Kirkosta eroamisen helppous aiheutti buumin
(29.10 13:42)
Kirkosta voi erota nykyään vaikka postikortilla eikä tämä ole jäänyt seurakunnilta huomaamatta.
Kirkosta eroamisen helppous on saanut yhä useamman seurakuntalaisen sanomaan kirkolle ei kiitos.
Nyt seurakunnissa pohditaan, miten pärjätä, kun maksavien jäsenten verotulot ovat pois kassasta.
Kirkkohallituksen kirkkoneuvos Leena Rantanen sanoo jäsenkadon olevan kirkon suurin ajankohtainen haaste. Viime vuonna kirkon jäsenmäärän nettovähennys oli 10 000 henkeä."
http://www.satakunnankansa.fi/pikauutiset/#3
ILOSANOMA - ILOSANOMA - ILOSANOMA -
ILOSANOMA - ILOSANOMA - ILO...
2
135
Vastaukset
- JamiPami
Täytyy liittyä kirkkoon, että voin kirkossa kiittää tätä ilosanomaa, öh, olenko hölmö uskovainen.
- mie vain
Ei kirkkoon kuuluminen tarkoita että olisi uskovainen, vaan että kuuluu kirkkoon, ja voi kastaa lapsensa, mennä kirkolliseen avioliittoon ja tulla kummiksi kun on käynyt rippikoulun.
Uskovainen on se jolla on usko, eikä se tule kirkkoon kuulumalla vaan se on Jumalan lahja ihmiselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762149Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361762Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111500Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341265Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611250Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161079Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv611002- 60983
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103684