Muistaako kukaan

kuinka Ariel Sharon kehoitti Euroopan maita kieltämään uskonnollista pukeutumista kouluissaan. Ranska tottelikin "kehoitusta" ensimmäisenä ja kielsi huntujen ynnä muiden uskonnollisten tunnuksien käyttämisen opetuslaitoksissaan. Seurauksena oli monien nuorten tyttöjen koulun loppuminen kokonaan, tai sitten niillä joilla oli varaa, siirtyivät yksityisopetukseen. Sittemminhän Ranskassa on syntynyt levottomuuksia, jotka voivat tietenkin olla usean eri tekijän summa?
3308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ranskassa riehutaan sen takia, että kaksi nuorta rikollista tappoi itsensä kiipeilemällä muuntajassa. Vika on silloin heidän ei-sekulaarissa kulttuurissaan, jos he eivät pysty hyväksymään rangaistusta tiedon puutteesta.

Äänestä

Kuinka nuokin Ranskan mellakat jo on ehditty kääntää juutalaisten syyksi.
Uskooko joku tosissaan että Ranskan hallitus ottaisi vastaan käskyjä Israelista.
Ranska lähti eroamaan uskonnosta jo vallankumouksen aikaan.
Israel on heille hyvin vähäarvoinen valtio. Ranska kumartaa arabimaihin päin niin että selkänikamat rutisee.
Ei Sharon sentään niin mahtava ole kuin kuvitellaan, että johtaisi Ranskaakin.

Äänestä
  • Nimittäin muistan hyvin kuinka Ariel Sharon kehoitti kaikkia euroopan valtioita rajoittamaan uskonnollista pukeutumista oppilaitoksissaan. Tämä koskee tietenkin myös juutalaisia oppilaita, eikä pelkästään arabeja. Voi olla tietenkin aivan sattumaakin että Ranska kielsi uskonnollisen pukeutumisen miltei heti Sharonin kehoituksen jälkeen, ken tietää? Levottomuudetkin voivat johtua vaikka mistä. Itse olen taipuvainen uskomaan että levottomuuksiin vaikuttavat varmasti monet muutkin asiat, kuin uskonnolisen pukeutumisen kieltäminen kouluissa.

    Uskooko joku tosissaan että USA:n hallitus ottaisi vastaan käskyjä Israelista? Entä kuunteleeko Ranskan hallitus ollenkaan mitä USA:n hallituksella on sanottavanaan? Enkä tarkoita pelkästään tuota valtiollista vaan myös taloudellista hallitusta.

    Ihan vain selvennyksen vuoksi kerron, että länsimaisilla valtioilla, etenkin USA:lla on kaksi hallitusta. Toinen on tämä virallinen valtiollinen hallitus mutta sitten on myös toinen, taloudellinen hallitus, jonka muodostavat suuryritykset ja sen mahtavat johtajat. Joskus näiden kahden hallituksen sukset menevät ristiin, niin kuin presidentti Kennedyn tapauksessakin ilmeisesti pääsi käymään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kukkahämähäkki kirjoitti:

kuinka Ariel Sharon kehoitti Euroopan maita kieltämään uskonnollista pukeutumista kouluissaan. Ranska tottelikin "kehoitusta" ensimmäisenä ja kielsi huntujen ynnä muiden uskonnollisten tunnuksien käyttämisen opetuslaitoksissaan. Seurauksena oli monien nuorten tyttöjen koulun loppuminen kokonaan, tai sitten niillä joilla oli varaa, siirtyivät yksityisopetukseen. Sittemminhän Ranskassa on syntynyt levottomuuksia, jotka voivat tietenkin olla usean eri tekijän summa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu