Niinistö, talousrikollisten presidentti?

Niinkokoomustaniin

Suomen on luovuttava veroparatiisikäytännöistään

Valtioneuvoston eduskunnalle tekemässä Globalisaation hallinta ja Suomi -raportissa kerrotaan Suomen tukevan verorikollisuuden ja veropakolaisuuden vastaista toimintaa. Vuodesta 1998 lähtien maailmanlaajuisesti veroparatiiseja ja veroparatiisikäytäntöjä vastaan toiminut kansalaisliike Attac tukee tämänlaisia pyrkimyksiä.

Hallituksen työ olisi kuitenkin syytä aloittaa omalta tontilta. Suomessa on ollut olemassa vuodesta 1995 lähtien hallintarekisterilainsäädäntö, jonka perusteella ulkomaiset sijoittajat voivat toimia nimettöminä Helsingin pörssissä. Hallintarekisteröidyistä osakkeista tulisi periä ennakkoon lähdeveroa. Verohallituksen johdon tekemien ohjeistuksien vuoksi veroja ei ole kuitenkaan ennakkoon peritty. Lisäksi osingonsaajien alkuperämaata ei ole juuri kyselty, vaan on luotettu tilinhoitajayhteisöjen kerran ilmoittamiin alkuperämaihin.

Lopputuloksena ennakkoon on jäänyt perimättä noin miljardin euron verran veroja.

Nimettömänä toimimisen mahdollisuus ja edullisen verokohtelun antaminen ulkopuolisille tahoille tarkoittaa sitä, että kyseessä on veroparatiisikäytäntö. Tämä käytäntö mahdollistaa talousrikollisten toimimisen Helsingin pörssissä verottajan, pörssiyhtiöiden ja pankkien hyväksynnän avulla.

Parhaillaan valmisteltava lakiesitys on enemmän kuin tarpeen. Valtiovarainministeriön syksyllä 2005 valmistelema lakiesitys lainsäädännön uudistamiseksi ei kuitenkaan puutu veroparatiisikäytäntöön, vaan päinvastoin hyväksyy verottajan harjoittaman vastuuttoman toiminnon ja pitää nimettömänä toimimista tarpeellisena verokilpailun nimissä. Tällaista verokilpailua kutsutaan haitalliseksi verokilpailuksi, jonka niin EU kuin OECD:kin tuomitsee. Lakiesitys myös vähentää tilinhoitajayhteisöjen vastuuta asiakkaidensa oikean alkuperämaan ilmoittamisessa.

Lakiesityksen nykyinen muotoilu kaiken kaikkiaan helpottaa talousrikollisten toimintaa Suomessa.

Attac vaatii asian suhteen välittömiä toimenpiteitä kansanedustajilta lakiesityksen muuttamiseksi ja verottajalta lain noudattamiseksi. Vähimmäisvaatimus on se, että lakiesityksessä tiedonvaihdosta tehdään automaattista ja lakiesityksestä tehdään määräaikainen, jolloin sen vaikutuksia voidaan arvioida. Lisäksi verottajan tulee alkaa periä ennakkoveroja lain määrittelemällä tavalla välittömästi.

Attac ei hyväksy veroparatiisikäytäntöjä. Tämän vuoksi se esittää koko hallintarekisterijärjestelmän purkamista. Hallintarekisterijärjestelmä palvelee lähinnä veronkiertäjien, ei tavallisten suomalaisten piensijoittajien ja veronmaksajien etuja. Järjestelmä on erittäin poikkeava länsimaisten demokratioiden piirissä. On selvää, että se ei kuulu avoimeen demokraattiseen yhteiskuntaan.

* * *

Lisätietoja:

Ville-Pekka Sorsa
sihteeri, Attac ry
attac@kaapeli.fi
050-3043208

0

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        2027
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        29
        1091
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        889
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        262
        774
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        65
        761
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        15
        747
      7. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        83
        696
      8. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        687
      9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        214
        683
      10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        674
      Aihe