Jokainen kehuu omia dieseleitään miten paljon niillä on ajettu,mutta kuka pääsee vähimmillä kuluilla maailman tappiin asti?Ajatteleppas VW dieselit ja muut nokkahihnakoneet joilla on ajettu paljon,niin hihnanvaihtokuluilla saa ostettua uuden ketjuvetoisen koneen "ilmaiseksi" joka viidennen hihnan vaihdon kuluilla.Joten on se hyvä kehua ,että on se halpaa tuo paljon ajaminen ku ei tää volkkari paljon kuluta!!!!
Hinta/Laatu
Paras
112181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
;)
No, on siinä volkkarin etuna kova jälleenmyyntiarvo, ellei satu itse ajamaan autoa sinne hamaan tappiin asti.
Dieselit kyllä kestää mutta jakohihnat ei.Tosin volkkarissa joutuu nivelet,koiranluut jne.vaihtamaan yhtä usein ku hihnatkin,mutta asiaan.Jos vaikka vokkelo maksaa uutena 35000e ja joku japsi(mulla ei)25000 ja molempien vaihtoarvo on kolmen vuoden päästä 20000e.Luulisin ,että aika kallista pihistämistä sillä diiisselilläs.
Kuivaa kyyneleesi, poju. Mitäs mulle vuodatat, en minä remmikoneilla aja.
Taispa tulla VÄHÄN paksua. Itse vaihdatin aivan äskettäin Hdi:n nokkahihnan, vesipumpun ja ohjarirullat. Kustannukset töineen olivat 270 egeä ja Hdi:ssä on pitkä vaihtoväli (120 tkm), joten ei tuohon maailma kaadu. Hanki poju vähän parempaa tietoa, ennenkuin kirjoittelet tänne. Ps. logiikassasi jokin mättää, koska eihän Tojotan kone kestä kuin max. 300 tkm, eli uuden koneen kuuluisi saada jo 2,5 hihnanvaihdon hinnalla jotta tulisi kannattavaksi Riis... pito.
Ennenkun pojutttelet POJU niin kerrompa,että itselläni on HDI 110 ja hihnanvaihtoväli on 140000 EIKÄ 120000.Jos se nuin luonnolle ottaa asiakeskustelu nii otappa se uninalle ja öitä.Tuohon hintaan (270e)varmasti töitä riittää,mutta totuus on väh.puolet lisää nuihin hintoihin.
Kaverin Camry TD:llä ajettu yli 700 000 km, eikä konetta ole avattu.Auto on jokapäiväisessä liikenteessä yhä, vaikka jo 16 vee vanha.
Varmaan on enemmänkin ajettuja ja monen merkkisiäkin, mutta tuo sinun 300 000 km taitaa olla lööperiä.
Itellä myös hdi, missä tolla hinnalla hihnanvaihtoa?
Unissaan ne niitä vaihtelee tohon
hintaan .......
Itselläni vm-2004 Hdi, hihnan vaihto 120tkm välein, ja hinta MAAHANTUOJALLA 305€, joten kannattaa lopettaa paskanjauhanta kalliista hinnoista...eli Automaan sivuilla on hinnat Peugeotin Hdi koneiden huoltohinnoille..
Parista sanastasi ( nuin ) huomasin heti, että olet lappalainen. Varmaan teillä noihin hintoihin saakin lisätä puolet "Lapin lisää", mutta täällä meillä ( Pohjanmaalla ) nuo hinnat pätee. Pösössä hihnanvaihtoväli muuten ON 120 tkm. Sitikassa se tosiaan on mainitsemasi 140 tkm. Ota asioista selvää, vai kirjoititko tarkoituksella muunneltua totuutta. Sehän on teille lappalaisille aika tyypillistä.
ole samanlaisia.Itsellä transporter 1.9 TD.Hihna maksoi n.25 E(Gates merkkinen hihna jota myös VW käyttää)Vaihtoon menee arviolta 3 tuntia eli eli kustannukset jäävät alle 200 euron.
On totta että monissa autoissa hihnan vaihto on kallis ja työläs mutta auton voi valita.Esimerkiksi 2.5 litraisiin vw pakuihin verrattuna pääsen todella halvalla.Eikä tarvitse syödä jouluna silakkaa...