Kuka sitä viitsii enään kuunnella , tuommoista massaartistia, porukka vaan diggaa kun lehdessä lukeen että maiju on suosittu, ajattelisitte omilla aivoilla....
Maija tienaa 2,2 milj.euroa /vuodessa
9
3115
Vastaukset
- katselin
kesän festarien esintyjälistoja niin ei ihme. olsiko hän jokaisessa niissä jossa katselin. muija takoo rahaa kun rauta on kuuma!
- joopa joo
Eiköhän Maija tee musaa ihan joistain muista syistä kuin rahan takia. Ja on kyllä varmasti ihan joka euron arvoinen, sen verran hyviä biisejä tekee ja on upea ja karismaattinen artisti. Jos kateeksi käy niin mikään ei estä ottamasta kitaraa kouraan, siitä vaan biisintekoon jos tuntuu että rahkeet riittää.
- Sepi-diileri
Ei todellakaan tienaa, ei edes kymmenystä 2,2 miljoonasta eurosta. Palkkioista menee suurin osa muille kuin itse artistille, joten Maija saa käteensä enintään noin 80 000 euroa. Ihan mukavasti siis, mutta..
- rehoei
Mistäs tuommoisen luvun keksit? IS:n mukaan Maijan tulot oli kyllä 291000 e.
- so what..
rehoei kirjoitti:
Mistäs tuommoisen luvun keksit? IS:n mukaan Maijan tulot oli kyllä 291000 e.
Ei mun korvat välitä paljon joku tienaa.
- ...
rehoei kirjoitti:
Mistäs tuommoisen luvun keksit? IS:n mukaan Maijan tulot oli kyllä 291000 e.
Sitä paitsi nuo tiedot, että paljon "paperilla" tienaa, ei varmasti kerro totuutta siitä miten paljon siitä jää lopulta jäljelle. Onko siitä esim. vähennetty kaikki kulut, jotka muusikolle aiheutuu? Kuten matkakulut keikkapaikkoihin, kalliiden soitinten ostaminen, jne. Ja onko tuo rahamäärä edes Maijan henkilökohtaiset tulot vai onko se sitten koko bändin tulot? Kannattaa aina olla kriittinen sitä tietoa kohtaan, mitä iltapäivälehdistä löytyy. Suomessa hyvinkin menestyvät muusikot tienaa huonosti. Ja mitä sitten vaikka Maija tosiaan tienais paljon? Se on kyllä kaiken sen ansainnu, niin erinomaisesti tekee työnsä ja pystyy kehittymään edelleenkin paremmaksi. Biisintekijä tekee työtä yleensä 24 tuntia päivässä (koko ajan pitää katsella ympärilleen sillä mielellä, että mistä löytyisi biisieihin aiheita), joten olisihan se kohtuullistakin saada siitä rahaa.
- holmes
Arvostan Maijaa noin 100 kertaa enemmän kuin Anne Mattilaa, Sillanpäätä tms muiden tekemien biisien laulajia. Maija tekee itse biisit ja hyviä tekeekin. Niitä harvoja kunnon muusikoita Suomessa, joka lantin arvoinen!!
- nippeli
Kyllä maijalla on hyvä ja erikoinen laulu-ääni muihin visertäjiin verrattuna,Maijassa kyllä silmä lepää ja housussa hmm.
- Eliöinen
nippeli kirjoitti:
Kyllä maijalla on hyvä ja erikoinen laulu-ääni muihin visertäjiin verrattuna,Maijassa kyllä silmä lepää ja housussa hmm.
Luin sattumalta tätä keskustelua ja kyllä nauru repesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-458780Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036418Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain814835Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1204585- 1614468
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.693013- 1662200
- 652098
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1572027- 491831