Mitä mieltä olette?
xenon
12875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
http://www.automotorundsport.de/d/94990/d_ams_vtest_wer tung_cars
http://www.automotorundsport.de/d/94990/d_ams_vtest_wertung_cars
sanoisin oujee
http://www.auto-motor-und-sport.de/simoni_racing_girl.88227.htm
Siis? Nokivasaroiden vertailu? Mitä mieltä pitäisi olla? Rehellinen mielipide on ettei kiinnosta pätkääkään...dieselauton oston järkevyys muutenkin alkaa olla siinä ja siinä. Löpön hinta nousee nopeammin kuin bensan, kuitenkin dieselverotus säilynee samalla kun dieselillä jää edelleen samantehoisen bensakoneen jalkoihin. Vähissä on perusteet...ainoastaan dieselin ajettavuus on bensakonetta mukavampi väännön vuoksi.
Suuren maailman pihamailla dieselautojen suosio on kohta ohittamassa bensiinimallit!
t. todellinen ulkopuolinen maailma
juuri tuolla testin voittaneella dieselbemarilla aika perusteellisen koeajon pitkin Sveitsin mutkaisia teitä...samoin myös tuota mersua on tullut kokeiltua.
Nämä kummatkin uudet automallit tuntuivat mielestäni erittäin hyviltä ja laadukkailta, ja sellaiseen kysymykseen, että kumpi näistä automalleista olisi käytännössä parempi, on mielestäni erittäin hankala vastata.
http://www.auto-zuerich.ch/
159:n noista ottaisin, mutta bensakoneella.
Tuntuu, että sakemannit vetää melkolailla kotiinpäin noissa testeissä. 159:sin ottaisin, mutta 2.4l diiselillä. Toki BMW on helvetin hyvä auto, sitä en kiistä!
mieltä että testi on saksalainen
http://tinyurl.com/bz7tt
Ostin tuon lehden jo noin kuukausi sitten. Testissä on paljon uskottavia asioita, kuten se, että Alfa oli paras ajaa ja Honda Huonoin. Enkä minä epäile mittaustuloksiakaan. Mutta kummallisia asioita sitä painotetaankin.
Otetaanpa esimerkiksi turvallisuus. Kaikista testin malleista ei ole vielä olemassa törmäystestituloksia, joten näitä ei otettu huomioon turvallisuuspisteitä annettaessa. Sen sijaan turvallisuuteen vaikuttavia pisteitä annettiin mm. siitä, kuinka lähelle autosta näkee eteen ja taakse. Onhan se tietysti mukavaa, jos pysäköidessä näkee auton takapuskurin, mutta en minä ole kyllä yhtään kolaria siksi ajanut, että en olisi nähnyt autosta ulos. Ja jos joskus ajankin, niin tuskin ainakaan siksi, että en ole nähnyt tarpeeksi lähelle.
Eräät saksalaiset merkit pärjäsivät tässä testissä eräitä naapurimaiden merkkejä huomattavasti paremmin.
Ehkei tämä nyt sitten kuitenkaan ole kotiinpäin vetämistä. Ehkä kysymys on siitä, että turvallisuus on koettu nin tärkeäksi asiaksi, että se pitäisi huomioida, mutta sitten on niin vaikea löytää järkeviä tapoja mitata sitä.
alfa voitti kaikki aktiivisen turvallisuuden ajotestit silti vähemmän pisteitä käsittelystä kuin sakemannit. Vaihdelaatikko sama kuin saabissa ja opelissa taas vähemmän pisteitä alfa 4p saab/opel 8p. Kone on sama kuin opelissa/saabissa paremmalla ohjausjärjestelmällä taas vähemmän pisteitä jne jne.... aika selkeää
Kotiin päin vedetään niin paljon että "testaajiakin" näytti ohjelmassa jo vähän hävettävän. Olisi kyllä minuakin heidän housuissaan.