Missä on vika, kun Renault lagunan vm.2000
Lämppäristä ei tule kuumaa?
Kenno juuri vaihdettu ja ilmattu,mutta
mikään ei auta.
Lämppäristä ei tule kuumaa?
Kenno juuri vaihdettu ja ilmattu,mutta
mikään ei auta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
läppä joka ohjaa puhallettavan ilman lämmityskennon läpi. Jos tämä läppä on kiinni ei auton sisälle tuleva ilma pääse missään lämpiämään. Läppä säätyy auki kiinni sen mukaan kuinka lämmintä ilmaa sisälle halutaan, oisko jäänyt jäänyt rempassa joku vaijeri tai muu ohjain irti/ pois paikoiltaan.
No tuo oli se kait helpoin syy.
Kyllä minä ainakin kahden vaijerin toiminnan jo tarkistin, mutta läppävialta se kyllä tosiaan vaikuttaa. Kun vaan löytäsi sen??
Perinteinen Lagunan tauti. Kenno tukossa. Käytetty erimerkkisiä jäähdytysnesteitä sekaisin. Ko. käytössä tapahtuu saostumista ja kenno menee tukkoon. Voit yrittää huuhdella takaperin, mutta kennon vaihdolla saat ongelman ratkaistua varmasti. Renaultin jäähdytysneste sekoitettuna muun valmistajan litkuun on takuuvarma tapa saada auto kylmäksi.
Siis niinkuin jo tuohon ensimmäiseen viestiini kirjoitin, niin juuri vaihdoin kennon, mutta se ei auttanut!! Eli missä vika??
..kun lämpöä ei tule? Kyllä Relluun voi laittaa, vaikka sekaisinkin eri nesteitä. Itelläni on ollut sekaisin ainakin kolmea eri litkua 8 vuoden aikana eikä ole tukossa ja lämpöä riittää. Mutta älä lisää laimentamatonta nestettä suoraan, ei Relluun eikä muihinkaan merkkeihin. Hyvä keino poistaa viimeisetkin ilmat järjestelmästä on ajaa jyrkkään mäkeen nokka niin ylös että jäähdyttäjän korkki on kaikkien muiden letku-ym.häslinkien yläpuolella ja käyttää konetta jäähdyttäjän korkki aukinaisena niin pitkään että neste kiertää jäähdyttäjän kautta ja välillä lisätä kierroksia ja samalla lisätä nestettä. 10 min. vaihtelevilla kierroksilla kunnes kupliminen loppuu. Ei niiden ilmausruuvien kautta kaikki ilma poistu.
Nokka ylhäällä ja kone parin tuh. kierroksilla huomaat nopeasti kun lämpöäkin tulee sisätiloihin.
laguna käy onko normaalilämpöinen moottori, jos olisi termostaatti vika vaikka, kunkerran ole sen ilmannut niin luulisi sieltä lämmintä tulevan
Moottori on kyllä ihan normaali lämpöinen eli reilun viisarin paksuuden verran puolenvälin yläpuolella.
vai haaletata se ilma mitä puhaltaa?
kierto lämppärin kennoon MENEVÄSTÄ letkusta; jos kuuma niin hyvä, tuleva letku; jos kuuma niin hyvä mutta jos kylmä tai haalea on vika nesteen kierrossa. Eli ilmaa tai tukos. Ja tietysti varmista että letkut on oikein eli menevä ja tuleva eivät ole jostain syystä vaihtaneet paikkaa. Vaihdoitko itse kennon vai teetit sen "huollossa"? Kokeile myös mitä vaikuttaa sisäilman kierrätyksen asento lämmön tuloon. Jos kuumaa niin alussa epäilty läppävika on todennäköinen. Tai jos on autom. lämmönsäätö niin se voi viallinen eli sisätilan lämpöanturi(t) ovat kesälomalla.
Ei ne Rellun omat nesteet ole sen ihmeellisimpiä muihin laatunesteisiin verrattuna, paitsi hinnaltaan.