Pitääkö paikkansa, että lestadiolaiset eivät saa käyttää sivusta täytettävää pesukonetta, koska luukusta voivat vilahtaa vaikkapa alushousut pesun aikana?
Mun on PAKKO saada tietää lestat!
Pyykkäri
9974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Huvittavaa legendaa, jossakin viesteissä täällä oli sen legendan alkuperäkin =) Kyllähän me SAISIMME kävellä kadulla vaikka alastomana, mutta on eri asia onko se niin hyväksyttävää muiden silmissä =)
Huhu se on. Pyykkikone saa olla millainen vaan. Näin on aina ollut. Mutta minkäs huhuille voi ! On tämä sentään siistimpää ja siivompaa huhuilua, kuin 50 - 100 v sitten kierrelleet huhut hartausseurojen siveettömästä luonteesta tai että Jeesuksen tarkoittama ahdas portti onkin nelijalkainen puutuoli seuratuvassa.
Kaiken tällaisen paskapuheen tarkoitus ja päämäärä on vahingoittaa lestadiolaisuutta ja estää ulkopuolisia saapumasta kuulemaan Jumalan sanaa. Perkele on valheen isä ja juuri perkele vastustaa sitä, että ihmiset menee seuroihin ja saa armon.
* Kaiken tällaisen paskapuheen tarkoitus ja päämäärä on vahingoittaa lestadiolaisuutta ja estää ulkopuolisia saapumasta kuulemaan Jumalan sanaa. Perkele on valheen isä ja juuri perkele vastustaa sitä, että ihmiset menee seuroihin ja saa armon. *
Miten oon saanut sellasen käsityksen, että jos mä "epäuskoinen ja maallinen" ihminen menisin rakastumaan lestamieheen, niin siitäpä ei voisi tulla mitään, koska mä en kuulu teihin?
että uskovaisessa ja epäuskoisessa asuu eri henki. Siksi tämä ei ole suotavaa. Jumala ei ole tarkoittanut uskovaista ja epäuskoista yhteen.
Viittaatko korpelalaiseen lestadiolaisuuteen, kun puhut 50 - 100 vuoden takaisista huhuista? Oletkohan tietoinen niistä bileistä? Entä tunnetko Kautokeinon verilöylyn, murhatyöt, jotka syntyivät suppeassa lestadiolaispiirissä?
Ei, en minä tarkoita, että kaikki lestadiolaiset olisivat rietastelijoita tai murhaajia, mutta heitäkin liikkeessänne on. Eikös jossakin kohdassa Isoa kirjaa sanota, että hedelmistään puu tunnetaan?
:) siis todella saadaan käyttää...
se on vain paskapuhetta niinkun paljon muistakin aiheista on meist liikkeel...
jaa nää kaikki verhojutut yms. täyttä hölynpölyä...
t:lestadiolainen tyttö
Jos minä olisin v.lest.varmaan käyttäisin
sellaista pesukonetta kuin haluaisin.
Tämä kysymys oli varmaankin provosoivaksi tarkoitettu,vaikka en kaikkia vl.toimintatapoja hyväksy enkä ymmärrä tälläinen uskomus pesukoneesta on täyttä soopaa.
Heips!
Tuo pesukonejuttu on näköjään uskomattoman lujassa ihmisten mielissä, vaikka se uutisankkana pyöri vuosikymmeniä sitten.
Jutun juurihan on siinä, että joku Suomessa ihan huumorilla oli heittänyt moisen jutun, ja SE JUTTUNA OLI NIIN "HYVÄ" että levisi jopa Suomen rajojen ulkopuolelle. Juttu EI SIIS OLE TOTTA, vaikka sitä on kerrottu Suomessa ja ulkomailla vaikka kuin. Onpa meilläkin jopa naapurit käyneet tarkistamassa, minkälainen pyykkikone meillä on. Ja ikkunahan siitä löytyy!!
Pesukonejuttuja kertovat ihmiset lienevät samoja, jotka näkevät suviseuroissa kaljapulloja ja seudun kauppojen loppuneet kondomit.
Tyydyttävää... niin tyydyttävä fantasia, ettei totuutta tarvitsisi ollakaan. Vai mitä?