jos häneltä puuttuu:
-rikoskierre
-päihdeongelma
-tyhmyys
-lapsena saatu aivopesu
-harha-aistimukset
-rikoskierre
-päihdeongelma
-tyhmyys
-lapsena saatu aivopesu
-harha-aistimukset
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
> -lapsena saatu aivopesu
Meidät kaikki aivopestään lapsina, joitakin vain vähemmän kuin toisia.
Jotkut aivopestään suvaitsevaisiksi, jotkut itse ajatteleviksi, jotkut vapaamielisiksi, jotkut narsistisiksi, ... :)
Mutta kaikki aivopestään.
aivopesua kutsutaan joskus nimellä 'kasvatus' ja asian omaksumista nimitetään 'oppimiseksi'.
Kasvatus = aivopesu. Kyllä.
Asian omaksumisen kutsuminen taas oppimiseksi halventaa oppimista. Aivopesun oppiminen kun ei ole siinä mielessä hyvää oppimista että siinä opittaisiin uusia ajattelumalleja, vaan vastaa se pikemminkin ulkoa opettelua joka on toki joskus hyödyllistä, mutta aina haitallista. :)
Onko niin että puhutaan "rakentavasta kasvatuksesta" ja "tuhoavasta aivopesusta" - vaikka ero on vain katsojan silmässä?
aivopesu ei ole 'oppimista' sanan varsinaisessa merkityksessä vaikka sanaa käytetään myös tässä mielessä.
Aina sittenkään vaikka joku ym. edellytys täyttyisikin ;)
T: Ex-juoppo, ei koskaan uskossa!
Tiiättekös, tuntuu aika kurjalta tuollanen kirjottelu...
Jokaine meistä saa omanlaisensa kasvatuksen, mutta se että haluaako olla krisitty vai ei, onkin sitten ihan oma ratkaisu.
Ja mun mielestä on tosi fiksua uskoa Jumalaan. Siitä todistaa jo tämän maailman mielettömän tarkka ja johdonmukainen järjestelmä niin luonnossa kuin ihmisessä.
esimerkiksi.
"Ja mun mielestä on tosi fiksua uskoa Jumalaan"
Ja miten maailma viittaa missään määrin juuri sinun jumalaasi?
> Jokaine meistä saa omanlaisensa kasvatuksen, mutta se että haluaako
> olla krisitty vai ei, onkin sitten ihan oma ratkaisu
Jos tuo pitäisi paikkansa, kristittyjä olisi suhteellisesti yhtä paljon kaikkialla. Jostain syystä vain tuntuu siltä että kristittyjä on enemmän:
a) siellä missä opetetaan kotona kristinuskoa
b) siellä missä moinen uskonto on valta-asemassa
c) siellä missä moisesta uskonnosta ollaan edes kuultu.
Itse en voi b-kohtaan vaikuttaa, mutta ainakaan meidän kotonamme ei uskontoja opeteta kuin korkeintaan kuriositeetteina (kristityt ajattelevat yleensä asiasta näin - samoin kuin muslimit ja juutalaisetkin, kun taas hindut käsittävät homman näin. Nykytiede ei ota kantaa/on tätä mieltä).
itseään ja muita kohtaan.