Aloitin Mercilonit n. kuukausi sitten. Ensimmäisen laatan aikana mulla tuli jatkuvasti tiputteluvuotoa, joka nyt taukoviikolla muuttui normaaliksi vuodoksi. Olen aiemmin syönyt samaa merkkiä kolme kuukautta, eikä silloin ollut mitään sivuvaikutuksia.
Suurin ongelma on se, että multa tiputteluvuoto vie kaikki halut. Kuukautiset ovat muutenkin olleet minulle aina vaikea pala, ehkä siksi, että ne alkoivat jo 10-vuotiaana. Mun haluttomuudesta on tullut tuoreessa suhteessa suuri ongelma molemmille.
Pitääkö mun syödä kaikki kolme levyä ja odottaa, jos tiputtelu loppuisi. Vai alkaako lekuri vaihtamaan mulle merkin jo seuraavan levyn jälkeen, jos ongelma ei ole poistunut? Kun yleensä sanotaan, että elimistöltä vie aikaa tottua pillereihin kolme kuukautta.
Jos tiputtelu ei kohta lopu, niin meidän suhde kyllä kariutuu ja sitten ei tarvikaan enää minkäänlaisia pillereitä... Ahdistaa koko homma niin maan penteleesti!
Suurin ongelma on se, että multa tiputteluvuoto vie kaikki halut. Kuukautiset ovat muutenkin olleet minulle aina vaikea pala, ehkä siksi, että ne alkoivat jo 10-vuotiaana. Mun haluttomuudesta on tullut tuoreessa suhteessa suuri ongelma molemmille.
Pitääkö mun syödä kaikki kolme levyä ja odottaa, jos tiputtelu loppuisi. Vai alkaako lekuri vaihtamaan mulle merkin jo seuraavan levyn jälkeen, jos ongelma ei ole poistunut? Kun yleensä sanotaan, että elimistöltä vie aikaa tottua pillereihin kolme kuukautta.
Jos tiputtelu ei kohta lopu, niin meidän suhde kyllä kariutuu ja sitten ei tarvikaan enää minkäänlaisia pillereitä... Ahdistaa koko homma niin maan penteleesti!
Vastaukset 2
Vanhimmat
jos sitten kaikki mahdolliset muutkin pillerit aiheuttavat ensimmäisen liuskan ajan tiputtelua, ja aina heti vaihdat, joudut aivan turhanpäiväiseen kierteeseen.
Kysyisin ennemmin tässä vaiheessa, että milläköhän pohjalla suhde mahtaa olla, jos ei kestä vähän aikaa ilman seksiä....
Kyllä minä sanoisin, että odota nyt ihan rauhassa ainakin vielä toisen laatan loppuun (jos mitenkään mahdollista niin sen kolmannenkin). On todella tavallista, että ensimmäisen laatan aikana tulee tiputtelua (olkoonkin, että on aiemmin syönyt samoja pillereitä ilman mitään sivuoireita).
Lääkäri todennäköisesti kehoittaa kuitenkin odottamaan ennen kuin määrää uudet pillerit.
Ja olisi todella ehkä syytä keskustella asiasta poikaystävän kanssa, jos on todella noinkin paha paikka olla vähän aikaa ilman seksiä.