Night Time Protein???

Voisiko joku bodaaja tai muu asiantuntija kertoa minulle tuosta Night Time Protein-jutusta? Myyjä kertoi että siinä olisi 3 eri proteiinia jotka imeytyy jotenkin vaiheittain eli ensin nopeat (hera?) ja sitten hitaat (soija ja maito?) eli keho saa ensin nopeaa ja sitten hidasta = tasainen aminohappojen virta.
5377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • Mynttinen se jaksaa :D LOL!

    Äänestä

  • joo ei mainoksia kiitos!

    Äänestä

Tuo on pelkkää paskapuhetta että proteiinit imeytyisivät eri aikaan,jos tuotteessa on 3 proteiinin sekoitus.Näiden proteiinien sekoitus läpäisee mahalaukun yhtäaikaa ja nestemassan läpäisynopeus mahalaukusta määräytyy täysin sen mukaan mitä proteiineja on tässä proteiinisekoituksessa.Jos sekoituksessa on enemmän hitaita proteiineja (maitoproteiini/kaseiini) kuin nopeita (hydrolysoitu proteiini),niin nestemassa läpäisee mahalaukun hitaasti.Tästä syystä on aivan järjetöntä sekoittaa montaa erilaista proteiinia,jos ajatellaan palautumista.Palautumiseen pitäisi laittaa hydrolysoitua heraproteiiniisolaattia tai ainakin mikrosuodatettua/ionisuodatettua heraisolaattia.Yötä vasten otettava proteiini tulisi olla niin hidasta kuin mahdollista,joten kaseiini ja maitoproteiini sopivat siihen parhaiten.

Äänestä
  • No ei se kyllä mitään täyttä paskapuhetta ole. On paskapuhetta väittää että ensin imeytyy herat ja sitten vast soijat ja kaseiinit mutta osittain erivaiheisessa imeytymisessä on ideaa.

    Ensin kun tollasen, sanotaan nyt heraa, soijaa ja kaseiinia suhteessa 1:1:1 juo se menee mahaan ja siellä se sitten jauhetaan ruokasulaksi. Kun se on sitten tarpeeksi "jauhettu" osa siitä menee aina kerrallaan ohutsuoleen (kun se on tarpeeksi sulaa) jossa imeytyminen tapahtuu. Sitähän ei kukaan voi määrätä missä järjestyksessä herat ym. pääsee sieltä mahasta suoleen. Siinä ruokasulassa kaikki on sekasin. Hitaan protskun mukanaolo hidastaa, heran mukanaolo nopeuttaa satsin suoleen pääsemistä. Jos tästä koko vaikka 3 dl satsista ensin tietyn ajan päästä pääsee suoleen 1 dl niin totta helvetissä ne herat imeytyy ensin. Ja sen jälkeen vasta ne hitaammat. Ne vaan liikkuu siinä hitaammassa mössössä mutta kun protskut sitten pääsee kontaktiin suolen pinnan kanssa tää erivaiheinen imeytyminen toimii. Sitä protskua tippuu hiukan tasasempaan tahtiin. Mutta ei tosiaankaan ihan niinkuin mainostajat antaa ymmärtää!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aloittelijazz kirjoitti:

Voisiko joku bodaaja tai muu asiantuntija kertoa minulle tuosta Night Time Protein-jutusta? Myyjä kertoi että siinä olisi 3 eri proteiinia jotka imeytyy jotenkin vaiheittain eli ensin nopeat (hera?) ja sitten hitaat (soija ja maito?) eli keho saa ensin nopeaa ja sitten hidasta = tasainen aminohappojen virta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu