joka avautuu, kun raotan verhoa oikealla kädelläni.
nyt on ihan pakko lähteä ulos sieniä metsästämään, kun rakastamani marraskuinen säätila on mitä edustavimmillaan:
harmaata maisemaa sävyttävät tummanvihreät havupuut ja leppien sekä koivujen violetinharmaus.
joku näkyy uistelevan joella...
(uistelu = eräs kalastusmuoto)
*****
kysymys:
vieläkö joku kehtaa väittää, että kaikki tuo on kehittynyt ilman suurta älyä?
nyt on ihan pakko lähteä ulos sieniä metsästämään, kun rakastamani marraskuinen säätila on mitä edustavimmillaan:
harmaata maisemaa sävyttävät tummanvihreät havupuut ja leppien sekä koivujen violetinharmaus.
joku näkyy uistelevan joella...
(uistelu = eräs kalastusmuoto)
*****
kysymys:
vieläkö joku kehtaa väittää, että kaikki tuo on kehittynyt ilman suurta älyä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Entäs tämä maisema! Ulkona näkyy talvilepoon asettunut luonto, koivuja, leppiä, tammia. Välissä pikartaa vihreänä joku kuusi tai mänty. Läheisellä pellolla käyskentelee hevosia. Joku harakka ja varis lentelee seuranaan. Kauempana näkyy taloja, jopa jokunen kerrostalo pikottaa puitten lomasta. Onko vain sattumaa tämän maiseman syntyminen? Onko nuo talotkin vain sattumalta kasvaneet paikoilleen ilman tekijää?
joku ihan tarkoituksella pykännyt.
Eikö olekin evoluutio mielenkiintoinen ilmiö; se synnyttämät muodot ovat aina tarkoituksenmukaisia ja voimakkaasti elämää ylläpitäviä. Elleivät ne olisi sellaisia, ei niitä edes olisi.
Lähes 4 miljardia vuotta se on tarvinnut meidän maailmamme tekemiseen ja silti kehitys jatkuu edelleen . Eläinlajeja syntyy ja toisia kuolee sukupuuuttoon.
Lähes kaikki elämä on jo muutaman kerran tuhoutunut meteoriittitörmäyksessä (ainakin viidesti), silti tänäänkin elää n. 30 miljoonaa eläinläjia.
Evoluutiossa kaikki tapahtuu kuitenkin niin hitaasti ettemme sitä huomaa. Miljoona vuotta on lyhyt aika evoluutolle, mutta pitkä meille elollisille.
On sitä meilläkin maisemaa.
On betonkia ja tiiltä vieri vieressä.
Iso torni pistää heti silmään,
ettei viitsi edes katsoa.
Ikkunan kun avaa niin pakokaasu
haisee ja juna jyrrää.
Hermot meni jo.
olet sinne radan varteen joutunut?
Aika kaunista.
Sinulta tode löytyy siis tuo romanttinenkin puoli, joka on aiemmin jäänyt huomaamatta minun osalta.
Mullakin on romanttinen luonne ollut kauan, nuorempana sen jo huomasin.
Sienistäkin saa tosiaan romanttista juttua aikaan ja tuokin muistuttaa jo sellaisenaan herkullista leivosta.
http://jactaylor.files.wordpress.com/2011/04/bigredsml.jpg?w=740
"kysymys:
vieläkö joku kehtaa väittää, että kaikki tuo on kehittynyt ilman suurta älyä? "
Olet oikeassa ilman älyähän ei ole suurta romantiikkaa tai sitä ei tunnista.
Sienetkään tuskin osaa älyllisesti ajatella ja olla romanttisia luonteita.
Minäkin tiedän muutamia soita joissa on lähde, jonka pohjalta hiekasta pulppua raikasta vettä.
lähteiden ympärillä on usein isoja hilloja kaiketi sen takia että siellä kosteus pysyy kuivanakin kesänä tasaisena.
Minäpä suuntaankin aikasin aamulla Kaukosen suuntaan haravoin kaikki lähteiden ympäristöt kolmenkymmenen kilometrin säteeltä ja sinä et löydä muuta kuin kantoja.
Mitäs menit kertomaan :)
Kyläläiset jo uteerasi multa tuota paikkaa, sanoin vain etten itsekään osaa sitä selostaa missä se on, että Kaukosen ja Kelontekemän välillä. Tottahan tuo tienoo on tuttu kylläkin, mutta jänkä aivan outo. Pitääkin katsoa metsähallituksen kartasta ja ottaa karttakopio huomiseksi, voi siten suunnistaa kauemmaksi.
Joo, pistä punainen lippalakki päähän niin tunnistan sinut ja tulen juttelemaan, heh.
:D