Suosittelen itseään ateisteiksi kutsuville luettavaksi mm. C.S Lewis: Ateistista Kristityksi- kirjan. Rehellistä tekstiä!
C.S. Lewis ateistista kristityksi
7
825
Vastaukset
- mimosa
surullinen tarina aiemmin tervejärkisestä ihmisestä, joka henkisen tasapainon vähitellen rappeutuessa lopulta hurahti uskoon.
Miksi haluat itkettää ateisteja? - uuppo
Bertrand Russel - yksi 1900-luvun arvostetuimpia filosofeja, matemaatikkoja ja rauhanaktivisteja. Ja siinä sivussa myös Nobel-palkittu.
Suosittelen lukemaan hänen teoksensa "Miksi en ole kristitty." Rehellistä tekstiä!- elmorani
Oli käsittääkseni tarkemmin tutkittuna deisti, mutta itseään hän kutsui yleensä ateistiksi.
- Ate Isti
kaikilla uskiksilla on yrittää käännyttää kunniallisia veronmaksajia uskiksiksi. Jos on itse hurahtanut satuihin ja taikauskoon, niin ei siihen tarvitse muita vetää.
- Jussi
sinä täällä sitten väittelisit? :) :) heh heh
- SEEMOS
Jussi kirjoitti:
sinä täällä sitten väittelisit? :) :) heh heh
Dokmaattisten teokraatien kanssa... :D
Kiinnostaa runsaasti jonku pällin pällimmäksi tulo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571370Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771344Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 73866
- 109863