Olen kokeillut minipillereitä paria merkkiä sekä nyt Yasmin-pillereitä. Gyne suositteli mulle hormonikierukkaa. Periaatteessa mulla ei ajatusta vastaan mitään ole. Olen 30-vee enkä ole synnyttänyt. Kuulin vaan mahdollisista alkuhankaluuksista (epäsäännölliset vuodot etc).
Voisitteko kertoa omia kokemuksianne. Gyne sanoi, että monet saavat kierukan kautta helpotusta vaikeisiin menkkoihin, jotka mun tapauksessa on ihan sietämättömän runsaat ja kivuliaat.
Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!
Voisitteko kertoa omia kokemuksianne. Gyne sanoi, että monet saavat kierukan kautta helpotusta vaikeisiin menkkoihin, jotka mun tapauksessa on ihan sietämättömän runsaat ja kivuliaat.
Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulle laitettiin kierukka v.2003 pojan syntymän jälkeen.Olen kyllä ollut siihen tosi tyytyväinen!Menkat on jääny kokonaan pois,aluksi kyllä sen laiton jälkeen vuotoa kesti yli 2vkoa :-( Mutta nyt tosiaan ei ole menkkoja näkynyt ja ne pysyy pois niin kauan ku kierukkaa käytän eli yhteensä sen 5v.Ja laitan kyllä uudestaan sen jälkeen.Eli suosittelen!
Mulle on kolmen lapsen jälkeen laitettu hormoonikierukka ja sain sen reseptillä runsaiden kuukautisten takia.Olen ollu tosi tyytyväinen,kun kuukautisvuoto kestää päivän ja niin,että pärjään housunsuojalla.Toinen kierukka jo menossa.
Mullakin kuukautiset jäivät pois kokonaan mutta palasivat 4 ja puolenvuoden jälkeen kun kierukasta alkoi hormoonit loppua, myöskin iho ongelmia mulla oli aluksi mutta ne tasaantui parin vuoden jälkeen.
Kuulostaapa hyvältä! Mietin vielä sitä, että jos menkat ei kokonaan lopukaan vaan jatkuu suht tavallisina, miten niitä voi sit siirtää vaikka lomareissun ajaksi?
Lääkäri sanoi, että menkat voi aluksi kestää kolmekin kuukautta miten sattuu, että ei toi pari viikkoa kuulosta pahalta ollenkaan. IHANAA jos ei olis enää hirveitä menkka-zembaloita !!!