Ensimmäinen "stelth"

Mosquito. Rakennusmateriaaleista johtuen.
4472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mossie ei ollut ainut, eikä ensimäinen puusta rakennettu hävittäjäkone toisessa maailmansodassa.

Mossie ei myöskään ollut mikään stealth.

Hyvä kone mossie toki oli.

Äänestä

Itse asiassa Wrightin veljesten Flyer oli ensimmäinen stealth-ominaisuudella varustettu lentokone: sitä ei nähty tutkassa, kun tutkaa ei oltu vielä rakennettu...

Eli varsinaisten stealth-koneiden ja laitteiden idea on siinä, että ne on varta vasten suunniteltu minimoimaan näkyvyys tutkassa.

Äänestä
  • Ho 229 ei ollut toimiva konsepti, sen enempää, kuin 'stelth'. Ei sitä ollut myöskään Mosquito.

    Kummassakin oli ihan riittävästi rautaa antamaan tutkasignaali takaisin maatutkille. Mosquiton kaksi moottoria ja Hortonin koko runko olivat metallia ja kuorma mukaan, niin jo loistaa.

    Stealth on ihan eri konsepti. Materiaali ei saa vain 'läpäistä' radioaaltoja, sen pitää pystyä hajoittamaan ne. Eli vaikka stealth koneen ulkopinta läpäisee tutkasäteet, todellinen salaisuus piilee pinnan alla. Pinta tutkasäteitä läpäisevän 'ihon' alla on muotoiltu niin, että osuvat tutka pulssit hajoavat eri suuntiin, kuin mistä ne ovat tulleet. Lisäksi sisempi pinta on päälystetty 'tutkasäteitä absorvoivalla materiaalilla', joka erään lähteen mukaan on ihan tavallista kupariverkkoa, joka indusoi osan tulevasta radioaalto pulsista ja siten vähentää signaalin tehoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asiaa harrastanut kirjoitti:

Mosquito. Rakennusmateriaaleista johtuen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu