www.kuluttajavirasto.fi/user/loadFile.asp?id=3753
Tuolta löytyy asianmukaista tietoa verkostomarkkinoinnista edustajaksi ryhtymistä harkitsevalle.
Kannattaa lukaista ajatuksella ennen liittymistä mihinkään. Siis ei minun takiani, vaan oman etusi puolesta :)
Tuolta löytyy asianmukaista tietoa verkostomarkkinoinnista edustajaksi ryhtymistä harkitsevalle.
Kannattaa lukaista ajatuksella ennen liittymistä mihinkään. Siis ei minun takiani, vaan oman etusi puolesta :)
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kerrankin asiaa. Tämä tosiaan on asiallista tekstiä eikä ole kenenkä tahansa "hörhön" kirjoittamaa tekstiä.
Sulla on.. Viljelet tuollaisia sanoja kuin hörhö ja kusetus.
En ole väittänyt olevani asiallinen ja tietyissätilanteessa voimasanoilla on oma paikkansa. Niitä käytetään asioiden painottamiseen. Hörhö sanaa lainasin muilta. Sana kusetus on erittäin tehokas puhuttaessa verkostomarkkinoinnista.
ensimmäisen sivun oikeassa alakulmassa olevan esimerkin verkoston laajenemisesta.
En saa tolkkua siinä olevista luvuista.
Milloin olet saanut tietoa yrittämisestä virkamiehiltä?
Kuten asiallisia ja oikeita verotusneuvoja verotoimistosta, miten tuoda auto maahan ongelmitta tullista ja miten aloittaa riskitön yritystoiminta kuluttajviranomaisilta.
Et tule etkä tule saamaan virkamieheltä muunlaisia neuvoja yrittämiseen, kuin "älä alota, katso ensin ja kadu sitten, joka kuuseen kurkottaa..., ei kannettu vesi kaivossa pysy, vakkakantensa valitsee ja sitten se parempi pitkä ja kapea kuin lyhyt ja leveä".
Virkamies ei ole ikinä ottanut riskiä työn teosta eikä tehnyt muuta yrittämiseen liittyvää kuin jakanut yrittäjäpalkintoja.
Kuten USA:n presidentti viime keväänä:
Vuoden naisyrittäjä 2004 USA:ssa on verkostomarkkinoija.
Vedän siis siitä.
Vaikka lapaiseen.
Hyvä vastaus. MIksi yleensäkään mikään virkamies neuvoisi ketään tienaaman paremmin kuin hän itse. Jos joku neuvoisi kuinka tullaan rikkaaksi ja silti tekisi 1700€ palkalla töitä, niin kannattaisiko sellaista uskoa.
Oli jotenkin odotettavissa, että nyt ei virallinenkaan tieto ole kaikkien mielestä oikeaa. Onko teidän VM:läisten mielestä se tieto ainoaa oikeaa mitä saatte eventeistä ja ylälinjalta ? Tuohon haluiaisin kuulla järkeviä vastauksia.
Monissa VM-yrityksissä hehkutetaan sitä että valtaapitävät pelkäävät VM:ää. Sallikaa mun nauraa. Muunmuassa joskus hehkutettiin miten pankit pelkää sevenin ja WGI:n osakkeita :D.
En löytänyt yhtään monitasomarkkinoijaa noista vuonna 2004 jaetuista palkinnoista? Kenestä oli kyse? Voisi samalla vähän tarkastella hänen verkostomarkkinointiyritystä.
(Vai olikohan tämä taas näitä ylälinjalta kuultuja juttuja... Samalla kun poliisit ja lääkärit starttaavat, jenkkilässä verkostomarkkinoijille tippuu palkintoja)
linkki kyseiseen uutiseen löytyi joskus tältä palstalta. Jos kiinnostaa, voit sen tuolta viestien uumenista jostain kaivaa...itsellä ei tuon totuuden todistamiseen riitä mielenkiinto.
"itsellä ei tuon totuuden todistamiseen riitä mielenkiinto."
Ai niinkuin hörhöillä ei aikoinaan riittänyt mielenkiinto esittää niitä "puolueettomia" tutkimuksia ihme aineistaan/vitamiineistaan/ternimaitokapseleistaan jne. ?
Ai niinkuin hörhöillä ei yleensä ole mielenkiintoa esittää yhtään mitään faktaa verkostomarkkinoinnin räjähtävän kasvun tueksi? Oleellista on myyntivolyymi ja myynnin osuus koko markkinoista. Nämä luvut ovat marginaalisia kaikkialla maailmassa...
