Jos ylipaino on hyvin lievää, niin sen ei pitäisi olla mikään pahempi ongelma, mutta erittäin runsaat liikakilot ovat vakava terveysriski. Se, että joutuu kantamaan jatkuvasti mukana kymmenien kilogrammojen liikakuormaa, rasittaa mm. polvia ja lonkkia pahasti, samoin jos liikapainon taustalla ovat epäterveelliset syömistavat niin lisäriskejä tuovat korkeat kolesteroliarvot, verenpaine ja kohonnut riski sairastua sokeritautiin. Käytännössä monet eilen äänestäneet olivat saattaneet miettiä sitä, jaksaako tietty kilpailija terveytensä puolesta mahdollisen pop-uran rasituksia. On ilman muuta selvää, että jos lahjakkuutta löytyy, niin kaikki mahdollisuudet levytyssopimukseen ja keikkailuun ovat uudestaan avoinna, jos kroppa on urheilullisemmassa kunnossa.
Ylipaino ei ole pelkkä ulkonäköasia
mikko n.
7900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lopettakaa jo. Kilo-ongelmahan on jo poissa. Ei ole enää pulleita mukana.
Jokainen saa vielä kantaa kilonsa. Et sinäkään kanna Pauliinan kiloja vaan taakkaa hänelle lisäät Raukka!
Totta ihmeessä ihmisillä on vapaus "kantaa kilonsa". Kyllä Suomen iskelmätähtitaivas on ollut ja on edelleen täynnä sellaisia henkilöitä, joiden terveys reistailee tai jotka jo ovat haudassa elämäntapavalintojensa vuoksi. Tyypilliset viihdemaailman paheet ovat alkoholi, tupakka ja ylensyönti eivätkä huumeetkaan ole tuntematon käsite. En sitäpaitsi usko, että Idolsista nyt tippunut esiintyjä panisi pahakseen, jos saisi edes vähän massastaan karistettua.
Valitettavasti!
Liikalihavuus tulee kansanterveyshuollolle sangen kalliiksi. Pidämme tässä EI-mairittelevassa asiassa kai parhaillaan pronssisijaa koko Länsi-Euroopassa Englannin ja Saksan jälkeen. Itse lopetan ylipainoisten morkkaamisen heti, kunhan hoitavat siitä aiheutuvat lisäkulunsa myös itse. Ei kaikkien veronmaksajien maksettaviksi.
...miellyttävä, rohkea, ulospäinsuuntautuva, upeasti kilonsa kantava nainen, joka olisi varmaan ollut esikuvana "riisitikuille"...varmaan kilotkin olisi huvenneet tulevassa rääkissä, jos ne on huvetakseen. Kaikilla meillä on omat ongelmamme, kellä on liikaa kellä liian vähän...kiloista älykkyysosamäärään!
Olet aivan oikeassa ! Liiat läskit pois ja uusi yritys, niin järkevät kansalaisetkin hyväksyy. Ei pelkkä lauluääni riitä, kun on sairaalloisen näköinen ulkomuoto.
ja myös terveys riski