ESPOON mielenkiintoinen TIE-

Lauantain (29.10) hesari kertoo Espoon kaupungin tiedotuspäällikön eroavan virastaan kaupungin ylimmän johdon ja tiedotuspäällikön linjaerojen johdosta.

Tiedotuspäällikkö haluaisi olla REHELLINEN

Kaupungin ylin johto haluaisi SILOITELLA asioita.

Mutta miten on palstalaiset, siloitteleeko asiaoiden tilaa myös

-- YLE
-- Hesari
-- ASUNNONVÄLITTÄJÄT
-- Hallituksen kätyri TILASTOKESKUS
-- Ja kaikki muutkin RAHANVALLASTA elävät prsnta-mediat?

Otetaan nyt vaikkapa aiheiksi vaikkapa

-- TYÖLLISYYSKEHITYS todellisuudessa
-- Suomalaisten keskipalkka 2600 eur/kk ???
-- Välittäjien jälleen lupaamat hinnannousut
-- BKT:n kasvu irtisanomisaalloissa
-- EU-vakaussopimuksen rooli irtisanomisissa

jne jne jne..........

Miksi rahanvallasta elävät prsnta-mediat sittenkään toimisivat yhtään sen rehellisemmin kuin Espoon PORVAREISTA koostuva ylin johto?

eikö totta !
11735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kokoomusta ja sen seurauksena tiedotus pätkii ja muutkin asiat tökkii.

Äänestä

Jonne on haalittu kaiken maailman köyhät vasemmistoäänestäjät ja eletty kuin viimeistä päivää rahoja levitellen. Siellä on kuljettu tien päähän! Ainoa pelastus heillä on on päästä "kuntauudistuksella" Espoon lompakkoon käsiksi, sillähän on "mahtavat" rahastot, jotka halutaan kuitata ja vielä lisätä pakkomyymällä E-On Fortumille ja saamalla monopolit voimaan pääkaupunkiseudulla.

Äänestä
  • Pakko oikaista joitakin nähtävästi tietämättömyydestä johtuvia asiavirheitä.

    Kohta 1:
    "haalittu kaiken maailman köyhät vasemmistoäänestäjät"
    Puoluekartta on hiukan monipuolisempi,kuin kirjoittaja näyttää tietävän.

    Kohta 2:
    "eletty kuin viimeistä päivää rahoja levitellen"
    Talouskuri on tiukkaa nyttemmin, mutta velvoitteet kuitenkin hoidetaan, toisin kuin Espoossa äskettäin esitetyn tv-ohjelman perusteella.

    Kohta 3:
    "Ainoa pelastus heillä on on päästä "kuntauudistuksella" Espoon lompakkoon käsiksi"
    Vantaalla ei käsittääkseni ole mitään kuntauudistusta vastaan, jonka kuitenkin oletetaan lähinnä koskevan Helsinkiä. Espoon 'rahojen menetyksen pelossa' Espoo ei yleisessä keskustelussa ole edes optiona. Mikään must-optio ei käsittääkseni ole myöskään Helsinkiin liittyminen.

    Kohta 4:
    Espoon "mahtavat" rahastot ovat ainakin minulle tuntematon käsite - mitähän kirjoittaja mahtaa niillä oikein tarkoittaa? Nykyisinhän ne eivät tunnu riittävän edes perusvelvoitteiden hoitamiseen. Kouluja suljetaan vähintäänkin yhtä aktiivisesti kuin Helsingissä tai Vantaalla.

    Kohta 5:
    Kirjoittajalta tuntuu niin ikään menneen silmien ja korvien ohi se, että Vantaalla eletään ja voidaan ihan hyvin - mm. Aviapoliksen alue kehittyy kovaa vauhtia, Jumbo laajenee ja yritykset näyttävät suorastaan kiiruhtavan Vantaalle, mm. Stockmann, SOK.

    Äänestä

  • Vantaa on yksi Suomen varakkaimmista kunnista, 4 - 5 sijalla. Poikkeuksellisen nuoren asukasrakenteensa vuoksi se on joutunut talousvaikeuksiin, koska kaikki valtion toimenpiteet rankaisevat asukasrakenteeltaan tämän tyyppisiä kuntia. Nuoret ovat useinmiten köyhempiä kuin eläkeikää lähestyvät.
    Vantaa on ollut porvarienemmistöinen kunta jo viimeiset 20 vuotta, ainakin. Tähän asti mun tietoni loppuvat.

