Olen omin silmin nähnyt kun Raamatun sana toteutuu, jolloin ihminen on parantunut ja pelastunut. Itsekin kun olen rukoillut Jeesuksen nimessä jotakin olen saanut ja kokenut ihmeitä. "Jos te anotte minulta jotakin minun (Jeesuksen) nimessä, niin minä sen teen." Joh.14:14.
Ja olen saanut iloita kun syntinen pelastuu ja ilo palaa hänen elämäänsä. "Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunasuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen." Room.3:23- 25.
Kuitenkin totean, että turha ruveta kiistelemään tällä palstalla, koska se ei ole kiistelyn asia vaan uskon asia, että Jumala on olemassa ja auttaa niitä jotka huutavat häntä avuksi ja ottavat Jeesuksen sydämeensä asumaan.
Siunaten jokaista palstalaista: Ipaliini
Ja olen saanut iloita kun syntinen pelastuu ja ilo palaa hänen elämäänsä. "Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunasuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen." Room.3:23- 25.
Kuitenkin totean, että turha ruveta kiistelemään tällä palstalla, koska se ei ole kiistelyn asia vaan uskon asia, että Jumala on olemassa ja auttaa niitä jotka huutavat häntä avuksi ja ottavat Jeesuksen sydämeensä asumaan.
Siunaten jokaista palstalaista: Ipaliini
Vastaukset 13
Vanhimmat
Uskon asia? ennemmin aivopesun asia kun syötätte valheitanne muille ja aivopesette ihmisiä ainakin
viikingit olivat viisaampia kuin te kristityt eivät puuttuneet toisten maitten ja kulttuurien asioihin toisin kun te kristityt pakolla ja verellä käännytettitte ihmisiä ja sama homma jatkuu tänäpäivänäkin mutta te oottekin sokeita ettäkä nää asioita niin kuin ne on.
Et edelleenkään esittänyt yhtään pitävää todistetta Jumalan olemassolosta?
Sanoit: "Kuitenkin totean, että turha ruveta kiistelemään tällä palstalla, koska se ei ole kiistelyn asia vaan uskon asia, että Jumala on olemassa ja auttaa niitä jotka huutavat häntä avuksi ja ottavat Jeesuksen sydämeensä asumaan"
Eli jos minä tipahdan kesällä veneestä ja vene karkaa, matkaa rantaan 15 kilometriä jota ei jaksa edes karski mies kuten minä uida.
Aloitan siis "huutelemaan" Jumalaa avuksi ja sinä väität, että Jussi tulee ja kävelee vettenpäällä ja kantaa minut rantaan? Arvaapa uudestaan...
karski... mun äite ui 17 km...vene tosin vierellä;)
Mutta kyllähän minäkin tuon matkan uin jos vene on vierellä.
Mutta enpä hirviä lähteä kokeilemaan ilman venettä, sitä kun ei tiedä milloin se väsy iskee. Jos se iskee 5 kilometriä rannasta niin siinä ei auta Jumala, ei Jeesus eikä Pyhä henki.
Luuletko että Jumalan avuksi huutaminen ja Jeesuksen vastaanottaminen on asioita jotka tehdään vain tätä aikaa varten? Raamattu sanoo, että joka panee toivonsa Jumalaan vain tämän elämän ajaksi on kaikkia muita ihmisiä surkuteltavampi ja Paavali toteaa kirjeessään, että elämä on minulle Kristus ja kuolema voitto. En epäile etteikö Jumala voisi pelastaa ihmistä esim. tuollaiselta varmalta hukkumiskuolemalta, mutta mitä se hyödyttäisi ihmistä vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman mutta saisi sielullensa vahingon. Itse myös olen saanut kokea elämässäni Jumalan ihmeitä, suurimpana kaikista uskoontulemisen mutta tiedän etten ketään pysty vakuuttamaan Jumalan todellisuudesta. Mutta vielä tänäkin päivänä Jumalan Pyhä Henki toimii ja vaikuttaa sen, että ihmisellä yleensä on mahdollisuus ottaa Jeesus omaan sydämeensä. Jeesus itse totesi ettei kukaan voi tulla pojan (Jeesuksen!) luo ellei Isä häntä vedä. Eli teillekin jotka nyt tänään potkitte tutkainta vastaan voi jonain päivänä tulla yllätyksenä Jumalan kutsu elämäänne. Omasta kokemuksesta tiedän että se voi tulla erittäin raskaitten ja vaikeitten elämänkohtaloiden kautta.
Toinen aspekti:Jos joku haluaa uskoa, se on uskoa joulupukkiin,mut jos joku on riippuvainen uskostaan joulupukkiin,niin tarkoitus ei ole estää sitä.
Usko ja uskominen ovat brutaaleja toimintoja samoin ku seksi ja syöminen. Ne tulevat niin kaukaa menneisyydestä.
Mä' haluaisin kuitenkin nähdä että ihminen voi kasvaa ihmiseksi ja se ottaa vastuun itsestään, ei sillai, ett sikailee ja sit pyytää Jeesukselta anteeksi, kun kerran synnit annetaan anteeksi.
