Pohjois-Korean ihmisoikeusrikkomukset

Luin tämän päivän iltalehdestä kuinka julkinen teloitus laitettiin videolle Pohjois-Koreassa.

CNN näytti eilen illalla televisiodokumentin, jossa mies teloitettiin julkisesti eräässä pohjoiskorealaisessa kylässä. Ammuttua miestä syytettiin loikkareiden avustamisesta. Videolla näkyy myös poliittisten vankien vankileiri, joka muistuttaa keskitysleiriä. Videopätkän oli onnistunut salakuljettamaan ulos maasta Etelä-Koreaan loikanneet pohjoiskorealaiset.

CNN pyysi Pohjois-Korean hallitusta kommentoimaan videota, mutta ainakaan eilen hallitus ei vastannut pyyntöön.

Kohudokumentin ohjaaja Sarah McDonald kertoi haastattelemastaan pohjoiskorealaisesta miehestä, joka oli ollut videossa näkyvällä vankileirillä.

- Mitä hän kuvaili, emme laittaneet filmille. Se on niin järkyttävää, että sitä ei voi uskoa. Hän sanoi, että 95 prosenttia ihmisistä, jotka joutuvat tuohon vankilaan, kuolevat siellä, McDonald kertoi CNN:lle.

- Heidän koko tarkoituksensa on tappaa nämä ihmiset, mutta he eivät anna näiden kuolla helposti. He kiduttavat ihmisiä hyvin pitkän ajan kuolemaan.

Pohjois-Korea on ulkomaailmalta suljettu diktatuuri, jossa on yksipuoluejärjestelmä. Diktaattori Kim Jong Ilin johtama stalinistinen ja rutiköyhä Pohjois-Korea on yksi USA:n pahimmista vihollisista.

Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watchin arvion mukaan Pohjois-Koreassa on noin 200 000 poliittista vankia. Maan hallitus on kuitenkin kiistänyt yhdenkään vankileirin olemassaolon.

Täältä lisää tietoa Pohjois-Koreasta ja heidän ihmisoikeustilanteesta.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Pohjois-Korea

http://www.verkkotie.fi/Koulutie/Uutispak/Uutisp10/koreapa2.html

http://www.stefanus.fi/pohjoiskorea.html

http://www.redcross.fi/punainenristi/kansainvalinenapu/fi_FI/pohjoiskorea/

5

808

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piikkiq

      saa puhua. Onhan se tietty aivan luonnollista että jos joku yrittää päästä pois paratiisista niin täytyy ne hirviöt eliminoida, jotka yrittävät jotakuta ymmärtämätöntä auttaa pois.

      Jos joku ei ymmärrä että nälkäkuolema sosialistisessa paratiisissa on sosialismin jalointa ilmenemismuotoa. Kuolla suolet kurnien sosialismin puolesta... voiko sitä enää olla ihanampaa tapaa toteuttaa vallankumousta.

      Joka ei tätä ymmärrä on harhaan johdettu ja kapitalistien kätyreiden aivopesemä.

      piikkiq

      ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan

      • Pohjois-Korea on varsin vaiettu diktatuuri, eikä sen jatkuvat ihmisoikeusrikkomukset ole riittävän hyvin ulkomaailman tiedossa. Tuskin kovinkaan moni suomalainen välttämättä edes tietää että Pohjois-Koreassa murhataan omia kansalaisia samalla tavalla kun natsi-Saksassa aikoinaan.

        Valitettavasti Yhdysvallat ja länsimaat eivät ole tarpeeksi kiinnostuneita Pohjois-korean nälänhädästä ja muista vainoista kun siellä ei ole mitään heille kiinnostavaa.


      • Fennoman
        DarkFear kirjoitti:

        Pohjois-Korea on varsin vaiettu diktatuuri, eikä sen jatkuvat ihmisoikeusrikkomukset ole riittävän hyvin ulkomaailman tiedossa. Tuskin kovinkaan moni suomalainen välttämättä edes tietää että Pohjois-Koreassa murhataan omia kansalaisia samalla tavalla kun natsi-Saksassa aikoinaan.

        Valitettavasti Yhdysvallat ja länsimaat eivät ole tarpeeksi kiinnostuneita Pohjois-korean nälänhädästä ja muista vainoista kun siellä ei ole mitään heille kiinnostavaa.

        todellakin tavata pohjoiskorealaisen loikkarin,joka omistaa videokameran.Jenkkipaskaa koko juttu.


      • asiaa1
        Fennoman kirjoitti:

        todellakin tavata pohjoiskorealaisen loikkarin,joka omistaa videokameran.Jenkkipaskaa koko juttu.

        niin katso "children of the secret state". sisältää videokuvaa nälkää näkevistä lapsista yms. ja kuinka yhdyvaltojen lahjoittamaa ruokaa myydään -- eikä lahjoiteta -- kansalaisille. pohjois-koreasta loikanneet ihmiset myös kertovat, että siellä syödään toisia ihmisiä, koska muutakaan ruokaa ei saa. ihmislihaa esim. myydään maaseudulla sianlihana, koska makueroa on vaikea huomata. ja dokkari ei muuten ole jenkkiläinen.


      • asiaa1 kirjoitti:

        niin katso "children of the secret state". sisältää videokuvaa nälkää näkevistä lapsista yms. ja kuinka yhdyvaltojen lahjoittamaa ruokaa myydään -- eikä lahjoiteta -- kansalaisille. pohjois-koreasta loikanneet ihmiset myös kertovat, että siellä syödään toisia ihmisiä, koska muutakaan ruokaa ei saa. ihmislihaa esim. myydään maaseudulla sianlihana, koska makueroa on vaikea huomata. ja dokkari ei muuten ole jenkkiläinen.

        Vuosien ajan monet ihmisoikeusjärjestöt ovat puuttuneet tähän asiaan ja kritisoineet Pohjois-korean hallintoa jatkuvista ihmisoikeusrikkomuksista ja nälänhädästä, joten tuskin tässä pitäisi olla kyse pelkästä jenkkien propagandasta.

        Sitä paitsi YK ja ihmisoikeusjärjestöt ovat aina puolueettomia järjestöjä, joten niihin voi luottaa enemmän kun jonkun yksittäisen maan hallituksen puheisiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      420
      2081
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      200
      1686
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1532
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1396
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1216
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      257
      1022
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      938
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      848
    9. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      17
      844
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      715
    Aihe