    Vantaa on pk-seudun kunnista nopeimmin kehittyvä ja selvästi tulevaisuuden kunta. Maantieteellinen asema on taloudellisessa mielessä erinomainen, esim hieman syrjäiseen Espoooseen verrattuna.
    Espoolaisten lompakot eivät kiiinnosta. Kun vain Espoolle riittäisi omat lompakkonsa, eikä jatkuvasti syö muiden kuntien ruokapöydässä, erityisesti helsinkiläisten. Olisi Espoonkin aika ottaa sosiaalinen vastuu pk-seudun ihmisistä, eikä aina kuoria kermat kakusta ja antaa kalliit perusasiat muiden hoidettavaksi.

    Espoolla on rahaa kuin roskaa. Miksi palvelutaso kuntapelvelujen osalla on silti pk-seudun luultavasti huonoin? Ei ole rahasta kiinni. Vantaa sentään mittavista vaikeuksistaan huolimatta pyrkii hoitamaan asioitaan, myös heikompiosaisten puolesta.

    Espooolaisena ei kannattaisi paljon kritisoida naapureitaan asioista ennenkuin oma pesä on saatu moraalisesti kestävään kuntoon vastaavien asioiden osalta.

    Vastauksena kysymykseesi, olisiko Vantaalla kiva asua voin vastata entisenä espoolaisena (ikävälillä 2 - n 25, syntynyt Helsingissä), että on oikein kiva.
    Asumiskulujen jälkeen rahaa jää vielä muuhunkin, koska Vantaalla asuu huomattavasti halvemmalla kuin Espoossa.

    Äänestä

totuushan on valhe.emävalhe ja tilasto.keskip.2600e.onkohan tossa optiot mukana?no jos poistettaisiin tilastoista se muutama prosentti yläpäästä ja samat alapäästä niin keskip. olis varmaankin se 1400e.joten herätkää päättäjät.espoossa nyt on vaan niin vanhanaikaisia porvareita että ainoa edistys on ulkoistaa ja yksityistää.kaikki muut tekevät mukamas työt paremmin ja tehokkaammin kuin kaupungin omat työntekijät.pitäisiköhän siirtyä pienempiin yksiköihin ja takaisin tehokkuuteen.

Äänestä
  • Vanhukset hoitaa, kunhan tekee kunnolla ja taloudellisesti, eikö vain? Se nyt sattuu olemaan niin, ettei verovaroilla rahoitetun organisaation kannata kehittää toimintaansa, koska siinä saattaa mennä muutama työpaikka ja joku johtajan paikka. Se mikä yksityisellä puolella on ihan normaalia kehittämistä, aiheuttaa valtio ja kuntasektorilla hirvittävän porun ja itkun. Silti yksityisellä puolella on ihan kiva työskennellä, enkä ole koskaan haikaillut kunnan hommiin.

    Äänestä

  • Saada halvemmalla (siis potkis Suomalaista) ja huonontaa palveluita (se on tunnustettukkin). Jos joku tekee halvemmalla kuin 1400e/kk niin ei voi mitään sitten, ottakaa niitä sitten töihin tai siis ostakaa palvelut heiltä, vituttaa tällänen toiminta. Kotihoitajiltakin saa kuulla usein että vituttaa jo työnteko kun ei ole lomia ja vakipaikkaa ei saa. Sairaalan osastoilla ali miehitys ja työtä niin helvetisti.

    Sen verran munatonta porukkaa Espoon kaupungin päättäjät kuitenkin on että ne mitään saa aikaiseksi, menee pupu hoisuihin, potkii pitäs moiset paskat. Tarkoitan että juttua alkaa noista esiin niin ei ne sitten enää uskallakkaan jatkaa ulkoistamisia ja kilpailutuksia vaan jäävät nyhjäämään sitten ja tappiot vaan kasvaa taas, tätä se on. NE EI TIEDÄ MITÄ NE TEKEE, se on suurin ongelma Espoon kaupungilla!!!! Sama homma jatkuu alemmille tasoille esimiehiin, nekään ei tiedä kun ei kerrota, ne ei voi tehdä mitään kun ei saa, ihme touhuu ei voi kuin ihmetellä.

    Kohta on Karpolla asiaa ja kansa saa kuulla.

    Äänestä

  • heidän tavoite on kirjoitti:

    Saada halvemmalla (siis potkis Suomalaista) ja huonontaa palveluita (se on tunnustettukkin). Jos joku tekee halvemmalla kuin 1400e/kk niin ei voi mitään sitten, ottakaa niitä sitten töihin tai siis ostakaa palvelut heiltä, vituttaa tällänen toiminta. Kotihoitajiltakin saa kuulla usein että vituttaa jo työnteko kun ei ole lomia ja vakipaikkaa ei saa. Sairaalan osastoilla ali miehitys ja työtä niin helvetisti.

