tuntuu kuin pilleri takertuis kurkkuun

mitä teen

voinko olla varma että e-pillerit menee mahalaukkuun asti?? nimittäin aina ottamisen jälkeen tuntuu kuin se jäisi jumittaan tuohon kurkkuun! vaikuttaako se sieltäkin?? ja onko jotain vinkkejä miten sen saisi paremmin lipumaan mahaan asti? se kun on niin hemmetin pienikin vielä. joutuu koko ajan nieleskelemään että se menis alemmas mut tohon se vaan jää... argh :(

10

5823

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensin

      Niin juo ensin vähän vettä, ettei kurkku ole niin kuiva, sitten otat pillerin veden kanssa, ei voi niin pieni jäädä kurkkuun kiinni. Tai jos otat ilman vettä, ymmärrän kyllä..

      • Enkeli

        Tottakai se pitää ottaa nesteen kanssa!!!!
        Juo hyvä tyttö vettä kun otat pillerin! Et kai sä esim. särkylääkkeitäkin niele ilman vettä??!!


      • välttämättä
        Enkeli kirjoitti:

        Tottakai se pitää ottaa nesteen kanssa!!!!
        Juo hyvä tyttö vettä kun otat pillerin! Et kai sä esim. särkylääkkeitäkin niele ilman vettä??!!

        ei ehkäisypillereitä ole pakko ottaa veden kanssa. ainakin omien nappieni ohjevihkossa sanotaan, että veden kanssa TARVITTAESSA.


      • Anonyymi
        välttämättä kirjoitti:

        ei ehkäisypillereitä ole pakko ottaa veden kanssa. ainakin omien nappieni ohjevihkossa sanotaan, että veden kanssa TARVITTAESSA.

        Täh😂😂😂totta kai veden kanssa. Ootko nä pöljä. Ehkä kannattaisi siirtää seksin harrastaminen tulevaisuuteen.


    • anz

      Pilleri otetaan sisäisesti siksi, että se imeytyisi verenkiertoon. No, kun se on laittanut suuhunsa, niin sen voi vaikka sulattaa sinne, jos tykkää mausta. Eli kun sen on kurkkuunsa lykännyt, niin se pikkuhiljaa sulaa ja joutuu verenkiertoon. Tosin prosessi nopeutuu, kun ottaa pillerin veden kanssa. Silloin se menee nopeasti mahalaukkuun, jossa eri hapot sulattavat sen ja sitten hormoonit joutuvat mahalaukunseinämistä verenkiertoon.

      Ja joku vertasi e-pilleriä särkylääkkeeseen. Särkylääke otetaan vain siksi veden kanssa, jottei se jäisi kurkkuun. Särkylääkkeessä on nimittäin voimakasta happoa, joka voi syövyttää kurkun herkän limakalvon rikki. E-pillerillä ei ole samaa vaikutusta, tietysti se tuntuu vähän ikävältä kurkussa.

      • anz

        Jäi koko tekstin pointti sanomatta. Eli ei ole vaarallista jos pilleri jää kurkkuun, kyllä se sielläkin sulaa. :)


    • Kauhukakara

      näin, nielase se pilleri vaik pienen vesimäärän kanssa, niin ei tartu kurkkuun kiinni

    • Anonyymi

      onko siis paha aia jos lääke jää kurkkuun koska mulla on sellanen fiilis

      • Anonyymi

        Kyllä fiilis on tärkeintä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä fiilis on tärkeintä.

        😂😂😂


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      3794
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      16
      2735
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      384
      2096
    4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      239
      1909
    5. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      1751
    6. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1657
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      32
      1619
    8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      14
      1297
    9. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      67
      1212
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1151
    Aihe