Pelottaako uskovaista se muutos joka voi seurata mielenterveyden palautumisesta?
Onko siihen pelkoon jotain perusteita olemassa?
Sanan mukaankin tiikeri ei voi luopua raidoistaan.
Josta seuraa perusteltu pelkotila?
Että erehdys johtaa vain toiseen erehdykseen!
Onko siihen pelkoon jotain perusteita olemassa?
Sanan mukaankin tiikeri ei voi luopua raidoistaan.
Josta seuraa perusteltu pelkotila?
Että erehdys johtaa vain toiseen erehdykseen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Pelottaako uskovaista se muutos joka voi seurata mielenterveyden palautumisesta?"
Uskovaisia ei pelottanut se muutos, joka tuli heille, kun he tulivat uskoon ja saivat terveemmän ihmiskäsityksen :D
("terveempi ihmiskäsitys" -> lut.= jokainen ihminen on arvokas, at.= millään yksittäisellä ei ole elämän jatkuvuuden kannalta mitään väliä..?)
No niin, eipä ihme kun tänne palstalle on tullutkin kaikkea ylimääräistä löpinää.
"Pierettääkö? Eikä syyttä!" Etkö voisi tosiaan luopua noista lapsellisuuksistasi??
minua uskoon tulo ehkä enemmän pelottaa... menetän kaikki kaverini jos rupeaisin uskoon.. kukaan heistä ei usko.. :(
Tuo vain entisestään todistaa sitä, että ateismi on kiihkeäuskoisten porukka :D
Tietenkin voit tulla uskoon tai olla tulematta. Ei sitä kannata surra, kummin käy, sillä sinulla on oikeus kumpaankin!
ei ne kyl sit mitään aitoja kavereit oo ollukkaan jos ei ne hyväksy. Ja miksei hyväksyis? Jos ne ei sitä tajuu, niin se on mun mielest niitten ongelma, ei sun. Ja jos ne sut sen takii jättää, ei ne kyl oo sun arvosiaskaan!
Pientä muutosta lukuunottamatta en voi ottaa kunniaa alkuperäisestä tekstistä, joka löytyy täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=1500000000000012&posting=22000000011663125
Tähän mennessä vastanneet kuulostavat olevan täsmälleen samalla älyllisellä tasolla kuin tuo alkuperäisviestin vääntäjä.