Tiedän ettemme ole tietokoneita, kehitymme hitaammin,mutta kehitymme kuitenkin.
Ihmislaji menee ja valloittaa avaruuden, JOS ...
meillä on siihen aikaa,ettei tää pallo tuhoudu sitä ennen.
-Toisaalta ku ihmisen tuntee, se ois meille ihan oikein,mutt kuiteski haluaisin uskoa, että *ryhti-liike* voittaa kaikki esteet.
Hämähäkinpelon voittaminen ja uskovaisten neuvominen paremmalle tielle on perin vaikeaa kelle tahansa,mutta ei saa luovuttaa,siihen voi mennä 1000 vuotta,mutta siinäpähän menee.
Toi uskonto on sellanen mihin on helppo tarttua,ku ihminen menee aina siitä missä aita on matalin.
Ja kun ihminen on turvaton täällä kylymässä muolimassa,nii tarvii olla *jotakin*,muttei sen tarviis olla uskonto...tästä tuli silmukka eli palaa tämän kappaleen alkuun,lue uudestaan...jne
Luulisi olevan selvää ettei usko Jeesukseen anna uskovalle oikeutta elää miten sattuu välittämättä Jumalan tahdosta ja sitten taas "armoautomaatille". Itse olen lyhyen uskonvaellukseni aikana huomannut kuinka omatuntoni on paljon herkempi kuin ennen ja että Jumala itse vaikuttaa minussa halun elää niinkuin Jumalan Sana opettaa. Kuitenkin, Kukapa meistä olisi täydellinen? Kuka uskovaisista ei olisi ainakin ajatusten tasolla
tehnyt syntiä? Jeesushan itse opettaa, että joka katsoo naista (tai miestä) Himoiten on jo tehnyt sydämessään syntiä? Sama pätee valehtelemiseen, lähimmäisen omaisuuden himoitsemiseen jne. jne... Kuka voi täyttää näin tiukan lain? Ei kukaan paitsi Herra itse, joten raamattu opettaa että Jumala vanhurskauttaa (julistaa syyttömäksi) sen jolla on usko Jeesukseen. Itse olen huomannut, että usko jonka Jumala on minussa vaikuttanut on vienyt minua koko ajan suurempaan vapauteen uskonnollisuudesta ja suorittamisesta. Raamattu opettaa että usko on vapautta, iloa ja rauhaa Pyhässä Hengessä. Jälleen voin todeta että minä en voi ketään omalla viisaudellani tai vakuutteluillani saada tulemaan uskoon, se on vieläkin Pyhän Hengen työ sinun sydämessäsi ja kun sinulla on tämä etsikkoaika elämässäsi on sinun valittanavasi otatko armon jota Jumala Kristuksessa sinulle tarjoaa vastaan vai hylkäätkö sen. Niin yksinkertaista että jotkut tekee siitä ihmisopeilla erittäin vaikean.
Eikö niin että nuo savorulesin kaltaisetkin viestit tulisi poistaa, koska ne loukkaavat suurta osaa tänne kirjoittavista. Miksi niitä ei kuitenkaan poisteta?
Jos loukkaavaksi lasketan se, että on eri mieltä jonkun kanssa, kaikki suomi24:n viestit ovat loukkavia.
Mutta ehkä oikeustajusi mukaan kaikki, jotka ei ole uskovaisia ovat jumalanpilkkajia, joten heidät pitää kunnon kristillisessä oikeusvaltiossa tuomita vähintään sakkoihin - ehkä jopa kivitettäviksi.
Niinpä, jos ne joitain uskiksia loukkaavat, ei se suinkaan tarkoita että kyseessä on "suurin osa".
Monet, jotka eivät näitä juttuja henkilökohtaisesti ota, eivät edes vaivaudu kommentoimaan.
Katsos kun vain ne jotka loukkaantuvat (jos ovat varmoja siitä että ovat oikeassa, miksi edes loukkantuisivat?) kirjoittelevat tänne.
Siinä olet kyllä oikeassa että saattavat loukata suurta osaa TÄNNE KIRJOITTAVISTA. Tiedä kuitenkin, että kyseessä tuskin lienee enemmistön mielipide.
Jos olet ns.ihmeitä nähnyt, kai voit jakaa meidän kanssamme kokemukset?!
Lukaisepa Kiinalaisesta Veli Yunista kertova "Taivaallinen Mies"-kirja. Kyseinen herra elää ja vaikuttaa keskuudessamme, joten voit vaikka haastatella häntä, jos epäilet hänelle sattuneita ihmeitä.
En toki tyrkytä, mutta kysyit ihmeistä siihen sävyyn, ettää niitä ei lainkaan tapahtuisi.
ettei ihmisten pilkat ja ilveet osu eikä satuta...miksi se sitten sinua ihminen satuttaisi? Ei kai uskosi horju? Lueppa seuraavan kerran lisää,mitähän JeesusKristus oikein sanoikaan ja ymmärrä sanat.