Fiksuin ostos:käytetty

Moni työkaveri on päätynyt ostamaan 3-4-vuotiaan käytetyn pelin hintaluokassa 13-17 te. Ajettu alle satku, hommanneet merkkiliikkeistä. Palkkataso meillä siinä reilut 2500 egeä kk:ssa bruttona.

Oliskohan tämä käytetty vuosikerta fiksuin ostos käyttöajoon, ja vielä merkeistä jotka eivät ole ns. premiumeja? Itseäni hirvittävät upouusien hinnat, pikkukopitkin maksavat liki 20 te ja hiukan isommat 25-30 te. Varmaan välirahakin 3 vuoden välein olisi näissä käytetyissä taas uudempaan vaihtaessa kaikkein siedettävin?

Olenko väärässä???
121970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

on minustakin tuon ikäinen. On lähes uutta vastaava mutta paljon halvempi. Lakeskelin joskus kaikkine kuluineen niin ostamalla 3-4 vuotta vanha ja vaihtamalla se vaikka kolmen vuoden välein pääsee huomattavast halvemmalla kuin vaihtamalla uusi uuteen. Tai sitten saa ajaa paljon paremmalla autolla ja silti vielä halvemmalla kun ostaa sen vähän käytetyn. Halvimmalla pääsee tietysti ostamalla joku tonnin kaara. Sitten tulee jo remonttiakin eikä mukavuus tai turvallisuus ole kovin hyvä.

Äänestä
  • 1-2 vuotta vanha, se on halvempi kuin uusi ja ajettu vaikka alta 10000tkm. Takuut voimassa kaikinpuolin. Itse ostin 2 vuotta vanhan ja siinä oli vielä vuosi takuuta/ tai kilometrejä yli 90tkm.

    Virhe on mennä ostamaan tiettyä ikäluokkaa olisiko 3-5 vuotta vanhat, niitä myydään sillä vuosimallilla ja hinta on sikamainen vaikka olisi kuinka paljon ajettu, ei merkkaa kilometrit hintaan yhtään. Voi olla vaikka 93 mallin auto joka uutena maksaa 30000 ja sitten sitä myydään 250tkm ajettuna 25000 euron hintaan :) Näitä ilmoituksia saa ihmetellä aina kun lueskelee käyttyjen hintoja.

    sitten luokka 10 vuoden ikäiset, alkaa jo löytyä 100tkm ajettua ja jopa alle mutta hinta on asettunnu kohdalleen että ei enää myydä uutena :)

    Äänestä

  • Pitkän kokemuksen autoilijana sanoisin, että kannattaa käyttää aikaa etsimiseen,ja ostaa 6-10 vuotias auto mahdollisimman vähillä kilometreillä ja huoltohistorialla.Tietenkin pitää tietää autoista muutakin kuin ,miten suunnilleen ajetaan,ja missä on renkaat

    Äänestä

Itse vaihdan auton uuteen kolmen vuoden välein, hintaluokka 25000, väliraha noin 7000-8000. Hintahaitari välirahoissa on aika iso. Juuri nyt on tarjouskierros menossa, välirahat välillä 7000 - 9600 täsmälleen samanlaiseen autoon saman merkin eri merkkiliikkeissä. Muiden merkkien hyvitys vaihtoautosta on joka liikkeessä vielä huonointa oman merkin tarjousta huonompi.

Luulisin, että vastaavaa 3-4 vuotta vanhaa kolmen vuoden välein vaihtaessa väliraha on ainakin 5000, ellei enemmänkin. Lisäksi käytettyä pitää korjata jonkin verran, uudessa on takuu, kaikki toimii ja varusteet ovat parempia.

Äänestä

Ei kai voi yleistää mitään auton osto/hallinta tapaa kaikille yhtäläisesti oikeaksi malliksi, kuin ei mitään merkkiä tai autotyyppiäkään. Minkä tahansa mallin tai tavan voi osoittaa kannattavaksi, kun asettaa sopivat perustelut.


Oma tapaukseni:

Itse ostin uudemman -03 auton n. vuoden vanhan esittelyauton uuden korimallin tultua myyntiin, hyvillä alennuksilla uuteen verrattuna tietty.
Vanhempi auto, nyt 15 vuotias, taas on kulkenut perintönä suvussa.
Tarkoitus olisi pitää uudempaa kauan ja vanhempaa ainakin niin kauan, kuin ei joudu teettämään liian kalliita korjauksia. Itsekin olen tosin jotain pientä laittoa tehnyt, varsinaiset määräaikaishuollot teetän enimmäkseen autohuolto-liikkeissä. Yhteensä kilometrejä on tullut vuosittain 30000-50000.

Äänestä
  • Ei ne kaikki ole huonoja mutta ihan loppuun ajettuja tietyltä joltakin tekniikalta on monia tullu vastaan. Esittelyautot on jotkin helppo tunnistaa, niiden väritys eroaa yleisimmistä väreistä, se voi olla väri jota ei edes ole myynnissä. Esittelyautoilla ei ole kunnon omistajaa ollut, autoliike räppäää niillä, koeajajat, liisaus jne.

    Äänestä

  • on syytä karttaa kirjoitti:

    Ei ne kaikki ole huonoja mutta ihan loppuun ajettuja tietyltä joltakin tekniikalta on monia tullu vastaan. Esittelyautot on jotkin helppo tunnistaa, niiden väritys eroaa yleisimmistä väreistä, se voi olla väri jota ei edes ole myynnissä. Esittelyautoilla ei ole kunnon omistajaa ollut, autoliike räppäää niillä, koeajajat, liisaus jne.

