Pillereiden lopettaminen

Alotin e-pillereitten käytön alle pari kuukautta sitten. Nyt minulla epäillään olevan sappikiviä, ja olen lukenut että ne saattavat johtua e-pillereitten käytöstä. Oikeastaan se on ainoa vaihtoehto miksi minulla niitä voisi olla, koska en ole ylipainoinen, eikä minulla ole korkeaa kolesterolia. Nyt tahtoisinkin lopettaa pillereitten syönnin. Olen myös päättänyt etten halua harrastaa esiaviollista seksiä, joten pillerit ovat minulle turhat. Voiko ne lopettaa aivan tuosta noin vaan, vai meneekö keho jotenkin sekaisin, kun juuri ne aloitti ja sitten lopettaakin..?

Kiitos paljon jo etukäteen avusta.
4554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Voit huoletta lopettaa pillereiden käytön kunhan syöt "laatan" loppuun. Voi kestää vähän kauemmin ennenkuin kuukautisesi tulevat käytön lopetettuasi, joten älä huolestu.

Äänestä
  • Ja ehdin vasta aloittaa uuden laatan..Toivottavasti se ei hirveästi pahenna enää näitä sappikivi-oireitani..:(

    Mutta kiitos avustasi :)

    Äänestä

  • ---- kirjoitti:

    Ja ehdin vasta aloittaa uuden laatan..Toivottavasti se ei hirveästi pahenna enää näitä sappikivi-oireitani..:(

    Mutta kiitos avustasi :)

    lopettaa hetikin, mutta silloin hormonitasapaino järkkyy enemmän. En mä usko, että ne pillerit noin pienessä ajassa sun sappikivitautia pahentaa.

    Äänestä

  • nainen 40v. kirjoitti:

    lopettaa hetikin, mutta silloin hormonitasapaino järkkyy enemmän. En mä usko, että ne pillerit noin pienessä ajassa sun sappikivitautia pahentaa.

    Ajattelin vain jos olisivat kipuja pahentaneet..mutta siitä nyt ei tarvikaan huolehtia, koska eilen unltra-äänessä todettiin ettei minulla olekaan sappikiviä. Kyse onkin maitoallergiasta :( Mutta aion ne pillerit joka tapauksessa lopettaa, koska niistä ei ainakaan mitään hyötyä minulle ole. Mutta teen niinkuin käskit, eli lopetan sitten vasta tämän laatan loputtua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-- - - - ? kirjoitti:

Alotin e-pillereitten käytön alle pari kuukautta sitten. Nyt minulla epäillään olevan sappikiviä, ja olen lukenut että ne saattavat johtua e-pillereitten käytöstä. Oikeastaan se on ainoa vaihtoehto miksi minulla niitä voisi olla, koska en ole ylipainoinen, eikä minulla ole korkeaa kolesterolia. Nyt tahtoisinkin lopettaa pillereitten syönnin. Olen myös päättänyt etten halua harrastaa esiaviollista seksiä, joten pillerit ovat minulle turhat. Voiko ne lopettaa aivan tuosta noin vaan, vai meneekö keho jotenkin sekaisin, kun juuri ne aloitti ja sitten lopettaakin..?

Kiitos paljon jo etukäteen avusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu