Emme ymmärrä edes Aleksis Kiven Seitsemää veljestä, jos emme tunne Raamattua.
Raamatun tuntemus kuuluu sivistykseen
Kristillinen
161410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
vitsin murjasit...
Yritän aina välillä lukea raamattua juuri sen takia, että se on tärkeä osa länsimaista kulttuuria, meidän kulttuurihistoriaa (kuten euroopan yleensä), ja ihan yleistä historiaa ja kirjallisuutta ajatellen.
Mutta täytyy myöntää, että se ei olekaan ihan mikään hetken homma. Raamatun monet vertaukset ovat aluksi hyvin vaikeasti avautuvia. Mutta kiinnostusta löytyy. En usko, että saan tätä projektia ihan heti loppumaan :D.
Olen sinun kanssasi samaa mieltä. Ja omana lisäyksenä: jokaisen kannattaisi aukaista raamattu ainakin kerran ja lukea edes yksi kohta.
Raamattu kuuluu todellakin yleissivistykseen. Tosin pelkän raamatun lukeminen ei oikein riitä vaikka jotkut niin luulevatkin.
Ei riitä, ei. Elämä on yleisestikin oppimista, syntymästä kuolemaan (onneksi!).
jollemme ymmärrä länsimaisen magian perusteita saati ole Kalevalaa lukeneet.
Raamatussa on kaikki sen aikaisista lähikulttuureista lainattua.
Emme ymmärrä sivistystä jos uskomme raamattuun.
Kalevalaahan meidän Suomalaisten pitäisi lukea
Raamattu, raamattu. Heikon viimeinen oljenkorsi, joka johtaa mielipuoliseen jumalanpelkoon ja ahdistukseen eikä uskalla itseäänkään tappaa kun itsemurhaaja on syntinen saasta. Roviolle kaikki raamatut ja muut uskonnolliset kirjoitukset. Uskontojen hävittäminen lopettaisi suurimman osan sodista ja ihmisillä olisi muutenkin parempi olla ilman jatkuvaa pelkoa mitä voi tehdä ja mitä ei ilman helvettiin joutumista!
Juutalaisuus, niitä meidän olisi luettava, jotta ymmärtäisimme paikkamme maailmassa.
...Raamatun ja kristinuskon vaikutus näkyy kaikkialla kulttuurissamme: kirjallisuudessa, kuvataiteissa, musiikissa, arkielämän sanonnoissa, yleisissä moraalikäsityksissä jne. Aloittaja on ihan oikeassa siinä, että Seitsemän veljestä ja yleensäkin kirjallisuus sisältää mittaamattoman määrän viitteitä Raamattuun. Miten muuten voisi ollakaan: 2000 vuotta on pitkä aika! Täytyy muistaa, että Raamattua tutkiakseen ei tarvitse olla ns. uskovainen, vaan sitä voi lukea myös kirjallisuutena ja uskontomme keskeisiä asioita välittävänä teoksena. Raamattu on ehdottomasti osa yleissivistystä, ateistillekin.
Koulussa ollessani uskontotunnilla ei käsitelty kristinuskon historiaa. Se oli aina sitä saamaa raamatun tapahtumien toistamista.
En tiennyt koulusta lähdettyäni, että kristinusko oli vain juutalaisuuden yksi haara. En tiennyt, että hyvin pian kristinuskon yleistyttyä Rooman valtakunnassa kristinusko jakautui useisiin oppisuuntiin.
Sain koulussa sellaisen kuvan, että kun kristittyjä vainottiin Roomassa he olivat uskossaan horjumattomia marttyyreja, mutta en tiennyt, että mukana oli tuhansittain luopioita. Luopioita jotka kääntyivät muihin uskontoihin tai salasivat olevansa kristittyjä. En tiennyt, että tärkeät opinkappaleet sinetöitiin kristinuskoon sopimuksilla joissa oli mukana Rooman keisari. En tiennyt, että nämä sopimukset tehtiin niin myöhään kuin 300 - 400 vuotta Jeesuksen kuoleman jälkeen.
En tiedä onko muilla ollut samanlaista uskonnonopetusta kuin minun aikalaisilla tietyssä koulussa, mutta tätä se oli: Jeesus teki ihmeen siellä ja täällä. Juudas oli petollinen. Paavali kiersi saarnaamassa joka puolella. Roomalaiset kiduttivat kristittyjä, kristittyjä jotka halusivat vain palvella herraansa.
Jne...
Peruskoulussa ei paljon ehditä eikä sen ikäisten oppilaiden ajattelukyky ole vielä kovin kehittynyt, mutta lukiossa käydään kirkkohistoria, etiikka ja vieraat uskonnot perusteellisdesti läpi. Tietojaan voi myös aikuisena täydentää. Kirkkohistorian tietosi ovat nytkin kovin vaillinaiset ja kummalliset.
"Peruskoulussa ei paljon ehditä eikä sen ikäisten oppilaiden ajattelukyky ole vielä kovin kehittynyt"
Aivan, juuri tuon takia uskonnonopetus pitäisi poistaa kokonaan peruskoulusta. Pienille ihmisille joiden ajattelukyky ei ole mitään huippuluokkaa syötetään totuutena jeesus-tarinoita. Itse osaan edelleenkin ulkoa vaikka unissanikin jouluevankeliumin ja lukuisat eri virret joita tuli hoilattua ympärin vuoden aamunavauksissa, uskonnontunneilla, musiikintunneilla sekä joulu-ja kevätkirkoissa sekä juhlissa.
"Kirkkohistorian tietosi ovat nytkin kovin vaillinaiset ja kummalliset"
Mihkä kohtiin sie viittaat?
Ihminen voi lukea, mitä haluaa. Ei ole välttämättä paha asia, jos ei lue seitsemää veljestä, jos ei oo kiinostunut siitä. Jos tarve vaatii, niin voihan sen raamtun avata myöhemmin, jos haluaa..
Minusta kyllä tuntuu siltä ettette taida ymmärtää sitä Raamattuakaan kauhean hyvin.
Sitäpaitsi , seitsemän veljestä on parempi kirja kuin Raamattu.