Mitä ja montako

19.9 tulee kauan odotettu päätös ja hallituksella on hätäkokous, joten 20.9 on uusi verotuskäytäntö ja autot siis lähes ilmaisia, niinkuin "viisaat" täällä tietävät! Kysymys onkin mitä autoja ja montako kappaletta meinaatte niitä syyskuussa tuoda??
131808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ajattelin joko T4 Volvoa tai A3 Audia jos halvalla saa. Suomessa vastaavat käytetyt ovat varsinkin Audit autoliikkeissä uuden hintaisia, kukahan 3v vanhasta viitsii maksaa uuden hintaa?
En ainakaan minä.

Äänestä

...auton ajattelin tuoda ja alkaa näyttämään ruotsin kruunun halpuuden takia, että saattaa kannattaa tuoda pari vuotta vanha S80 Ruotsista. Vaikuttaa olevan samanhintaisia kuin saksassa ja eipä tule ongelmia kielen kanssa.

Äänestä

Joo, meinasin koristaa autokantaamme kivalla avoautolla... Eli Mazda mx-5/Miata

Äänestä

Yksi BMW 540

Äänestä

Yletyin nyt uuteen ja varmistaakseni uudella ajamisen ostin juuri auton. Tämän vuoden lopussa siihen ei enää olisi ollut varaa. Valintani hinta esim. on nousemassa maahantuojan ennakkoarvion mukaan n. 4500-4800E enkä usko vaihdokkini hyvityksen nousevan läheskään yhtä paljon joten tein oman ratkaisuni.

Jos haluat hakea 5-10v vanhan käytetyn ritsan niin sen saa luultavasti muutoksen jälkeen vähän halvemmalla kuin nyt. Itse olen nuorena pörrännyt näillä Wunderbaumin-raikkailla "uudenkarheilla" sen verran etteivät ne enää jaksa kiinnostaa.

Syökää tukevasti että jaksatte reissata sitten syksyllä Finnjetillä.

Äänestä
  • Tämän päivän Maaseudun tulevaisuus antaa ymmärtää,
    että Valtionvarainministeriö laskee uusien verotusta
    sen verran, että sen pitäisi hillitä tuontihalut Saksasta.
    Eli uusienkin autojen hinnat laskevat. Se, millä
    prosenteilla siihen päästään on ostajan kannalta
    toisarvoista.

    Äänestä

Harkinnassa on Volvon tuominen lahden takaa.

Vinkkinä mainittakoon, että jo nykyisin kannattaa Volvoilijan
Ruotsin puolella piipahtaessa vertailla huolto-, varuste-
ja varaosahintoja. Parhaassa tapauksessa tulee säästöillä
kustannetuksi reippaat laivatuliaiset.

Äänestä

Nimittäin yhden viimeisistä 205 GTI:stä. Seemoisen vähemmän ajetun ja alkuperäisen. Nimittäin jos sen sitten saa alle 4000€. Ainoastaan kesäajoon ja periaatten vuoksi. Tai sitten prätkän, Ducati Monster 900.

Äänestä

Audi A6 olisi tähtäimessä jos etua syntyy riittävästi.

Äänestä
  • Oon tutkinut taulukoita ja tullut siihen tulokseen, että joku vm 98-99 olis aika hyvä. TDI ja 2.4 l bensakone ovat käytännössä samanhintaisia mutta onko tietoa tiptronicista? Vai olisiko syytä ostaa manuaalilaatilolla varustettu vekotin? Entä oletko miettiny sitä, kun ilmoittavat ajetut kilometrit järjestään 50 tkm - 130 tkm, pitäneekö pääosin paikkaansa?

    Äänestä

  • Hanski kirjoitti:

    Oon tutkinut taulukoita ja tullut siihen tulokseen, että joku vm 98-99 olis aika hyvä. TDI ja 2.4 l bensakone ovat käytännössä samanhintaisia mutta onko tietoa tiptronicista? Vai olisiko syytä ostaa manuaalilaatilolla varustettu vekotin? Entä oletko miettiny sitä, kun ilmoittavat ajetut kilometrit järjestään 50 tkm - 130 tkm, pitäneekö pääosin paikkaansa?

    Automaateista en pidä, haluan kepittää käsin.
    Se TDI alunperin tuntui paremmalta vaihtoehdolta,
    mutta nyt näyttää tuo dieselin verotus kasvavan.
    Taitaa siis olla parempi pelata varman päälle
    ja tyytyä bensaa juovaan menijään.

    Äänestä

Itse ajattelin pihinä miehenä tuoda harrasteautoksi Opel Calibran ja/tai järki-käyttöautoksi B4-korin ('92->) Audi 80:n. Molempia on Saksassa paaaaljon ja kumpikaan ei maksa paljon mitään (3000 eurolla löytänee jo hyvän yksilön).

Korjatkaa jos olen väärässä, mutta eikös suuri(n) osa noista Calibroista ole lisäksi ehtaa suomalaista laatutyötä? Kestävätköhän siis ruostetta paremmin kuin huonomaineiset sisarensa?

Äänestä

Edullinen, ylellinen, urheilullinen, sitä olisi kiva puunata ja tuunata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuotte? kirjoitti:

19.9 tulee kauan odotettu päätös ja hallituksella on hätäkokous, joten 20.9 on uusi verotuskäytäntö ja autot siis lähes ilmaisia, niinkuin "viisaat" täällä tietävät! Kysymys onkin mitä autoja ja montako kappaletta meinaatte niitä syyskuussa tuoda??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu