C-vitamiini

jos altistuu C-vitamiinin saantisuosituksen ylittäville määrille pitemmän aikaa (muutamia viikkoja), onko siitä kenties jotain haittaa??
Entäpä, mitä kaikkea hyötyä on säännöllisestä c-vitamiinin saantisuosituksen mukaisesta saannista?
3334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ainakaan pitäisi olla haittaa. C-vitamiinin puolestapuhujana tunnettu Linus Pauling suositteli 6000-18000 mg päivittäistä C-vitamiiniannosta. Hän eli 92 vuotiaaksi, tiedä sitten oliko C-vitamiinilla siihen vaikutusta. Parempi on varmaan kuitenkin pysyä siinä 60 mg-1g/vrk annoksessa.

C-vitamiini ehkäisee ainakin syöpää ja lieventää flunssan oireita. C-vitamiini on tärkeimpiä solunsisäisiä antioksidantteja, joka estää elimistölle haitallisia vapaita radikaaleja.

Äänestä

C-vit. on vesiliukoinen, joten se ei varastoidu elimistöön. Näinollen siitä ei ole mitään haittaa, korkeintaan vaan löysää ulostetta. C-vit. vahvistaa elimistön puolustuskykyä.

Itse annan lapsilleni päivittäin yhden 500 mg c-vit. tabletin; näin jo n 2 vuoden ajan. Ja eipä ne ole sen pahemmin sairastaneet - pari kertaa jotain "kevyttä" nuhaa/yskää on ollut... Jos tuntuu, että flunssa tulossa, otan itsekin 3-6 500 mg tbl ja suurennan myös lasten annosta.
Se on muuten ihan tieteellisesti tutkittu/todistettu, että jos esim. flunssan alkaessa popsii c-vit 2000-3000 mg kerta-annoksina pari kertaa pv:ssä, sairastelu vähintään lyhenee ja lievenee...

Äänestä
  • Otan ensimmäisiin flunssanoireisiin 3-4 500mg C-vitamiinia ja auringonhattua ohjeen mukaan. Vitamiinit kaksi-kolme kertaa päivässä. Siihen tyssää flunssan kehittyminen!
    Välillä muutamia vuosia en jostain syystä tehnyt näin, vaan otin yhden tabletin kerrallaan useamman kerran päivässä, ja flunssia oli. Nyt taas olen ollut flunssaton toista vuotta tuolla suuremmalla kerta-annoksella. Joskus flunssa yrittelee parikin päivää, mutta siihen se sitten jää.
    Sama auttaa myös perheen nuorisolla. Suosittelen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


haitat? kirjoitti:

jos altistuu C-vitamiinin saantisuosituksen ylittäville määrille pitemmän aikaa (muutamia viikkoja), onko siitä kenties jotain haittaa??
Entäpä, mitä kaikkea hyötyä on säännöllisestä c-vitamiinin saantisuosituksen mukaisesta saannista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu