Onko kenelläkään apuja tarjota scudon peileihin. NE sivupeilit ovat niin syvältä näin talvella. En tiä olisko siihen ajateltu tehdä joku halavatun tippanokka joka kerää kaikki vetet ja jäät näin talvella. No kun se jää tulee siihen alareunaan niin sitten se peili ei liiku ees tai taas.
Kattelin taustalle lämpöelementtiä, mutta eihän sinne mitään saa ku on niin umpeen tungettu muovia se tausta. Notta sopisko siihen jonku muun auton peilit?
Scudon peilit
2
425
Vastaukset
- YrjöJurri
Tosin vaihdoin jo Scudon toissa syksynä uuteen Transitiin jossa on kaikki lämmittimet mitä ikinä tarvitaan. Sähkö/eletroniikkamiehenä mietin peilien lämmitystä, mutta kun vaihdoin auton joten en ryhtynyt rakentamaan sellaista.
Tässä olisi yksi konsti: Leikkaa tapettipuukolla aluminifoliosta S-laskostettu peilinpohjan kokoinen kuvio jonka teippaat peilin takapintaan kovalla pakkausteipillä ja jätät syöttöpisteet teippaamatta. Juotat ohuisiin johtoihin ohuesta kupari/messinki tai läkki- pellistä leikatut palat. Teippaat palat folioiden päihin, niin että se antaa varmasti kontaktin.
Kytke elementit sarjaa ja syötä 12V sarjassa kytkimellä ja 5W lankapotikalla , lähtöarvo vaikka 1 Kohm. Varovasti säätämällä löytyy kohta jossa virta riittää peilien sulattamiseen, mutta ei kuitenkaan polta folioita poikki.
Jos et ole kova tee-se-itse-mies, Scudoon pitäisi löytyä sähköpelit ainakin Pösöltä tai Citikalta, toki ne maksavat ”maltaita”.- Seppor
Kiitos!
Tämmöstä tuumailin itekki. Otin tosiaan peilin irti, mutta sen tausta on muovitettu kokonaan. En tiedä pysyykö peili kuinka kasassa jos sen muovin hajottaa. Tietysti vois tehdä vain reilun kokoisia reikiä syöttöpisteille.
Tarkotatko tuolla S-laskostetulla palalla sitä, että teen foliosta S:n muotoisen kuvion ja se kiinni peiliin jättäen välille aukkoja kontaktipinnoille?
Tarttee koittaa rakentaa, kun iskee taas se joka talvinen vtutus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087070
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h945183Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143443Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333342Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352484Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191826Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961461Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391412Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311316- 481084