Milloinhan teillä vm-hörhöillä riittää mielenkiintoa esittää edes YKSI sikarikas verkostoija, joka on Suomessa menestynyt rehellisellä pelillä - ilman tuomioita, ilman verovelkoja, ilman ulosotossa olevia valtavia summia, ilman petoksia? Niitähän pitäisi olla jo kymmenittäin, jopa sadoittain jos verkostoijien puhetta olisi uskomista?
että kenties maailman tyhmin presidentti luulee verkostomarkkinointia yrittäjyydeksi :D
Ja ihan vaan vinkiksi, että jos tuollaisia neuvoja olet saanut virkamiehiltä, niin se kielisi kyllä siitä, että olet onnistunut antamaan itsestäsi sellaisen kuvan, että et välttämättä tiedä mihin olet ryhtymässä. Siitä syystä ne sinua toppuuttelevat :)
Tällaisen kuvan luomisessa onnistut parhaiten juuri siten, että menet "kuluttajaviranomaisilta" hakemaan tietoa riskittömästä yritystoiminnasta,LOL!!1!
---Excuse me, have you seen my brain?----
..itse en ainakaan ole väittänyt että heitä olisi sadoittain edes. Eikös jussila VM:lla kääräissyt sievoiset summat?
Tuo uutinen löytyy varmasti jos jaksaisi vähän googlettaa tai sitten selata tämän palstan vanhoja viestejä. Nyt ei minulla riitä siihen aikaa ...
Vähäkuopus
Pätsi
...
Heimonen ainakin on tuomittu rikollinen. Ei siis ole menestynyt rehellisesti hänkään. Taitaa miehellä olla kiitettävästi velkojakin maksettavana.
milloin?
muutaman miljoonan tulot.
Ai niin kertoihan lehdet Häkkisenkin olevan valoissa korviaan myöten. Oli uutiskupla.
Ai ettekö te vielä ole muka kuulleet Heimosen verosotkuista, joista oikein käräjille istuttiin? Liekö maksanut vieläkään niitä. Teki ns. Jussilat. Eikä ole mikään uutiskupla.
arvioverotus.
Aika suuri rikos se on.
Arvioverotus on verottajan kuvittelema tulos jolta verotetaan. Ei sillä välttämättä ole todellisuuspohjaa. Hyvin harvoin on.
Kyllähän nuo talousrikoksien tuomiot ovat melkoisen kovia yleensä. Mutta eikös se Heimonen tämän sotkun jälkeen vaihtanut maisemaa aika liukkaasti ja vaikuttaa käsittääkseni tällä hetkellä Virossa?
yritys on "tapettu" sillä arvioverotuksella. Tuulesta temmatulla verotettavalla tulolla.
Niin kävi Jussilallekin, kylläkin vähän konkreettisemmin.
Ei se nyt ihan noinkaan mene. Se on yrittäjän oma vika, jos ei ole esittää tositteita siitä mitä todellisuudessa on tienattu. Tällöin verottaja on armoton. Heimonen ja Jussila yrittävät molemmat tarkoituksellisesti huijata verottajaa. Ja huonosti kävi.
kuiteilla osoitat arvioidun tulon.
Verottajalla se ei perustu kuitteihin. Eikä niitä voi todentaa koska se arvio on verottajan näkemys tapahtumista. Ei se perustu tositteisiin, vaan verottajan arvioon.
yksi yrittäjlle sälytetty riski. Se on kaatanut monta laillisesti toiminutta yritystä.
Siitä voi valittaa oikeuden kautta mutta verot on joka tapauksessa maksettava vaikka verottaja olisi väärässäkin. Ne saa takaisin sitten oikeuden päätöksen jälkeen jos se yritys sattuu olemaan vielä olemassa ja jos yritykselle sattuu jäämään varaa lähteä hakemaan oikeutta verojen maksun jälkeen.
Mutta ei se verottaja lätkäisi mitään arvioveroja, jos on hoitanut kirjanpidon kunnollisesti eikä yritä mitään vilunkipeliä.
niin kerropa sitten mikä verkostomarkkinoinnilla itsensä elättävä on ellei ammatinharjoittaja eli yrittäjä.
Tuollaisilla tyhjän naurajilla ei taatusti ole mitään käsitystä esimerkiksi kirjanpidon pitämisestä yhtä vähän kuin myös ALV-valvontailmoitusten antamisesta.
ensimmäisen sivun oikeassa alakulmassa olevan esimerkin verkoston laajenemisesta.
En saa tolkkua siinä olevista luvuista.