Laitatteko tankkiin 2T- öljyä syöttöpumpun voitelun takia?
Joku joskus kertoi, että dieseliin olisi hyvä laittaa kerran vuodessa pari desiä 2T- öljyä.
Pitääkö paikkansa?
Joku joskus kertoi, että dieseliin olisi hyvä laittaa kerran vuodessa pari desiä 2T- öljyä.
Pitääkö paikkansa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
itse laitan ,joka kolmas kuukausi 2dl ,mut sit on oikein lisäaine mitä laitetaan tankkiin puolenvuoden välein sitä saa ainakin diesel korjaamoista
rahan tuhlausta, se 2t öljy sitoo itseensä vettä ja läpäisee sitten suodattimen,joten siitä saattaa olla paljon enemmän haittaa kuin hyötyä.
Koska suodatin eroittaisi sen veden ilman öljyä.
Edellisessä firmassa kuskilla oli tapana laittaa 2T öljyä tankkiin. Tuli kovat pakkaset ja auto tuotiin hinurilla takaisin. Ei ollut öljy sekoittunut naftaan vaan tukki putket ja suodattimet ja tankki oli tyhjenettävä.
minulla ei ole koskaan jäätynyt ,vaikkakin käytän 2th öljyä polttoaineen joukossa tosin pidän tankin aina täynnä talvella
Joo Ootteko seurannut kun Ruotsalaiset ajaa käyttäen rypsiöljyä Sitikoissa. Linkit löytyy sitikoiden omalta sitruunapatonki sivulta.
Yksikin käytti sekoitussuhdetta 80% rypsiä loput dieseliä. ja kone tuntui vetävän paremmin. Ja savuttavan vähemmän.
Mielenkiintoista.
http://www.citroen.nu/
selaa ja xm kohdalta löytyy tietoa.
Oiski vielöä laillista ruotsissa.
näin tehdään, ainakin vanhemmissa systeemeissä. Varsinkin talvilaadun aikaan.