Mitä sovinismi on?

uusille lukijoille

Feminismi on vasemmistolainen poliittinen ideologia joka pyrkii korkean verotuksen, kiintiö-lainsäädännön, suuren julkisen sektorin, palkkasäännöstelyn ja muiden sosialistiseen suunnitelmatalouteen kuuluvien talouden mekanismien avulla luomaan naisille sukupuoleen perustuvia etuja ja eri-oikeuksia työmarkkinoille.

Feminismi pyrkii myös yksilönvapauden ja sananvapauden kumoamiseen ja loukkaamiseen. Muunmuuassa erilaiset kiintiöjärjästelmät ja "vihalainsäädäntö" on feministiliikkeen masinoima sorto ja väkivaltakampanja miessukupuolta vastaan.

Feministien mukaan olet sovinisti jos et ole feministi.

Sovinismi on miesten oikeuksien ja vapauksien puolustamista miesvihamielisessä ympäristössä. Sovinismi ei pyri naissukupuolen sortamiseen, vaan miesten(kin) oikeuksien palauttamiseen ja turvaamiseen.

9

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aaa

      Sulla vähän tainnu käsitykset vääristyä;) Ja missäs nais- tai miesvihasessa ympäristössä muka eletään?

      • paha olli

        Kolmannen aallon feminismi sekä iFeminismi vastustavat feminismin piirissä esiintyneitä m i e s v i h a m i e l i s i ä ajatuksia, joiden mukaan a) naisen sukupuoliyhdyntä miehen kanssa on ”yhteistyötä miehen eli vihollisten kanssa”, b) homoseksuaalisuus on arvokkaampaa kuin heteroseksuaalisuus, c) klitoraalinen seksi on arvokkaampaa kuin vaginaalinen ja d) miehet ovat naisille tarpeettomia. Kolmannen aallon feminismi ja iFeminismi ovat myös 1900-luvun alun libertanistifeministien ja ”uusien moralistien” kanssa samoilla linjoilla siinä että eroottinen kirjallisuus, eroottiset kuvat sekä ja ”villi ja vapaa” heteroseksi eivät välttämättä ole naisia syrjiviä vaan päinvastoin kuuluvat naisen oikeuksiin


      • Malmi
        paha olli kirjoitti:

        Kolmannen aallon feminismi sekä iFeminismi vastustavat feminismin piirissä esiintyneitä m i e s v i h a m i e l i s i ä ajatuksia, joiden mukaan a) naisen sukupuoliyhdyntä miehen kanssa on ”yhteistyötä miehen eli vihollisten kanssa”, b) homoseksuaalisuus on arvokkaampaa kuin heteroseksuaalisuus, c) klitoraalinen seksi on arvokkaampaa kuin vaginaalinen ja d) miehet ovat naisille tarpeettomia. Kolmannen aallon feminismi ja iFeminismi ovat myös 1900-luvun alun libertanistifeministien ja ”uusien moralistien” kanssa samoilla linjoilla siinä että eroottinen kirjallisuus, eroottiset kuvat sekä ja ”villi ja vapaa” heteroseksi eivät välttämättä ole naisia syrjiviä vaan päinvastoin kuuluvat naisen oikeuksiin

        Poimimalla itselleen edellä kuvatut feminismin parhaat palat paatunutkin ”antifeministi” saattaa löytää oman sisäisen profeministinsa. Hedelmätön feminismin ja antifeminismin vastainen taistelu lienee tällöin mahdollista muuttaa analyyttiseksi sisäiseksi keskusteluksi.
        http://www.minna.fi/minna/artikkelit/malmiprofeministi.html


      • palmu
        Malmi kirjoitti:

        Poimimalla itselleen edellä kuvatut feminismin parhaat palat paatunutkin ”antifeministi” saattaa löytää oman sisäisen profeministinsa. Hedelmätön feminismin ja antifeminismin vastainen taistelu lienee tällöin mahdollista muuttaa analyyttiseksi sisäiseksi keskusteluksi.
        http://www.minna.fi/minna/artikkelit/malmiprofeministi.html

        Postmoderniin antifeminismiin sisältyy siis vahva itsekriittinen piirre, joka suosii feminismin sisällä esitettyjen totuuksien kyseenalaistamista.


