Apua! Miten saada "takaisin" oman neitsyytensä?

yks tyttö

Katsoin tässä yks päivä sellaista ohjelmaa kun Dr.90120, Subtv:stä ja siinä oli tällä kertaa sellanen jakso, joka oli minulle todella mielenkiintoinen ja auttava jakso! Nimittäin olen itsekin muslimi tyttö, joka on menettänyt neitsyytensä ja sitten kun menen naimisiin ja tämä aviomieheni saa tietää, että en olekkaan neitsyt tämä tai joku heistä murhaavat minut.. Itse en ollut tajuissani sillon kun menetin sen, minua käytettiin nimittäin hyväksi, jopa huumattiin.. ja nyt pelkään kuollakseni, että minut tapetaan sen takia.. nyt kun näin tämän ohjelman, niin voisin tehdä tämän saman niinkuin se nainenki teki..

Haluaisin tietää tästä leikkausoperaatiosta vähän enemmän? ja sitten senkin haluaisin tietää, että missä niitä sellaisia leikkauksia tehdään ja kuinka paljon ne maksaa täällä Suomessa? Olkaa niin kilttejä ja auttakaa..

Olen muutenki niin nuori vielä (16v) ja uskon, että minut naitetaan pian, koska se kuuluu tähän meidän kulttuuriin ja perhetapoihin.. en halua vielä kuolla, en ainakaan näin nuorena!

13

3121

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei...

      Saa toimia noin. Eli maassa maan tavalla. Ota suora yhteys poliisiin!
      Ihan itku meinaa tulla, kun tuollaista joutuu lukemaan.

    • .....

      mistä sen tietää, onko joku neitsyt vai ei...

    • k.r

      Saatan olla väärässä mutta olen saanut semmoisen kuvan että näitä leikkauksia ei Suomessa tehdä. Muutenkin ne ovat ongelmallisia koska ne tukevat yleistä harhaluuloa että naisen ensimmäisen yhdynnän yhteydessä aina tulee verenvuotoa. Itse asiassa suurimmalla osalla tytöistä ei tule verta ollenkaan, ei minultakaan tullut.

      Vaikea sanoa mitä sinun tilanteessa pitäisi tehdä, eihän se ihan niin yksinkertaista ole että marssit vaan poliisin luokse ja sitten on kaikki taas hyvin. Mutta ulkopuolista apua ja tukea sinä kyllä tarvitset, myös koska sinut on ilmeisesti raiskattu ja siitä sinun pitäsis päästä puhumaan jonkun kanssa. Suomessa on yksi tytöille suunnattu tukipuhelin, Ella (www.ellaella.org), joka päivystää keskiviikkoisin klo 17-20, puh.nro 02-2306002 (heille voi myös lähettää sähköpostia: [email protected]). Saat myös tukea, apua, neuvoja Raiskauskriisikeskus Tukinaiselta (www.tukinainen.fi), jolla on puhelinpäivystystä viikon jokaisena päivänä.

    • ???

      todella "yksi muslimi" tyttö ?

    • yks muslimi tyttö

      No, poliiseille tästä on ihan turha kertoa, en nimittäin aio heille mitään kertoa! Nimittäin tästäkin, kun ekan kerran harrastin sitä, niin siitä on jo melkein vähän yli 3vuotta. Muutenkin mä en halua menettää mun perhettä.

      Miten muka Suomessa ei tehdä tälläisiä juttuja? Ihmettelen kyllä..

      Ja vastaus tälle yhdelle ihmisille, joka epäili sitä, että olenko tosiaan "yks muslimi tyttö", niin kyllä olen. Saatat ehkä epäröidä tästä mun hyvästä Suomen kielestä, minkä ymmärrän kyllä.. Mutta siksi osaanki näin hyvin tätä, ku oon asunut täällä koko ikäni, oon jopa syntynyt täällä ja vielä jopa Suomen kansalaisuuskin löytyy.

      Näillähän muslimi miehillä on sellainen käsitys tästä sellanen, että niidenhän mielestä naisella pitää tulla vähän verta ekalla kerralla. Oon kyllä kuullut, että naisella/tytöllä ei edes tule verta.. Mutta sitten taas oon kuullut, et näillä ei oo sit kaikki ihan kondikses.

      • k.r

        Esimerkiksi Amnesty Internationalin kotisivuilta (www.amnesty.fi/uutiset/ajan1_5_2005.htm)löytyy artikkeli tästä toimenpiteestä, eli hymenoplastiasta. Sitä ei tehdä Suomessa, mahdollisesti Ruotsissa.

        Tästä sinulla ei ehkä ole hirveästi konkreettista apua, mutta: Sinulla on oikeus omaan kehoosi ja seksuaalisuutesi, eikä kenelläkään ole oikeutta kieltää sinulta näitä asioita. Tämä koske tietenkin kaikkia tyttöjä ja naisia, myös "tavallisia" suomalaisia, koska ei täällä Suomessa asiat niin hyvin ole etteikö tuhansia naisia raiskattaisisi vuosittain, ja "lutkan" leiman saa hyvin helposti. Kyllä tämä kaksinaismoraali jonka mukaan naisten pitää olla hyveellisiä, kun taas miehet saavat tehdä mitä haluavat ilman että heidät leimataan "huonoiksi", on vielä vahva meidän yhteiskunnassa.


    • suomipoika

      ja ota suomalainen mies. Ne on tottuneet kaikkea muuta kuin neitsyisiin.

      • heidii-

        Harmillista lukea tällaista, mutta tosiaankin, Suomessa moinen käytäntö -naisesta ei tullut verta,tapetaan se! On ehdottomasti laitonta kuten ihmisiin kohdistuva väkivalta,murha yleensäkkin. Tässä maassa katsotaan pahasti naisia hakkaavia miehiä vaikka heitä maastamme löytyykin aivan liikaa.

        Onneksi tässä maassa myöskin naittaminen on laitonta, kumppanin saa onneksi itse valita.
        Suosittelen sulle vakavasti erimaalaista kumppania jos pelkäät noin paljon, suku ei sitä välttämättä hyväksy, mutta olkoon sitten hyväksymättä!


    • miiiiiiiiii

      ooksä tehny sitä leikkausta vai et ?

    • Expl

      Hymenkorjauksia tarjoavat kaikki ns. intiimikirurgiaa tekevät plastiikkakirurgit. Se on esteettiseen kirurgiaan verrattavaa ja sitä ei tehdä yhteiskunnan sairaaloissa.

    • Milaja

      Tiedän tunteen olen itse mustalainen ja minua haluttiin kyllä 16 vuotiaana mennä toisen romani pojan kanssa yhteen eli sopia jo etukäteen mutta en ollu neitsyt niin kerroin hänelle ja hänen perhe sai myös siitä tietõõ rakastin kyllä häntä kovasti mutta meidät erotettiin koska en ollu neitsyt ja nyt on hankalaa.... 😬

    • turvallinen.kauneus

      Muslimityttö, älä ota muslimimiestä. Ei ole hyvä elää valheessa ja suhteessa, jossa joutuu pelkäämään turvallisuutensa ja maineensa vuoksi.

      Neitsyyttä ei voi todistaa mitenkään. Kaikilla ei tule verta ja kipua ensimmäisillä kerroilla. Neitsyys on yliarvostettu asia.

    • piotorinfani

      City-klinikan ihana riikka weltheim tekee näitä . Paras paikak Suomessa !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe