Työvoimapulasta

Suomessa ei ole työvoimapulaa. Julkisuudessa toitotettava työvoimapula on vain tekosyy saada Suomen työmarkkinoille halpaa työvoimaa.

Esimerkiksi Olkiluodon voimalatyömaalla työt tekevät Puolalaiset. Suomalaisten hitsarit ovat yhtäkkiä kadottaneet ammattitaitonsa, eivätkä saa hitsauskokeita läpi. Puolalaisilla ei kuitenkaan ole mitään ongelmia kokeiden kanssa.
3291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomessa kyllä vallitsee suuri työnantajien rahanahneettomuuspula. Kun jokainen haluaa itselleen enemmän ja ottaa siksi puolet halvemman ulkomaalaisen Suomalaisen työntekijän sijasta. Tämä on aivan samaa meininkiä mitä ohjelmatoimistot harjoittivat vielä 70-luvulla ottaessaan suuret määrät Puolalaisia muusikoita tänne viemään leivän Suomalaisilta ravintolamuusikoilta ja Puolalaiset tekivät tietysti keikkansa 50 % halvemmalla.

Äänestä

Pitää paikkaansa. Suomessa ei ole työvoimapulaa. Jos työvoima ja työpaikat eivät kohtaa niin ratkaisu ei ole tuoda 200 000 ulkomaalaista tekemään työt puoleen hintaan, vaan on luotava työpaikat niin houkutteleviksi, että ne alkavat kiinnostaa.

Typerimmät ihmiset menevät halpaan. Pian Suomessa on kolmea työtä tekeviä halpatyöntekijöitä ja pieni joukko sikarikkaita, jotka hyötyvät heistä.

Äänestä
  • Mikäli ulkolainen työvoima ei kelpaa, myös suomalaista on kohta tarjolla alennettuun hintaan. Työttömät työnhakijat saavat vuodenvaihteen jälkeen työhönosoituksen ja päivärahan päälle kahdeksan euron korotuksen. Tästä hyötyvät kaikki. Työvoimavirkailijat saavat joulubonuksensa, työttömät työtä ja rahaa sekä työnantajat ilmaista työvoimaa.

    Toivottavasti tällä maneesilla kohtaavat jälleen entiset työnantajat ja heidän tuotannollisista syistä poispotkimansa työntekijät. Voi sitä jälleennäkemisen riemua!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Entinen duunari kirjoitti:

Suomessa ei ole työvoimapulaa. Julkisuudessa toitotettava työvoimapula on vain tekosyy saada Suomen työmarkkinoille halpaa työvoimaa.

Esimerkiksi Olkiluodon voimalatyömaalla työt tekevät Puolalaiset. Suomalaisten hitsarit ovat yhtäkkiä kadottaneet ammattitaitonsa, eivätkä saa hitsauskokeita läpi. Puolalaisilla ei kuitenkaan ole mitään ongelmia kokeiden kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu