Eikö se ole niin että jos haluaa laihtua ja on kehonrakentaja kyseessä, niin hiilihydraattien käyttömäärää iltaa kohti pitäisi aina vähentää minimiin..?
Mutta jos käyttää tota kreatiiniä ja siihen dextoria(joka auttaa kreatiiniä imeytymään paremmin ja kreatiini auttaa puolestaan lihas kasvussa), niin kreatiini&dextor yhdistettä nappaillaan aivan viimeiseen ateriaan asti...(käyttöohjeen mukaan otetaan 5-10g 4 päivässä päivän viimeiseen ateriaan asti). Tässähän joutuu nappamaan hiilihydraattia ihan päivän loppuun asti!
Minun käsityksen mukaan tämä dextor kyllä haittaa laihtumista. Pitäisikö dextor jättää kokonaan pois ja ottaa pelkkää kreatiiniä, tai ei sitäkään. Jos ajatellaan kehonrakennusta ja laihduttamista siinä samassa??
Lisäravinteista
5
478
Vastaukset
- pappa
mälli .mitään lisäravinteita ei tarvita,punttia vaan ja ruisleipää
- Dunlop
Tarkoitat varmaankin dekstroosia, jonka vaikutuksen kerrotaan olevan verensokerin nopean nousun ja insuliinitason nousun. Itse pidän dekstoosin ottamista aika hyödyttömänä ja rahan tuhlauksena. Kreatiini sen sijaan on ihan ok.
Ilmeisesti tuo sinun kreatiinin ottotyylisi on tankkaus, jossa määrät ovat suuret. Kehonrakennuksessa ei todellakaan tarvita mitään tankkauksia, koska kreatiinitason hetkellisellä nousulla ei tee yhtään mitään. Tavoite on enemmänkin tason pitäminen tasaisen korkealla. Sitäpaitsi kroppa ei pysty hyödyntämään suuria määriä kreatiinia, vaan ylimääräinen menee suoraan sanottuna vessan pönttöön eli virtsan mukana..
Itse otan kreatiinin tyhjään vatsaan aamulla 1 tlk ja lasilliseen vettä ainoastaan välipäivinä(erään erittäin tunnetun ravintovalmentajan opein), lisäksi palautusjuomaan kreatiinia tuo 1 tlk.- jaffa
Ei mittään tankkaus menetelmiä... Entä mitä mieltä aminohapoista? Tuleeko niitä sitrushedelmistä, vai muistelenko väärin?
- Kynäniska
jaffa kirjoitti:
Ei mittään tankkaus menetelmiä... Entä mitä mieltä aminohapoista? Tuleeko niitä sitrushedelmistä, vai muistelenko väärin?
Näin yleisesti: Proteiinit koostuvat aminohapoista.
"Aminohapot voivat polymeroitua, jolloin ne muodostavat peptidejä. Kaikki proteiinit ovat muodostuneet useista kymmenistä, jopa sadoista tai tuhansista polymerisoituneista aminohapoista (polypeptidi). Proteiinien rakenneosina esiintyy noin 20 erilaista alfa-aminohappoa - kaikkia lajeja ei kuitenkaan ole mukana jokaisessa proteiinissa."
Lähde: http://fi.wikipedia.org/wiki/Aminohappo
Nämä 20 aminohappoa jaetaaan ryhmään välttämättömät ja ei-välttämättömät aminohapot.
http://www.avoin.helsinki.fi/materiaalit/ravitsemustiede/pop_04_aminohappoluettelo.html
Eli kun syöt proteiinia sisältävää ruokaa (kala, liha, maitotuotteet, tms..), saat aminohappoja.
- jaffa
lukekaapa täältä kreatiinin annosteluista ja muista:
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/kreatiini.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674421
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h684271Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112947Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv662835Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p212119Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.552002Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151689- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1111373- 1821286