Ilmaiset kahvit heillä saavat virkapukuiset poliisit, vartijat ja linja-autonkuljettajat. Ei sillä että ei olisi rahaa sitä kahvikuppia ostaa, mutta tuli vaan mieleen. Kummatkohan tuo ABC-asemille enemmän maksavia asiakkaita, pirssit vai poliisit ja vartijat, jotka taitavat mieluumminkin niitä asiakkaita hakea pois ?
Eräälläkin ABC:lla muutama vuosi sitten ilmoittivat, että nyt kun uusi asema on avattu, niin pirssimiehet saavat ilmaiset kahvit. Kului ehkä viikko pari, ja sitten sekin riemu oli ohi.
Eräälläkin ABC:lla muutama vuosi sitten ilmoittivat, että nyt kun uusi asema on avattu, niin pirssimiehet saavat ilmaiset kahvit. Kului ehkä viikko pari, ja sitten sekin riemu oli ohi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
menee huoltamokahveille taksilla?
Ei tarvitse roskasakkia pelätä kun on virkavalta paikalla.
Kyllä on niin kallista kahvia tänäpäivänä,ainaki Shellillä ja Abc:llä jotta minä kulettelen termosta mukana.
Perhana jos kahvikupista pitää maksaa eurosta puoleentoista,niin juokoot ite.Euro on vieläkin kuus markkaa piruvie.
Hoitaa ABC'n vartiointi ja todella pitää r**kaväki loitolla. Kahvin valmistus ei maksa juuri mitään, eli niistä tarjoomot saavat parhaat katteensa melkein riippumatta myyntihinnasta.
Kahvia ja sämpylää, niistä hyvä mieli jää, kun tylikkäästi tarjoillaan...laulaa Patekin. Ai niin, eihän ABC:llä mitään kahveja tarjoilla, itse ne täytyy ottaa kuin muuallakin. Jos olisikin tarjoilu muun kuin ruuan osalta, voisi kahvikupinkin hinnan ymmärtää.
Miksi ihmeessä pitäisi taksikuskeille tarjota ilmaiseksi mitään huoltoasemalla?
No miksi nyt yleensäkään kenellekään annetaan etuja missään ? Eiköhän jokainen halaja jotain "bonusta" sieltä sun täältä. Miksi joku helvetin plussakortin haltija saa telkkarin ciymarketista halvemmalla kuin ilman korttia ? Miksi ja miksi.
Kai tässä tullaan loppujen lopuksi siihen, että kun jossain paikassa paljon asioi, nin toivoisi jotain pientä plussaa saavansa, mutta sitä tosiaan saavat vain jeparit, vartijat ja bussikuskit. Kuten sanoin, raskin ne pari kuppia vuoron aikana maksaa ihan omasta pussista, mutta pikkuisen se tökkii kuitenkin.
Poliisit ja vartiat saavat ilmaiset kahvit siksi, että he tuovat samalla "turvallisuutta" asemalle. Linja-autolla ajeleva taas tuo yleensä paljon asiakkaita ja polttoainettakin saattaa hurahtaa tankkiin jopa satoja litroja. Rekkakuskitkin saa monissa paikoissa kahvin ja sämpylän, jos laittavat rekkaan tankin täyteen.
Tuo kahvin myyntikin on bisnestä, jos kaikille annetaan ilmaiseksi, niin montakohan huoltamoa on pian pystyssä? kahvi on kieltämättä aika kallista, mutta eihän sitä ole pakko ostaa...