mukavaa ajella kesänakeilla

-Kaapo-

Onneksi en ole vielä vaihtanut talvirenkaita alle toisin kuin jotkut muut epävarmat lampaat, jotka nyt kuluttavat tieverkostoamme turhaan ja ajelevat huonommalla sekä epämukavammalla pidolla nastojen kirskuessa asfalttia vasten.

Koko ensiviikoksikin on luvattu lämpimiä kelejä asteiden heitellessä 7-11 välillä täällä etelämpänä.

8

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensimmäisen kerran laitoin talvirenkaat alle näin aikaisin ja vieläpä vihaamani nastarenkaat.
      Nuorena ajoin kesärenkailla läpi talvet, eikä koskaan mitään ongelmia ollut. Nyt vaan sattuivat kesärenkaat kulumaan liian sileiksi ja nurkissa lojui joutilaana hyväkuntoiset nastarenkaat, mutta pidoltaan aivan surkeat. Kulutan nuo nastarenkaat nyt loppuun samalla kun kulutan tiestöä ja kunhan talvi tulee, niin vaihdatan kitkat alle.

      • saada

        sakkoa. nastarenkaat saa vaihtaa alle vasta tiistaina. ainakaan etelässä olosuhteet ei ole niin huonot että tarvis nastoja.


      • saada kirjoitti:

        sakkoa. nastarenkaat saa vaihtaa alle vasta tiistaina. ainakaan etelässä olosuhteet ei ole niin huonot että tarvis nastoja.

        Täälläpäin ovat poliisit huudelleet radion välityksellä jo jonkin aikaa, että talvirenkaat kannattaa laittaa jo alle, kun ajoittain on kuulemma liukasta.


      • ne huutelili
        Kairakettu kirjoitti:

        Täälläpäin ovat poliisit huudelleet radion välityksellä jo jonkin aikaa, että talvirenkaat kannattaa laittaa jo alle, kun ajoittain on kuulemma liukasta.

        täällä etelässäkin torstaina kun samaan aikaan ilmatieteenlaitos tiedotti lämpimän ilmavirtauksen tulosta. mitä teet : laki sanoo että nastat alle vasta 1.11. nyt keli on 10. eli ei tarvetta nastoille.


      • tyyppejä
        saada kirjoitti:

        sakkoa. nastarenkaat saa vaihtaa alle vasta tiistaina. ainakaan etelässä olosuhteet ei ole niin huonot että tarvis nastoja.

        Jotka ei ole ikinä kuulleetkaan ennakoivasta ajosta tai talven tulon huomioon ottamisesta.


    • varmaan

      Keskiviikkoaamuna oli mukava katsella taas kanssa-autoilijoiden esityksiä liikenteessä.

      Monta autoa oli ojanpohjalla ja pyörät sojotteli vähän joka suuntaan. Mukavinta oli se kun näki risteysalueella miten auton jäljet johti päin tien vieressä ollutta kaidetta ja siinä oli sitten sinistä ja punaista ja muunkinväristä maalin raappua kaiteessa. Oli siinäkin varmaan iloinen kesärengasautoilija somistanut ympäristöä.

      Tampereen kupeessa Corollapapan kulkine pyörähti sohjossa ympäri ja törmäsi kylki edellä vastaan tuleeseen Pösöön. Corollapapasta tuli saman tien leskimies. Luulenpa että siinäkin on elämän ehtoossa aikaa mietiskellä että oliskohan ne renkaat tarvinnut vaihtaa...

      Autoilu on kyllä kallista mutta olen ehdottomasti sitä mieltä että se tulisi kieltää köyhiltä, enkä nyt tarkoita ihan pelkästään sitä rahallista köyhyyttä.

    • Piikit pitää tiellä

      Miten niiden nastojen ääni voisi kuulua sisälle? Ei ainakaan minun autossani kuulu lainkaan sisälle - ettei vain olisi autossasi jotakin vikaa pyörän laakerissa tms.

    • Ootellessa

      Niinpä kai se on joillakiin pakko selitellä itselleen, miksi ajaa vielä kesärenkailla. Luultavimmin siksi, että pitää odottaa tilipäivää, että saa vaihdettua talvirenkaat alle.

      Suomi on iso maa. Ero meren vaikutuksesta kärsivän syrjäisen rannikkoseudun (Helsinki) ja asutun, eli kehä I ulkopuolisen, Suomen välillä on suuri.

      Talvirenkaat ovat olleet välttämättömät jo monta päivää kutakuinkin Hyvinkään - Riihimäen korkeudella. Pikkuteitä oli aivan jäässä vielä sunnuntaina.
      Viime torstaina oli täysi pääkallokeli (eli vesijää, jolla kitkarenkaat tai koppurat nastarenkaat eivät pidä) mt 130:llä Riksun ja Hämeenlinnan välillä. Vaimoni ajoi siellä aamulla noin 70 km/h todellista nopeutta 80 km/h alueella. Kukaan ei pyrkinyt ohi, eikä edes lähelle.
      Tuntuma tiehen oli kuulemma Nokian nelkuilla (vuoden vanhat 195/55-15 nastarenkaat)täysin vakaa ja ongelmaton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      2598
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      230
      1447
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      84
      1310
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      79
      1194
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      40
      1186
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      133
      1075
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      11
      1022
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      116
      900
    9. Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen

      Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.
      Ikävä
      27
      871
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      78
      810
    Aihe