http://www.mtv3.fi/uutiset/nettivieras.shtml/404021?heinaluoma
"Lähivuosina eläkkeelle siirty yli puolimiljoonaa
työntekijää, eikä kaikille riitä jatkajaa".
Se on naisten mahdollisuus saada samaa palkkaa ja työtä kuin miehet, jos työt vain kelpaavat?
"Lähivuosina eläkkeelle siirty yli puolimiljoonaa
työntekijää, eikä kaikille riitä jatkajaa".
Se on naisten mahdollisuus saada samaa palkkaa ja työtä kuin miehet, jos työt vain kelpaavat?
Vastaukset 26
Vanhimmat
jo hankkiutumassa sairaanhoitajaksi tai vanhustenhoitajaksi? Vapaaehtoisia varmasti otetaan, jos työt vain kelpaavat.
Kyllä sitten löytyy muitakin kuin sosiaalialan
töitä. Jos kelpaa.
lähteä laittamaan vaippoja vanhenevalle väestölle? Toivoa sopii. Siis jos vaan kelpaa. Rahaahan siitä ei saa eikä työ ole turhan helppoa. Mutta jos vaan KELPAA.
Yleensähän se on niin, että jos jostain tärkeistä ammattityöntekijöistä on puute, niin jollaintavallahan niitä on saatava. Silloin raha
on yksi houkutuskeino saada uusia työntekijöitä alalle esim. sairaanhoitajat Norjassa. Raha houkuttelee ainakin miehiä, naisista en tiedä.
Jos raha vain kelpaa.
se vaippojen vaihto!
Kelpaako työ vai ei?
Kelpaako sinulle siivoustyö? Vessojen ja sensellaista?
Siivoajat ovat tärkeämpiä kuin kuvitelemmekaan.
Esimerkiksi sairaalat ja bakteerit. Erikoistuminen.
Miksei ja sitten vaikka oma siivousfirma.
Hyvä hinnoitella ihan itse erikoissiivouksen alalla.
Arvostus sen mukaista.
Miks siivoojat sitte aina on naisia? En ole nähnyt miestä vessanpönttöä koskaan töissä siivoamassa.
Alkaako miehiä kiinnostaa tulevaisuudessa tämmöinen ala?
Jos siitä keskeytyy bisnes, niin miksei.
Miksi miehet ajavat jätehuollon autoja?
Siksi kun roskiksien nostoon ei oteta naisia, vaikka homma kävisi hyvin. Näin on käynyt että siirrettiin pois painorajoitusten takia.
Menet vaan hakemaan vessansiivoojaksi johonkin puljuun.
Entäs katujen kunnostus, sehän on koneellistettu?
Suomessa on mahdollisuus tehdä valintoja.
Tällä kertaa siivous ei ollut valintani.
Mutta tunnen kyllä henkilöitä, jotka ovat tehneet
"vessan siivouksesta" menestyvän yrityksen tai uran firmassa.
Mitkä työt kelpaavat? ? ? !
Miksei se sitten ollut Suomessa voi valita? ? ? !
Vessan siivouksessa oli kysymys juuri siitä vessan siivouksesta, eikä mistään yrityksen johtajuudesta.
Tietöissä pääsee liikenteenohjaajaksi, vaikka esim. jyrähomma olisi mielekkäämpää ja rahakkaampaa.
Esimerkiksi kelpaava keskustelunpoikanen!
Puoli miljoonaa vapautuvaa työpaikkaa: teollisuutta, kuljetusta, suojelua ja vartiointia, lääkintää ja hoitamista, opetusta, sosiaalipuolta, kulttuuria ja urheilua, mediaa, liike-elämää, suunnittelua, suorittavaa, asiantuntijahommaa, johtamista, hallintoa...
Ja ajatelkaa: Suomessa! Maassa jossa kaikki koulutus on kaikkien tavoiteltavissa, jossa kukaan ei ole virkakiellossa, jossa tasa-arvo on lailla säädetty! Mikä hieno tulevaisuus lahjakkaille, vapaille ja sivistyneille ihmisille!
Ja tähän sitten kuittaus: "Tulisitko itse siivoamaan vessoja?"
Kä-sit-tä-mä-tön-tä nihilismiä; 'mistään-ei-kuitenkaan-tule-mitään' -ajattelua. Siinä todella heitetään hohtimet kaivoon, ja kirves ja vasara ja tietokone ja kaikki muu mikä käsiin sattuu. Että mikään ei muutu eikä kehity eikä parane kun JÄTKÄT SAATANA EI TULE VESSOJA SIIVOAMAAN.
Ämmät hei. Jos ote ei vahvistu niin kiinalaiset tulee ja vie täältä kaiken minkä irti saavat - oikeasti.
Sovakko! Miehenalku! Misogyyni! Ujo Olli!
Kapteeni Haddock, otaksun... hauska tutustua! Voit jatkaa vaikka että "Ektoplasma! Limanuljaska! Tyrannosaurus! Jättiläiskalmari! Orbitaali! Kremlologi! $¤#@^¨! §\'*&{%!"
Hyvin summattu. Tasa-arvo toteutuu tietyillä aloilla luonnollisen poistuman ja lainsäädännön avulla. Ostovoima lisääntyy ja samalla kulutus
lisääntyy tietyillä toimialoilla.
suomalaisten tulisi ottaa mallia kunnon kapteenista, nykyinen manailun köyhyys (suurin osa tuntee vain yhden sanan, jota sitten kyllä käytetään kiitettävän tiheään) on todella masentavaa.
sinulla on töihin.
Vessojen siivoamistakin vapautuu, kekä sen mielestäsi tekee? Eikö työ kelpaa sinulle?
Ai sulla on katkeruus päässyt noin pahaksi? Otat kantaa jopa henkilökohtaiseen työmoraaliini joillain tee-se-itse -perusteilla. Vai vessani siisteydestäkö olet huolissasi?
Vessan siivoaa nyt ja tulevaisuudessa se, joka
a) on tyytymätön vessan epäsiisteyteen tai
b) saa riittävän korvauksen vessan siivoamisesta tai
c) harrastaa kodinhoitoa ja iloitsee nähdessään työnsä jäljen.
Jos vessa siis on likainen, mikään edellisistä vaihtoehdoista ei ole toteutunut. Ok?
ja aiheesta.
Minkä tähden nainen, joka ei ole koskaan halunnut siivota vessaa, on työpaikoillaan, etenkin nuorena, aina joutunut vessansiivousehdotuksia/käskyjä kuuntelemaan(luistanut kylläkin niistä tavalla tai toisella)?
Täällä yksi nainen, joka siivoaa vessoja koska d) ei ole saanut koulutustaan vastaavaa työtä.
Etkö todellakaan kuulu vaihtoehto b:n piiriin? Sekin on tietysti mahdollista.