Tutkanpaljastin pakolliseksi!?

Miksi ei? Jos kerran Englannissa tehty "Mori Poll" -tutkimus on osoittanut, että paljastimen käyttäjät ajavat keskimääräistä turvallisemmin, joutuvat vähemmän onnettomuuksiin ja ovat liikenteessä tarkkaavaisempia, niin miksei se voisi olla totta Suomessakin? http://www.blacksnake.info/paljastimet.htm

Voihan tuossa olla perääkin, ainakaan minä en ole kuullut yhdestäkään onnettomuudesta Suomessa, jossa olisi mainittu jonkun käyttäneen tutkanpaljastinta. Sitäpaitsi, jos paljastin antaa hälyjä, niin silloinhan ylinopeutta ajava pudottaa nopeuttaan ja ajaa erittäin tarkkaavaisesti muutenkin. Siispä kaikkiin autoihin tutkanpaljastin pakolliseksi, niin paranee liikenneturvallisuus tehokkaammin kuin typerillä kamerapöntöillä.

11

1282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Per Saukko

      ... tarkoitus ei ole liikenneturvallisuus, vaan saada kansalaisen olo niin vittumaiseksi kuin mahdollista.

      • Kyllä minä tuon olen ymmärtänyt jo autoilua aloitellessani. Sen vitutuksen seurauksena niitä onnettomuuksiakin sitten tulee.


      • mittaaja
        Kairakettu kirjoitti:

        Kyllä minä tuon olen ymmärtänyt jo autoilua aloitellessani. Sen vitutuksen seurauksena niitä onnettomuuksiakin sitten tulee.

        mitä sitten urputat? mikään, mikä vähentää valtion sakkotuloja ei voi olla hyvä asia.


      • mittaaja kirjoitti:

        mitä sitten urputat? mikään, mikä vähentää valtion sakkotuloja ei voi olla hyvä asia.

        Toin vain esille keinon parantaa liikenneturvallisuutta. Tuo olisi sitäpaitsi valtiolle ihan ilmainen, ei tarvitsisi niitä budjetoituja sakkotuloja käyttää yhtään, kuten esim. kameravalvontaan.

        Päättäjäpellet kyllä keksisivät keinoja menetettyjen sakkotulojen korvaamiseksi, vaikkapa paljastinveron.


    • p10_91

      Mitenkäs nämä tutkanpaljastimet toimii näissä kamerapöntöissä? Täällä pohjanmaalla on niitä pönttöjä vaikka lampaille syöttäis mutta kameroita niissä ei ole kuin pari. Niitä kameroita sitten siirretään arvalla pöntöstä toiseen. Paljastaako tämä tutkanpaljastin sen kameran?

    • JonR

      Ei sen puoliin lehdissä kerrota myöskään että kolari autossa ei ollut abs jarruja yms. Eli voi ottaa johtopäätöksen että abs ei ole hyötyä.

    • Kallonkutistaja

      Englannissa tutkanpaljastin ei ole kai pakollinen? Pakollisuus ainakin Suomessa vie kaikilta turvallisuusideoilta tavoitellun turvallisuusedun.

      Siitä tarvittaisiin ilmeisesti lisätutkimusta. Samaten lisätutkimusta kaivattaisiin siitä päteekö Englannin tutkimustulos vain vasemmanuoleiseen liikenteeseen.

    • jami62

      Mihin tavallinen autoilija sitä tarvitsee? jos ajaa sääntöjen mukaan. Asennevammaset ovat ainoa kohderyhmä. Tule ja kerää ihmisruumiin kappaleet ja kuolleet pienokaiset, jotka menehtyvät ylinopeutta ajavien vuoksi. Käy kuule psykiatrilla ja luovuta vapaaehtoisesti ajokorttis pois. Pysy pois auton ratista.

      • Ai että mihinkö tarvitsee? No tietenkin siihen, että minimoi mahdolliset ylinopeussakot jättäessään noudattamatta liian alhaisia rajoituksia.

        Olen kuule ajanut jo kolme miljoonaa ajokilometriä, enkä ole vielä onnistunut näkemään yhtäkään pahaa onnettomuutta, ihmisruumiin kappaleita, tai kuolleita pienokaisia, joten harvinaisia loppujen lopuksi ne pahat onnettomuudet ovat.

        Selkeä ylinopeus on muuten kaikkein pienin tunnettu kuolemaan johtaneiden onnettomuuksien aiheuttaja (hirvikolareissakin kuolee enemmän), joten eiköhän sinun itsesi olisi syytä käydä psykiatrilla. Tupakkaan, viinaan ja kaatumisiin kuolee vuosittain enemmän porukkaa kuin liikenteessä.


      • Kissa

        "Mihin tavallinen autoilija sitä tarvitsee?"

        Esimerkiksi ennen ohitukseen lähtöä voi tarkistaa onko ylinopeusvalvontaa läsnä. Sitten voikin ohituksen suorittaa turvallisesti riittävän suurella nopeuserolla, eikä tarvitse pelätä kortinlähtöä eikä järjettömän isoja sakkoja.

        Moniko tunnustaa ohittavansa edellä ajavan nopeusrajoitusta noudattaen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1566
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      605
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      537
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      488
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      422
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe