miksi venäjää ei moitita

sen ympäristöuhista? Miksi siihen ei puututa kunnolla? Usaa moititaan ja haukutaan mutta Venäjää ei. Toki Usa:ta pitää myös näistä rikkeistä moittia mutta voisi Venäjääkin vähän arvostella vai pelkääkö suomalaiset vieläkin punakonetta?
7268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Idolimmekin on sanonut, ettei hän koskaan hauku venäläisiä, koska ei milloinkaan voi olla varma, milloin he taas tulevat ajamaan jonkun Miken sukulaisen käpykaartiin.

Olemme ottaneet opiksi, ja mekin siis pelkäämme.

Johan Kekkonenkin opetti olemaan arvostelematta venäläisiä, mikä siinä olisi muuttunut?

Äänestä

Et ole sattunut huomaamaan, että venäjän rikokset ovat pientä jenkkien rinnalla ja venäläiset eivät moralisoi muita asioista, joissa ovat ylivoimaisesti piittaamattomimpia koko maailmassa. Jenkkien tekopyhyys ja kaksinaismoraali on todennäköisesti omaa luokkaansa koko maailmanhistoriassa...

Äänestä
  • oletko tosissasi??
    totta on se että venäjän laiminlyönneistä ei vauhdota samallailla kuin usan mutta katsoppas tuota venäjän touhua. se on räjähtänyt jo aikoja sitten pahasti käsiin ja edelleen siittä vaietaan. ja luulis tuo saastetehdas enemmän suomalaisia ahdistavan kuin usa.

    Äänestä

Tottakai moititaan. Miten niin ei muka moitita? Hesarissa on vähintään kerran parissa viikossa joku Venäjän ympäristön tilaan liittyvä juttu.

Äänestä

sen arvostelun.

Äänestä
  • lähialueella on useita todella vaarallisia uhkia. Ensimmäisenä on tuo alle 200 km:n päässä oleva ydinvoimala, jota pidetään riskikohteista pahimpana. Lähialueella on toki muutama kymmenen muuta voimalaa mikä missäkin kunnossa, mutta tämä Sosnovy Borin voimala on karmeimmasta päästä. Toisena vakavana uhkana on Kuolan ydinjäte ja muu saastekertymä. Pieniä uhkia ei ole myöskään Kostamuksen ja muiden venäläistehtaiden valtavat jätelammet, joiden padot voi murtua hetkellä millä hyvänsä. Kostamus on hyvin lähellä Suomea ja vastaava uhka on olemassa myös Neva-joen juoksulla. Siellä on valtava, lähinnä dioksiinia, elohopeaa ja BCP:tä sisältävä järvi, joka voi ryöpsähtää Suomenlahteen milloin tahansa. Venäläiset ei juuri kanna huolta näistä asioista. He ovat aina olleet mestareita lupailemaan ja kusettamaan muita. He ovat allekirjoittaneet mm. Kioton sopimuksen, mutta eivät ole tehneet mitään, eivätkä tule tekemään päästöjen vähentämiseksi. Mitään rahoja sieltä on turha venttailla. Tälläkin palstalla jotkut ylistävät Venäjää juuri Kioton sopparin takia. Se onkin ainut, mitä sillä saadaan aikaan. Eli pidettyä muutama naivi idiootti tyytyväisenä. Venäläiset on ennenkin allekirjoitelleet vaikka mitä, mm. hyökkäämättömyys sopimuksen.

    Äänestä

  • Suomen kirjoitti:

    lähialueella on useita todella vaarallisia uhkia. Ensimmäisenä on tuo alle 200 km:n päässä oleva ydinvoimala, jota pidetään riskikohteista pahimpana. Lähialueella on toki muutama kymmenen muuta voimalaa mikä missäkin kunnossa, mutta tämä Sosnovy Borin voimala on karmeimmasta päästä. Toisena vakavana uhkana on Kuolan ydinjäte ja muu saastekertymä. Pieniä uhkia ei ole myöskään Kostamuksen ja muiden venäläistehtaiden valtavat jätelammet, joiden padot voi murtua hetkellä millä hyvänsä. Kostamus on hyvin lähellä Suomea ja vastaava uhka on olemassa myös Neva-joen juoksulla. Siellä on valtava, lähinnä dioksiinia, elohopeaa ja BCP:tä sisältävä järvi, joka voi ryöpsähtää Suomenlahteen milloin tahansa. Venäläiset ei juuri kanna huolta näistä asioista. He ovat aina olleet mestareita lupailemaan ja kusettamaan muita. He ovat allekirjoittaneet mm. Kioton sopimuksen, mutta eivät ole tehneet mitään, eivätkä tule tekemään päästöjen vähentämiseksi. Mitään rahoja sieltä on turha venttailla. Tälläkin palstalla jotkut ylistävät Venäjää juuri Kioton sopparin takia. Se onkin ainut, mitä sillä saadaan aikaan. Eli pidettyä muutama naivi idiootti tyytyväisenä. Venäläiset on ennenkin allekirjoitelleet vaikka mitä, mm. hyökkäämättömyys sopimuksen.

    .. tietää tuosta valituksesta ja nyt se saatana ei suostu syömään aamupuuroa!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


+ ja - = 0 kirjoitti:

sen ympäristöuhista? Miksi siihen ei puututa kunnolla? Usaa moititaan ja haukutaan mutta Venäjää ei. Toki Usa:ta pitää myös näistä rikkeistä moittia mutta voisi Venäjääkin vähän arvostella vai pelkääkö suomalaiset vieläkin punakonetta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu