Vielä moraalista

Ihmettelen JT-logiikkaa. Jt ei saa työskennellä tupakkatehtaassa, mutta saa toimia tupakan myyjänä. Jt ei saa käyttää ristiä, eikä enkelinkuvia, mutta saa myydä näitä tuotteita. JT saa välillisesti hyötyä tupakan ja kiellettyjen esineiden myynnistä.

Saavatko JT:t työskennellä ase- ja ammustehtaalla. Saavatko he harjoittaa k.o. tavaroiden kauppaa?

JT:t eivät saa kilpaurheilla. Heillä tulee olla säädylliset vaatteet. Miksi se ei koske tennissisaruksia Williams?

Missä menee oman harkinnan raja ja missä vt-seuran säännökset? Onko tiukat normit taviksia varten?
4361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

moniko esim. alihankintayrityksissä työskentelevä jehovalainen edes tietää minne kaikkialle niitä tuotteita menee, tuskin ottavat edes selvää.

Tee työtäs laulellen..

Äänestä

>>Ihmettelen JT-logiikkaa.

Et ole ainoa, vaan...

>> Jt ei saa työskennellä tupakkatehtaassa, mutta saa toimia tupakan myyjänä.

Minä en ole havainnut, että ohjeistus olisi muuttunut siitä vanhasta, jossa ei saanut toimia tupakanmyyjänä, jos tupakan myynti oli pääasiallinen työ. Tupakkaa sai siis myydä jos myyntiyö jaetaan veren tapaan pieniin (aika)siivuihin.

>> Jt ei saa käyttää ristiä, eikä enkelinkuvia, mutta saa myydä näitä tuotteita.

Käsittääkseni tässäkin pätee lähinnä tuo veren jakeista tuttu periaate.

>> JT saa välillisesti hyötyä tupakan ja kiellettyjen esineiden myynnistä.

Sijoitusraha ei haise, paitsi jos tupakanvalmistuksesta ja myynnistä rikastuu esimerkiksi Katolinen kirkko.

>>Saavatko JT:t työskennellä ase- ja ammustehtaalla. Saavatko he harjoittaa k.o. tavaroiden kauppaa?

Jos kyseinen puuha liittyy puolustusvoimiin, mutta veren jakeista tutuilla pienillä siivuilla, niin ei kai ole mitään ongelmaa. Pääsääntöinen toiminta puolustusvoimien laitetuotannossa on ollut sallittua ainoastaan Vartiotorniseuran osakeomistusoikeuden kautta.

>>JT:t eivät saa kilpaurheilla. Heillä tulee olla säädylliset vaatteet. Miksi se ei koske tennissisaruksia Williams?

Avioliiton ulkopuoliset suhteet olivat kiellettyjä, mutta sääntö ei käytännössä koskenut esimerkiksi Rutherfordia. Kyseessä on teokratia, ei siis mikään demokraattinen tasa-arvo.

>>Missä menee oman harkinnan raja ja missä vt-seuran säännökset?

Kiinnijäämis- ja asiaanpuuttumisriskissä.

>> Onko tiukat normit taviksia varten?

Tätä ei ole vaikea havaita.

Äänestä
  • >>>Jos kyseinen puuha liittyy puolustusvoimiin, mutta veren jakeista tutuilla pienillä siivuilla, niin ei kai ole mitään ongelmaa. Pääsääntöinen toiminta puolustusvoimien laitetuotannossa on ollut sallittua ainoastaan Vartiotorniseuran osakeomistusoikeuden kautta.

    Äänestä

  • kyrillos kirjoitti:

    >>>Jos kyseinen puuha liittyy puolustusvoimiin, mutta veren jakeista tutuilla pienillä siivuilla, niin ei kai ole mitään ongelmaa. Pääsääntöinen toiminta puolustusvoimien laitetuotannossa on ollut sallittua ainoastaan Vartiotorniseuran osakeomistusoikeuden kautta.

    >>lienee liian paksua että väitetään vartiotorniseuran joka sanoo olevansa Kristuksen asialla olevan osallinen aseteollisuuden tuotantoon - ei kai sentään?

    Vartiotorniseura sai lahjoituksena eräältä jehovantodistajalta tämän omistaman yhtiön äänivallattomia osakkeita. Yhtiö kehitti mm. erikoismootoreita ja solmi myöhemmin USA:n armeijan kanssa toimitussopimuksen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


timotei kirjoitti:

Ihmettelen JT-logiikkaa. Jt ei saa työskennellä tupakkatehtaassa, mutta saa toimia tupakan myyjänä. Jt ei saa käyttää ristiä, eikä enkelinkuvia, mutta saa myydä näitä tuotteita. JT saa välillisesti hyötyä tupakan ja kiellettyjen esineiden myynnistä.

Saavatko JT:t työskennellä ase- ja ammustehtaalla. Saavatko he harjoittaa k.o. tavaroiden kauppaa?

JT:t eivät saa kilpaurheilla. Heillä tulee olla säädylliset vaatteet. Miksi se ei koske tennissisaruksia Williams?

Missä menee oman harkinnan raja ja missä vt-seuran säännökset? Onko tiukat normit taviksia varten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu