. (Room 16, Apt 18:2-3, Apt 18:24-28) Room 16 luvussa esiintyy nimiluettelossa 10 näista jotka toimivat merkittävissä tehtävissä, jopa apostoleina.Psalmi (huom.VT:n pappisluokankin aikana) kertoo naisista ilosanoman (evankeliumin) tuojina. (Ps 68:12) Raamatun uskonto ei tee erotusta miehen ja naisen välillä. (Gal 3:28)
Miksi Paavali kehotti naisia olemaan vaiti seurakunnan kokouksissa? (1 kor 14:34-35, 1 Tim 2:11-12) On selvää ettei naisen sovi hallita miestään. (Ef 5 :21- 25) Kun naiset pääsivät mukaan kokouksiin, he olivat kouluttamattomia, oppimattomia ja siksi innoissaan. He olivat puheliaita ja ottivat toisinaan heille kuulumattomia vapauksiakin. On tulkittu että naiset olisivat häirinneet kokouksia puheliaisuudellaan yms. Paavali ilmeisesti varoi myös tarpeettomasti loukkaamasta ihmisiä jotka elivät sen ajan naista alistavassa juutalaisessa ja kreikkalaisessa kultuurissa. Kristilliseen seurakuntaan liitettyinä naiset saivat samoja armolahjoja kuin miehetkin. Se on todiste Jumalan hyväksymisestä naiset työhönsä! Näyttäkin siltä että Paavali ensin yhteiskunnallisista syistä rajoitti naisten toimintaa koska naisten toiminta olisi herättänyt ankaraa vastustusta sen ajan kulttuurissa eikä olisi siksi edistänyt Herran asiaa. Myöhemmin Paavali otti naisia työhön, kun asenteet sen sallivat paremmin ja naiset oppivat evankeliumin päästyään kotiorjan asemasta kristilliseen järjestykseen. (Room 16) Lukemattomat ovat sielut jotka ovat tulleet johdetuksi Herran luo naisten uhrautuvan työn toimesta. Voisiko Paavali tänään, tai joku muu kieltää naisen toimimisen evankeliumin työssä lähimmäistensä pelastamiseksi?
Pitäisikö naisen sanoa: "En voi auttaa Sinua enkä opettaa Sinua ja vastata kysymyksiisi Jumalasta koska olen nainen). Mene ja etsi käsiisi joku mies?!"Paavali olisi varmasti onnellinen kun voisi edistää evankeliumin asiaa paremmin naisten avulla. Naisten työn vastustajia ovatkin yleensä lähinnä ne jotka eivät itse osallistu aktiivisesti evankeliumin työhön, eivätkä ole vielä saaneet täyttä ymmärrystä evankeiumin työn tärkeydestä ja kiireellisyydestä.
On kovin uskaliasta kieltää innokasta tekemästä Herran työtä evankeliumin asialla lähimmäisten sielujen pelastamiseksi. (Matt 28:18-20, Mark 16:14-16) Yhteiskunnallisia rajoituksia ei ole olemassa nykyaikana. Naiset voivat käyttää.kaikkia Herran antamia lahjojaan evankeliumin työssä lähimmäistensä hyväksi ja Herran kunniaksi.
Siunausta
jari laurila
http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli- .miettijä.
===Miksi Paavali kehotti naisia olemaan vaiti seurakunnan kokouksissa? (1 kor 14:34-35, 1 Tim 2:11-12) On selvää ettei naisen sovi hallita miestään. (Ef 5 :21- 25) Kun naiset pääsivät mukaan kokouksiin, he olivat kouluttamattomia, oppimattomia ja siksi innoissaan. He olivat puheliaita ja ottivat toisinaan heille kuulumattomia vapauksiakin. On tulkittu että naiset olisivat häirinneet kokouksia puheliaisuudellaan yms. Paavali ilmeisesti varoi myös tarpeettomasti loukkaamasta ihmisiä jotka elivät sen ajan naista alistavassa juutalaisessa ja kreikkalaisessa kultuurissa. Kristilliseen seurakuntaan liitettyinä naiset saivat samoja armolahjoja kuin miehetkin.
- jarlau
.miettijä. kirjoitti:
===Miksi Paavali kehotti naisia olemaan vaiti seurakunnan kokouksissa? (1 kor 14:34-35, 1 Tim 2:11-12) On selvää ettei naisen sovi hallita miestään. (Ef 5 :21- 25) Kun naiset pääsivät mukaan kokouksiin, he olivat kouluttamattomia, oppimattomia ja siksi innoissaan. He olivat puheliaita ja ottivat toisinaan heille kuulumattomia vapauksiakin. On tulkittu että naiset olisivat häirinneet kokouksia puheliaisuudellaan yms. Paavali ilmeisesti varoi myös tarpeettomasti loukkaamasta ihmisiä jotka elivät sen ajan naista alistavassa juutalaisessa ja kreikkalaisessa kultuurissa. Kristilliseen seurakuntaan liitettyinä naiset saivat samoja armolahjoja kuin miehetkin.
Paavalin oppi on suorastaan ahmittu kyllä.
Se vaan pitää ymmärtää oikein.
Tämä on toki vaikea kysymys, mutta selviää Sinullekin kunhan alat ensin itse evankeliumin työhön, niin katsotaan onko Sinusta kieltämään naisia Herran työssä.
Pääasia että olet vilpitön.
Jumalan siunausta
jari laurila - suuri JUMALAN palvelija
.miettijä. kirjoitti:
===Miksi Paavali kehotti naisia olemaan vaiti seurakunnan kokouksissa? (1 kor 14:34-35, 1 Tim 2:11-12) On selvää ettei naisen sovi hallita miestään. (Ef 5 :21- 25) Kun naiset pääsivät mukaan kokouksiin, he olivat kouluttamattomia, oppimattomia ja siksi innoissaan. He olivat puheliaita ja ottivat toisinaan heille kuulumattomia vapauksiakin. On tulkittu että naiset olisivat häirinneet kokouksia puheliaisuudellaan yms. Paavali ilmeisesti varoi myös tarpeettomasti loukkaamasta ihmisiä jotka elivät sen ajan naista alistavassa juutalaisessa ja kreikkalaisessa kultuurissa. Kristilliseen seurakuntaan liitettyinä naiset saivat samoja armolahjoja kuin miehetkin.
Hilja Aaltonen on tehnyt valtaisan työn Jumalan armosta Suomen Siionissa. Mitäpä .miettijä sanoisit, jos hänenlaisesi jää kirkkosi ulkopuolelle? Jätätkö näkemyksesi mukaan siunauksen ulkopuolelle? Mietipä tätä.
- .miettijä.
jarlau kirjoitti:
Paavalin oppi on suorastaan ahmittu kyllä.
Se vaan pitää ymmärtää oikein.
Tämä on toki vaikea kysymys, mutta selviää Sinullekin kunhan alat ensin itse evankeliumin työhön, niin katsotaan onko Sinusta kieltämään naisia Herran työssä.
Pääasia että olet vilpitön.
Jumalan siunausta
jari laurilaItsehän kerroit hotellihuoneessasi että Paavali ei halunnut arkuuttaan kertoa suoraan miten naisten osuutta pitää huomioida seurakunnan työssä.
Ei se kovin hyvää kuvaa Paavalinsta antanut. - jarlau
.miettijä. kirjoitti:
Itsehän kerroit hotellihuoneessasi että Paavali ei halunnut arkuuttaan kertoa suoraan miten naisten osuutta pitää huomioida seurakunnan työssä.
Ei se kovin hyvää kuvaa Paavalinsta antanut.Paavalin oli syytä olla arkana evankeliumin menestyksen vuoksi sen ajan juutalais-kreikkalaisessa yhteiskunassa.
Ei Paavali halunnut tarpeettomasti ärsyttää, ja naiset eivät olisi siinä vaiheessa olleet kypsiä evankeliumin työhön, koska seurakunnilla ei juuri ikää ollut.
Myöhemmin Room 16 oli tilanne jo toinen.
Näin minä ymmärrän.
Siunausta
jari laurila - .miettijä.
jarlau kirjoitti:
Paavalin oli syytä olla arkana evankeliumin menestyksen vuoksi sen ajan juutalais-kreikkalaisessa yhteiskunassa.
Ei Paavali halunnut tarpeettomasti ärsyttää, ja naiset eivät olisi siinä vaiheessa olleet kypsiä evankeliumin työhön, koska seurakunnilla ei juuri ikää ollut.
Myöhemmin Room 16 oli tilanne jo toinen.
Näin minä ymmärrän.
Siunausta
jari laurilaEpäsuorasti väität Paavalin puhuneen Evankeliumin nimissä muunnettua totuutta?
Näinhän asia sanotaan kun halutaan ilmoittaa ettei Paavali tarkoittanut sanomisellaan että sitä pitää noudattaa?
- liha-henki?
Hameet korville homopapit?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934