Mikä on kun kylmä vihloo? Pitääkö tässä juurihoitoon lahtee vai....? Kävin paikkauttamassa kaks hamasta. Toista vihloi jo ennen paikkausta mut paikkauksen jälkeen alko toinenkin vihloo. Lekuri väitti et jos on vaan hampaan pinnassa vikaa mut ku musta tuntuu et vihloo vaan tuosta paikan päältä eikä mistään esim sivuilta ja muualtakaan. Tietäskö kukaan?
kylmä
vihloo
3380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Muovipaikat vihloo vielä pitkään paikkuksen jälkeen eli se on aivan normaalia.Oletko kokeillut esim.Sensodyne-hammastahnoja..voi olla apua.
Tulee vain välttää aivan kylmää juotavaa/syötävää/ilmaa ja koittaa kestää. Myös fluori saattaa joissakin tilanteissa auttaa eli apteekista ostamaan fluori-purskutteluliuosta(Natriumfluoridi 0,05%,joka maksaa n.5-6€)ja tietenkin tulee käyttää fluorihammastahnaa.
Mikäli makea vihloo kysessä voi olla alkava reikä ja jos kuuma vihloo saattaa edessä olla juurihoito,mutta kylmän arkuus ei ole yleensä vakavaa.
Mä olen kuullut joskus että jos paikka-ainetta jää kiilteen päälle se aiheuttais vihlontaa... varma en ole.
Kyllä mullakin on monesti paikkauksen jälkeen viikko joskus kaksikin ollut jotain kipuja. Riippuu miten paljon on rassattu. Sitten ovat hävinneet.
Voithan tosiaan kokeilla vaikka Sensodyneä, mulla se on auttanut, vaikka vähän epäillen alunperin suhtauduin että voisko se muka tehota. Viikon käytön jälkeen vihlonta alkoi vähetä (tällöin ei kyllä ollut reikiä tms).
kiitti kovasti! kyllä helpotti! En ymmärrä hammas jutuista mitään ja kerkesin jo aatellla kaikkee kauheeta. Kiitti!