    • cisma

      sovinismi = epämiellyttävä aate tai käytäntö, erityisesti naisia sortavaksi koettu; kiihkomielisyys; kiihkoisänmaallisuus. Sana tarkoitti alkujaan lähinnä kiihkoisänmaallisuutta, mutta myös yleisemmin kiihkoilevaksi koettua tai väitettyä aatetta tai toimintaa. Myöhemmin englannissa ruvettiin käyttämään ilmaisua "male chauvinism" miesten ylivallaksi tai naisten sortamiseksi koetuista asioista. Sen mukaisesti on suomessa ruvettu puhumaan miessovinismista, mutta määriteosa on nykyisin melko tarpeeton, koska sanan "sovinismi" vanhempi käyttö on lähes hävinnyt."

      • Heh :D

        Voi luoja mikä taukki!

        Uskotko absoluuttisiin määritelmiin?

        Mitäs muuten cisma tekee sovakkopalstalla? Jahtaa sovakoita?

        :D


    • mestari

      Melkoinen mestarinäyte termien vääristelystä ja perusteluyritys omalle kaunaisuudelle.

      • ja siihen voimaton

        Aloittajan kirjoitus kertookin enemmän hänen omasta sisäisestä maailmastaan ja siellä olevasta kaaoksesta.
        Sille kaaokselle emme voi juurikaan mitään. Päinvastoin, jokainen vastaus saa niin sanotusti lisää vettä hänen myllyynsä.


    • Lähtijä

      Juuri niin - niin se on. Olet oikeassa ! Siksi ja juuri siksi pinna paloi ja päätin näin ;

      Nyt lähtee mies. Varmasti. Onnellisena. Vapaana.
      Elää tyydytettynä. Palveltuna. Harmonisessa suhteessa kauniin Thai naisensa kanssa partiisin hedelmistä nauttien. Kunnioitettuna ja rakastettuna. Rakkaansa kainalossa - puhtoisena pulmusena - naisten ympäröimänä nauttien etelän mehukkaista hedelmistä. Pyöreitä meloneja naukkaillen.
      Se on auringossa miehen elämää. Miehen jota naiset palvovat ja kohtelevat niin suloisesti , että mies joka kovaan kohteluun on tottunut suomen perukoilla, avaa pussinsa nyöret ja antaa rakkautensa tulvia ulos - tuhat , kaksi , kolme jne - tekevät ihmeen hänen elämäänsä. On rakkaus todellista , oikein hinnoiteltu , vailla kahleita , vailla velkaa , vailla hyväksikäyttöä , vailla pelkoa jätetyksi tulemisesta , vailla päivittäistä nalkutusta , vailla syyllisyyttä. Hän nauttii elämänsä saavutuksista ja antaa palmun lehtien alla palkinnon naiselleen. Thai nainen ymmärtää miehen tuskan. Tuskan joka pulppuaa sydämestä vuosien kirouksien jälkeen. Vuosien kärvistely on ohi. On vain lempeä onni. Rauhan laaksossa , rannalla , valkoisella hiekalla lempeän tuulen hyväillessä ja Thai naisensa hieroessa ahavoitunutta vartaloa omallaan . Mies on saavuttanut täydellisen olotilan - sellaisen jota suomen feministit kammoksuvat , paheksuvat ja kadehtivat. Se on nyt ohi - mies huokaa - kaamea elämä joka melkein vei hengen. Hän muistelee hetken ja toteaa olleensa tyhmä ; miksi hukkasi elämänsä vuodet.
      NYT vihdoin on aika nauttia. Myydä omaisuus ja palkita ne naiset jotka ymmärtävät hänen arvonsa , palkita rahalla ja rakkaudella , antaa palaa ja löytää sielun rauha rannalla jossa on hyvä vaikka kuolla.
      Kiitos . Kiitos , kiitos ja vielä kiitos , että sellainen paratiisi on olemassa johon kaikilla miehillä on pääsy.
      Ja se äiti. Hänelle on kaikki kerrottu. Hän on huolissaan ettei vaan poika(mies) tänne uudelleen reissullansa haksahda.
      Hän iloitsee ja kannustaa - hän ei ole feministi. Ei katkera , ei pahansuopa , hän on äiti joka haluaa miehelle hyvää. Hän toivoo ja auttaa poikaansa saavuttamaan paratiisin onnen. Hän toivottaa hyvää matkaa - sydämestään - ja toivoo kuulevansa uudesta lapsenlapsestaan. Pian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      190
      2661
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      33
      2285
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      207
      2259
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      269
      1741
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      143
      1371
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1224
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1178
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1062
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1030
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      957
    Aihe