Marraskuulle 2004 asti oli netistä saatavilla vielä satelliittikuvia Fallujahin kaupungista. USA:n tuhottua kaupungin, se on luonnollisesti lopettanut satelliittikuvien välittämisen kaupungista. Paikalliset ihmiset ovat kertoneet jopa 80% kaupungista tuhotun.
Satelliittikuvat Fallujahista
päättyvät 11/2004
6458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/tuoreet/artikkeli/1101981306067
Eli jos paikallisten asukkaiden mukaan jopa 80% kaupungista olisi tuhottu, niin voidaan tehdä hieman matematiikkaa. Eli Fallujassa asuu noin 300 000 asukasta. Ajatellaan väestön olevan tasaisesti sijoittunut. Silloin tämä 300 000 x 0,8 tekisi 240 000. Eli siis 240 000 ei voisi asua tuhotussa kaupungissa. Miten muuten ylipäänsä voisikaan asua tuhotussa kaupungissa? Jossain raunioissa, teltoissa vai jopa pakolaisleireillä?
Eli silloin äänestäjiä voisi olla vaan 60 000, melkein 130 000 puuttuisi. Jos kaupungin väkiluku olisi se 500 000, niin silloin 500 000 x 0,8 tekisi 400 000 eli silloinkin äänestäjiä puuttuisi se melkeen 90 000. Eli joku tässä nyt falskaa, mutta mikä. Siis asuinkelvottomasti ei voi olla tuhottu jopa 80% kaupungista, koska äänestysvilkkaus ei silloin täsmää. Edelleen on selvittämättä, että miten lähes totaalisesti tuhotussa kaupungissa voidaan pitää kansanäänestys? Vaikein vaihe on luultavasti äänestyskelpoisten ihmisten tietojen kerääminen.
Mistä Helsingin Sanomat on saanut tuon tiedon? Joltain nukkehallinnon viranomaiselta? Tuota uutista ei voi pitää luotettavana, koska yksikään, saati useampi puolueeton uutistoimisto ei ole vahvistanut sitä paikan päällä olevien toimittajiensa välityksellä. Uutinen on yhtä luotettava kuin uutiset Neuvostoliitosta, toisesta suljetusta yhteiskunnasta aikanaan. Kyllä hesari julkaisi niitäkin. Näiden juttujen mukaanhan NL oli hieno yhteiskunta, jossa oli korkea elintaso ja täystyöllisyys. Pitivätköhän jutut paikkansa :)
Irakin tilanne on samanlainen. Median toiminta maassa ei ole vapaata ja monet länsilehdet julkaisevat usa:n/irakin hallinnon propagandaa selvittämättä asioiden todenperäisyyttä.
Kaksi hämärää asiaa, jotka kielivät siitä, että maassa ei ole asiat sillä tolalla, että kestäisivät päivänvaloa:
1. Fallujahin realiaikaiset satelliittikuvat loppuivat 06.11.04. Miksi? Ainut syy on se, etteivät ne kestä päivänvaloa ennenkuin kaupunki on siivottu. Miksi siivoaminen vie näin kauan? Ainut syy on se, että se on tuhottu pahoin.
2. Irakissa ei sallita median toimia vapaasti. Miksi? Ainut syy on se, ettei maan tapahtumat kestä päivänvaloa.
Pohjois-Koreassa!
Yhtä luotettavaa, kuin Pohjois-Koreassa!
Enemmän, kuin äänestysikäisiä!?
Ei löydy edes toimittajaa, joka siellä olisi käynyt; ei kuvia, ei mitään!
Voisitko linkata muutaman puolueettoman uutistoimiston raportin uutiskuvineen ja videoklippeineen paikanpäältä seuraamassa äänestystä Fallujahissa...
Hmm...eipä taida löytyä. Taitaapi uutiset olla yhtä "luotettavia" kuin Pohjois-Korean uutistoimiston antamat uutiset maan tapahtumista, joita myös luetaan esim. Helsingin Sanomista.
terroristit on eliminoitu sieltä eli ei ole kaiketi hyötyä tuhlata satelliittiaikaa kivikasojen filmaamiseen.
valehteleeko muslimi enemmän kuin juutalainen.
Venäläiseen (NL) valheeseen äänestysprosenteista 99.99 % pystyy enää vain Pohjois-Korea!