Google Earthin avulla maailmalta on onnistuttu havaitsemaan vaikka mitä yllättävää.
Tyrmistyttävää oli myös, että Suomesta löytyy historiallinen löytö. Pisteeseen 62 astetta ja 37'14.5" N ja 23 astetta 31'31.5" E on yritetty muinoin haudata itse piru. Se ei oletettavasti kuitenkaan ole valmis jäämään sijoilleen. Ainakin päänsä ja toisen kätensä se on jo saanut vapauteen.
Parhaan kuvan pirusta saa noin tuhannen jalan korkeudesta silmäillen.
Tyrmistyttävää oli myös, että Suomesta löytyy historiallinen löytö. Pisteeseen 62 astetta ja 37'14.5" N ja 23 astetta 31'31.5" E on yritetty muinoin haudata itse piru. Se ei oletettavasti kuitenkaan ole valmis jäämään sijoilleen. Ainakin päänsä ja toisen kätensä se on jo saanut vapauteen.
Parhaan kuvan pirusta saa noin tuhannen jalan korkeudesta silmäillen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
kävin katsomassa ja siellä ei ollut kuin tavallinen maalaistalo pohjanmaalla? Mitä tarkoitit tuolla jutulla????
Et osannut katsoa sitä maalaistalon pihaa sillä silmällä... Vähän yritystä, kyllä se sieltä.
tsekkaa 64N 07``10`84
sekä 26E 06``36`50
se kannattaa katsoa 500 jalan korkeusesta. Kasvonpiirteet ovat erittäin selvät ja sarvien kierteetkin havaittavissa!
www.freewebs.com/pakastefisk
pakastefisk
Laitan nuo antamasi koordinaatit ja erroria pukkaa.
en kyllä minäkään ymmärrä. ehkä tarkoitat tuota vaaleanruskeaa/keltaista peltoa? pitää kyllä kattoo sitä jostain 4000 jalasta
Pitkään kesti, ennen kuin hahmottui. Huu!
laitoin jo ilmoituksen google earth communityyn. siis sen pohjoisemman, en tuota talon pihalla olevaa katsokaa vaikka google earth communityn nature..
se oli hieno löytö ja alkuperäinen varmaankin tarkoitti sitä eikä sitä maalaistalon pihaa??
Haluan kans löytää sen kummajaisen, mutta numerot vaan vilisee puolelta toiselle. Eli en saa kyseisiä lukuja kohdalleen.
kiitos
se eteläisempi oli vaan joku maalaistalo, mutta pohjoisempi oli tosi selvä
Siis mitkä ne oikeat koordinaatit on siinä pohjoisessa, kun nuo annetut ovat ainakin jollain tapaa väärin, ensin tulee '':t ja sitten vasta ':t. Millä se paikka löytyy takuuvarmasti?
Eteläisempi löytyi, ja menee hetken aikaa, ennen kuin sen pihan naamataulu hahmottuu, se on vähän kuin jokin psykologinen testi. Kaikki eivät varmaan tajua sitä, vaikka kuinka yrittäisivät. Silmät ovat esim. kai jotain pikkurakennuksia tai autojako olisivat.
se on ihan varmasti siellä katso tarkemmin niin näet sen mene 500 jalan korkeuteen
jos teillä on nasan world wind
niin tässä linkki sivusto
eri paikkoihin
http://www.worldwindcentral.com/hotspots/index.php?cat=26
tässä linkkejä google karttaan
http://www.googleearthhacks.com/dlcat10/3D-Models.htm
KATTOKAA! Tässä se kristus patsas Riossa. :P
koordiaatit on :
22 57.055' S, 43 12.375' W