    Jutussasi on kyllä pointtia sikäli, että kannattaa tottakai olla tarkkana esittelyautoa, kuten mitä hyvänsä käytettyä ostettaessa ja tsekata itse kaikki kohdat minkä voi.

    Mutta onko sinulla jotain perustelua siihen, mitkä kohdat uuden karheista, takuun allaolevista autoista on pettämässä vuoden käytön jälkeen? Ei auto ihan normaali "polkemisesta" saa hajotakaan. Itse olisin enemmän huolissani 3 vuoden ikäisestä leasing autosta(onkohan öljyjäkään vaihdettu)?

    Äänestä

  • 2 subarua kirjoitti:

    Jutussasi on kyllä pointtia sikäli, että kannattaa tottakai olla tarkkana esittelyautoa, kuten mitä hyvänsä käytettyä ostettaessa ja tsekata itse kaikki kohdat minkä voi.

    Mutta onko sinulla jotain perustelua siihen, mitkä kohdat uuden karheista, takuun allaolevista autoista on pettämässä vuoden käytön jälkeen? Ei auto ihan normaali "polkemisesta" saa hajotakaan. Itse olisin enemmän huolissani 3 vuoden ikäisestä leasing autosta(onkohan öljyjäkään vaihdettu)?

    Kuka hullu jättää huollot tekemättä leasing-autoon, kun ne kuuluvat leasing-sopparin hintaan....

    Äänestä

Mitä sitä voisi neuvoa. Järkevät neuvot:
1. Köyhällä ei ole varaa korjauttaa autoa huoltamossa, harkitse siis tarkkaan mitä ostat!

2. Mikä on järkevää? En tiedä paljonko ajat autolla? Siis jos ajat vähän eli alle 10000tkm/vuosi ja ajot ei suuntaudu kauas vaan on nurkka ajoa niin. Tarviitko munan jatkeen vai a-b siirtymiseen välineen :)? Eli ostat vaikka 500-1000e:n auton ja kun sulla on siis fyrkkaa niin jätät pelirahaa sitten ainakin toiset 1000e. Näin ollen ei ole ongelma jos auto hajoaa!

Moni kuten minäkin on tehnyt sen virheen että kaikki rahat peliin autoon, kun muuten ei saa kunnonj autoa. Onneksi ei ole tullut suuria takaiskuja vikojen suhteen, kaippa viisaat valinnat on ollu eduksi.

Ps. yksi tuttavakin ostaa auton lähes joka vuosi arvoltaan 500 euron luokkaa :) Kyllä se vaan pääsee sillä kesämökkireissut ja lyhyet työmatkat.
Paskojahan ne on ajaa että jos uudemmilla autoilla ajanut niin aika shokki ajaa jotakin 20 vuotta vanhaa autoa. Suurin ongelma niissä autoissa on ollut ruoste eli niistä on tullut hylkyä katsastuksessa ja joistakin muista asioista mutta, eipä ole koko omaisuus kiinni autossa joten hän hakee toisen tilalle ja matka jatkuu.

Äänestä

Ei se ole fiksu ostos. Hinnat on edelleen pöyristyttävät tuon ikäisissä. Hintahan pidetään keinotekoisesti korkealla tuonnin estämiseksi. Osta tuontiauto niin tuet muutosta.

Äänestä

Kilometrejä ei kannata tuijottaa, niin tarkkaan. Sanoisin että auton kestävyyden kannalta on paras että kilometrejä on vähintään 20tkm vuodessa. Ja huoltokirja on hyvä olla, sillä normaalille autonkäyttäjälle luotettavuus on kaikkein edullisinta varmistaa huoltokirjaa käyttäen. Mutta yli 5 vuotias auto on aina yksilö.
Yleensä ns. esittelyautot ovat alle 15t ajettuja alle 8kk vanhoja ja niillä on takuu. Turha karttaa niitä.

Äänestä

No tuo riippu vähän autostakin, sillä esim 3 vuotta vanhasta ja 100 000 ajetusta VW Golf Variantista pyydetään ihan valtavia summia verrattuna uuteen. Tällöin väliraha 3-vuotta käytetystä uuteen saattaa olla hyvin lähellä verrattuna välirahaan 5 vuotta käytetystä 3 vuotta käytettyyn. Mutta jos ostat esim C5 citikan 30 keur ja vaihdat sen uuteen 3 vuoden kuluttua, niin väliraha saattaa olla varsin suuri. Tällöin 2-3 vuotta vanha käytetty on jo selvästi edullisempi...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


3-4-vuotias? kirjoitti:

Moni työkaveri on päätynyt ostamaan 3-4-vuotiaan käytetyn pelin hintaluokassa 13-17 te. Ajettu alle satku, hommanneet merkkiliikkeistä. Palkkataso meillä siinä reilut 2500 egeä kk:ssa bruttona.

Oliskohan tämä käytetty vuosikerta fiksuin ostos käyttöajoon, ja vielä merkeistä jotka eivät ole ns. premiumeja? Itseäni hirvittävät upouusien hinnat, pikkukopitkin maksavat liki 20 te ja hiukan isommat 25-30 te. Varmaan välirahakin 3 vuoden välein olisi näissä käytetyissä taas uudempaan vaihtaessa kaikkein siedettävin?

Olenko väärässä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu