Olisiko joku ystävällinen ja kertoisi kuinka sumuvalot kannattaisi asentaa, auto opel kadett?
Siis tarkoitan näitä johdotus töitä, kuinka kytkeä, tarvitaanko välttämättä relettä?
Tarkoitus olisi asentaa niin, että sisälle tulisi kytkin sumareille, että ne sais päälle kun tarvitsee .
Kiitos vastauksista!
Siis tarkoitan näitä johdotus töitä, kuinka kytkeä, tarvitaanko välttämättä relettä?
Tarkoitus olisi asentaa niin, että sisälle tulisi kytkin sumareille, että ne sais päälle kun tarvitsee .
Kiitos vastauksista!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Virta jostain kytkimen toiseen napaan ja toisesta polttimon napaan... polttimon toinen napa maihin.
jätä asentamatta kokonaan, niin ei kukaan vilkuttele sulle valoja kun turhaan poltat niitä "tuning" valoja
Siitä on hyvä aloittaa, että (etu)sumuvalot eivät saa palaa yksin, vaan vähintään parkkien pitää palaa. 1. Hommaa kytkin ohjaamoon, josta toiseen napaan otat 12V sellaisesta johdosta, joka on jo sulakkeen takana ja virtaa tulee auton ollessa myös sammuksissa (Jos haluat valojen toimivan, kun auto on sammuksissa). Toisen navan viet releelle. 2. Osta rele jossa kaksi "sisäänmenoa", jotka pitää olla yhtä aikaa päällä, jotta rele kytkeytyy. 3. Releen toiseen sisäänmenoon otat rosvoliittimellä parkkivalon plusjohdosta. 4. Käyttöjännitteen otat releen läpi akulta. Laita sulake releen ja akun väliin mahdollisimman lähelle akkua. Käytä tarpeeksi paksua johtoa käyttöjännitteelle. Miinuksen otat lampuille mahdollisimman läheltä korista ja käytä samanpaksuista johtoa kuin plussalle. Ruostesuojaa ottakohta mahdolisimman hyvin.
Valojen sijoittamisesta ja suuntamisesta löydät ohjeläpyskän katsastuskonttoreilta.
rosvoliittimellä!
Olen kanssa miettinyt tuota rosvoliitinhommaa, mutta ajattelun sen olevan ok, kun Biltemankin sarjassa tuli aikoinaan sellainen. Mitä sanoo sähkömies syyksi?
Asennat korvakuulokkeiden kaiuttimien tilalle ne sumuvalot valaisemaan sumua joka on pääsi sisällä :) Pika liitin vaan virralle vaikka tupakansytytin liitäntään niin ne on aina helppoa ottaa käyttöön.
Kaikki rakentuu releen ympärille.
Napaan 30 tulee virta akusta(sulake väliin).
Napaan 85 tulee maa, väliin katkaisija.
Napaan 86 herätevirta parkkivaloista.
Napaan/napoihin 87 lähtö lisävaloille, maadoita valot runkoon.
Ohje ZN Autosähkövaraosien asiantuntija.
Kiitos näille henkilöille, jotka vastasivat asiallisti! Ja näille vittuilijoille sen verran, että jos asiasta ei ole mitään tietoa niin miksipä pitää avautua täällä, vai onko tapana jokaisessa keskustelussa käydä aukomaas päätään.
Sumuvaloja en aio pitää päällä aina, vain tarvittaessa, ja toiseksi omapani on asiani jos laitan ne.