Ukrainan presidentinvaalien toisinto nähtiin nyt Azerbaidzanissa, jossa vaalihuoneistojen ovet olivat tuskin eilen vielä ehtineet sulkeutua, kun vilpillä isänsä jatkajaksi valitun presidentti Alijevin valtapuolue julisti itsensä vaalien voittajaksi.
Nyt ei Venäjän Putin sentään kehdannut lähettää pikaisia onnitteluja kuten kävi Ukrainan oranssivallankumouksen edellä, joten voihan se olla, että nämäkin vilpilliseksi tarkkailijoiden toimesta julistetut parlamenttivaalit menevät uusiksi...
Eivätkö nuo ex-N-liiton entiset satelliittivaltiot todellakaan vielä tajua, että "aika entinen ei koskaan enää palaa", ja vaalit pyritään nykyään pitämään rehellisten pelisääntöjen mukaan?
Oliko muuten Azerbaidzan niiden valtioiden joukossa, joissa Tarja Halonen kävi tänä syksynä valtiovierailulla tapaamassa aateveljiään?
Nyt ei Venäjän Putin sentään kehdannut lähettää pikaisia onnitteluja kuten kävi Ukrainan oranssivallankumouksen edellä, joten voihan se olla, että nämäkin vilpilliseksi tarkkailijoiden toimesta julistetut parlamenttivaalit menevät uusiksi...
Eivätkö nuo ex-N-liiton entiset satelliittivaltiot todellakaan vielä tajua, että "aika entinen ei koskaan enää palaa", ja vaalit pyritään nykyään pitämään rehellisten pelisääntöjen mukaan?
Oliko muuten Azerbaidzan niiden valtioiden joukossa, joissa Tarja Halonen kävi tänä syksynä valtiovierailulla tapaamassa aateveljiään?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tarjammehan patsasteli Bakussa juuri ent. ja nyk. aatetovereidensa kanssa, kuin entiseen hyvään kommunistiseen aikaan Neuvostoliitossa.
Putinilta loppunut dioksiini ?
Taisi Tarjamme kuitenkin lukea ankarat madonluvut Alijeville epärehellisten vaalien haitoista?
.. mutta Armenian johtoa sen vallattua Voristo-Karabah azereilta 90 luvulla.
Stalin liitti armenialaisen Vuoristo-Karabahin Azherbaizhaniin saaden näin azereiden öljyn vastalahjaksi.
Halonen kai kunnioitti Stalinin perintöä lausunnoillaan Armeniasta.
sotilaan sydän. Se on tärkeintä. Ei se onko hiukset nutturalla vai ei. Tukekaa Tarjaa, sillä nyt on hänen aika." -ja suuteli ylipäällikkönsä kättä, eikä sylkenyt hänen kasvoilleen kuin pahainen rotta.
Halonenhan on Tuomiojan tapaan pasifisti.
Ei sellaisella voi olla "soturin sydäntä" edes periaatteellisella tasolla!
rakkautta maatan kohtaan ja puolustaa sen arvoja ja ihmisiä.
H. tukee arvojen hävittämistä ja myllertämistä.
joiden puolesta sinä ja minä rintarinnan taistelisimme. Kyllä me yhteiset arvot löytäisimme, kun ryskowikzi on rajan väärällä puolen.
kuten maamiinat.
Hehehheeeee....
Putin raapii Kremlissä päätään, lähettääkö onnittelusähkettä Alijeville vai ei!
Hehhehehee.....
On noilla valtionjohtajilla huolensa kullakin!
Kas kas, onko päässyt unohtumaan Alijevin perheen erittäin hyvät välit mm. Richard Armitageen ja että Alijevin muslimivaltio oli USA:n tukija Irakin sodassa?
Kannattaisi vilkaista vaikkapa seuraavaa sivua:
http://www.usacc.org/contents.php?cid=2
Se selittää sitä, minkä vuoksi minkään värisiä vallankumouksia ei ole tullut - niin kauan kuin öljy vain virtaa Bakusta Ceyhaniin, kaikki saa lännen puolesta jatkua ennallaan.
... että Halonenkin valittiin/valitaan vilpillisillä vaaleilla, jos valitaan?
Kunhan Euroopan tilanne menee tarpeeksi kireäksi, tekee Halonen "kekkoset" eli valituttaa itsensä poikkeuslailla presidentiksi ilman vaaleja!
Aikoinaan Kekkonen valittiin "kansainvälisen tilanteen vuoksi" tuolla tavalla uudelle kaudelle, ja nyt alkaa Euroopan turvallisuustilanne osoittaa rakoilemisen merkkejä.
Voivatko Ranskan mellakat olla sos.dem.-puolueen vaalitoimistosta tilattuja?! :))
Miten sellainen poikkeuslaki voisi enää tulla kysymykseen? Eihän Halonen ole käyttänyt ulkopolitiikkaa laukaisualustana mihinkään.
Jos Euroopan huligaani-islamistit alkavat laajentaa mellakointiaan tänne Pohjoismaihinkin, voi Hallitus peruuttaa presidentinvaalit vedoten kiristyneeseen kansainväliseen tilanteeseen ja "avot", siinäpä tilaus Halosen uudelleenvalintaan poikkeuslain turvin!
Halosella tai tukijoilla ei ole mitään tarvetta lietsoa mellakoita voittaakseen vaalit.
Noin olisi voinut luulla myös Kekkosesta, mutta niin vain pidettiin poikkeuslakivalinta!
Pianpa se nähdään!