    Sen verran munatonta porukkaa Espoon kaupungin päättäjät kuitenkin on että ne mitään saa aikaiseksi, menee pupu hoisuihin, potkii pitäs moiset paskat. Tarkoitan että juttua alkaa noista esiin niin ei ne sitten enää uskallakkaan jatkaa ulkoistamisia ja kilpailutuksia vaan jäävät nyhjäämään sitten ja tappiot vaan kasvaa taas, tätä se on. NE EI TIEDÄ MITÄ NE TEKEE, se on suurin ongelma Espoon kaupungilla!!!! Sama homma jatkuu alemmille tasoille esimiehiin, nekään ei tiedä kun ei kerrota, ne ei voi tehdä mitään kun ei saa, ihme touhuu ei voi kuin ihmetellä.

    Kohta on Karpolla asiaa ja kansa saa kuulla.

    Kaupunkien organisaatiolle: hommat tulee tehtyä, palkka ihan normaali, työt ja kaverit ihan mukavia. Meinaan kokemusta on potilaanakin yksityispuolella, kun kaupunki ei hyoitanut asiaa. Siitä vaan yksityistämään, niin homma hoituu asiakkaan eduksi.

    Äänestä

Espoon kaupungin tiedotus tökkii. Tiedottajat ovat vaikeassa tilanteessa, kun asioista ei saa puhua ja tiedottaa rehellisesti. Kaupungin työntekijät saavat lukea itseään koskevista asioista Länsiväylästä, ilmaisjakelulehdestä. Työpaikalla esimiehet vastaavat työntekijöiden kyseilyihin "en tiedä"-tyyliin. Kaupunkilaiset valittavat virkamiesten päätöksistä ja välinpitämättömyydesta. Kukaan ei ota kantaa, paitsi ylimmät virkamiehet joskus puolustelevat ympäripyöreästi tekemisiään Länsiväylän yleisönosastolla. Pätevimmät johtavat virkamiehet eivät jaksa tätä kaksinaamaisuutta ja lähtevät, niinkuin nyt viimeksi tämä tiedotuspuolen johtava virkamies. Samaan aikaan kaupunki mainostaa että Espoossa on hyvä asua, tehdä työtä ja elää. Koskakohan valheen kupla puhkeaa lopullisesti?

Äänestä
  • Kannattaa ne hyvin valmistella etukäteen, eikä mennä kaikilta "juoksupojilta" ja " -tytöiltä" kyselemään neuvoa. Niin minä ainakin olen tottunut, kun olen tehnyt pitkän päivän yksityisellä puolella. Julkisella puolella menee aina pupu housuun, kun hommat pannaan luistamaan ja löysät otetaan pois. Yksityisellä puolella tämä on ollut jatkuva prosessi jo kymmeniä vuosia. Veronmaksajana vaadin, että rahojani käytetään oikein ja tehokkaasti.

    Äänestä

Johtajat kusevat aina silmään, siihenhän ne on kouluja käyny, mitä tarkempi silmään kusija niin sitä suurempi johtaja. 2600e/kk on siinä taidettu laskea koko perheen tulot yhteen. Mediat kusettavat myös aina, koska kuka niitä katsoisi jos ne totta puhuisivat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


DOTUSONGELMA kirjoitti:

Lauantain (29.10) hesari kertoo Espoon kaupungin tiedotuspäällikön eroavan virastaan kaupungin ylimmän johdon ja tiedotuspäällikön linjaerojen johdosta.

Tiedotuspäällikkö haluaisi olla REHELLINEN

Kaupungin ylin johto haluaisi SILOITELLA asioita.

Mutta miten on palstalaiset, siloitteleeko asiaoiden tilaa myös

-- YLE
-- Hesari
-- ASUNNONVÄLITTÄJÄT
-- Hallituksen kätyri TILASTOKESKUS
-- Ja kaikki muutkin RAHANVALLASTA elävät prsnta-mediat?

Otetaan nyt vaikkapa aiheiksi vaikkapa

-- TYÖLLISYYSKEHITYS todellisuudessa
-- Suomalaisten keskipalkka 2600 eur/kk ???
-- Välittäjien jälleen lupaamat hinnannousut
-- BKT:n kasvu irtisanomisaalloissa
-- EU-vakaussopimuksen rooli irtisanomisissa

jne jne jne..........

Miksi rahanvallasta elävät prsnta-mediat sittenkään toimisivat yhtään sen rehellisemmin kuin Espoon PORVAREISTA koostuva ylin johto?

eikö totta !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu