Ruotsista ilman arvonlisäveroa

Hessuh

Ruotsissa näyttäs olevan noissa autoliikkeiden hinnoissa mainittu monesti "pris ex moms" eli jos ostaa ilman tuota arvonlisäveroa niin tuleeko auto loppujenlopuksi halvemmaksi suomessa. Vai miten tuo menee, mistä Suomessa katsotaan onko ostettaessa maksettu ruotsin moms vai ei?

3

4332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mommi

      joille myydään ilman mom:sia.
      Kai sinulla on y-tunnus??
      Jos ei lopeta uneksiminen...

    • Hanki Y-tunnus

      et voi ostaa Ruotsistakaan autoa ilman alvia (momsia). Suomen tulli ei ole kiinnostunut oletko maksanut käytetystä autosta alvin vai et. Jos ostat yksityiseltä, et maksa mitään alvia.

      • MB11

        Y-tunnuksella voit ostaa auton EU-maasta ja tuoda se Suomeen, vaan verottajalla onkin oikeus lätkäistä ostokseen 22% alvia, ja jos et ole tehnyt tarkkailuilmoitusta ajoissa, plus veron korotus 2% ja viivästymiskorko 9.5 %. Eri asia on ehtiikö niitä kaikkia selvittämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2314
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1559
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1372
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1310
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      268
      1293
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe