Siis hei foorumi on "AUTOKOULU"! Miten ihmeessä palstan pitäjä sallii tänne kirjoitettavan täysin alan ohi yksityisen ja osin varsin kyseenalaisen opetuslupasektorin kysymyksiä ja kommentteja?
Aivan sama, kun muihin aloihin liittyen asiallista ammattikeskustelua häirittäisiin harrastelijaopastuksella. Joku tarjosi jopa Ajonettitunnuksia kaverille!
Pitäisi ehkä olla oma foorumi opetuslupalaisille.
Opetuslupa ei ole autokoulu!
41
9623
Vastaukset
- skandium
Noin tarkkaa asiajaottelua ei ole syytä laatia, koska monet ongelmat ja pohtimisen aiheet ovat sekä autokouluopetuksessa että opetusluvalla harjoitellessa yhteisiä. En tiedä, mikä opetuslupasektorissa olisi niin "kyseenalaista", yhtä lailla se on laillinen ja hyväksytty tapa hankkia ajokortti. Väitänkin, ettei ole tarpeellista rinnastaa autokoulupalstalla tapahtuvaa opetuslupakeskustelua harrastelijaopastukseen ammattikeskustelun lomassa - ja kyllä oman alansa asiantuntijat taitavat usein neuvoa ihan mielellään myös vasta-alkajia.
Poistin Ajonettitunnuksia tarjonneen viestin heti, kun sain siitä tuli tiedon "ilmoita asiattomasta viestistä" -lomakkeen kautta. Tunnukset eivät myöskään olleet missään vaiheessa yleisesti käytettävissä, koska viestissä ilmoitettujen tietojen lisäksi Ajonetti-sivustolla olisi tarvittu myös viestin ulkopuolisia tietoja, jotta palveluun olisi päässyt sisään.- ML.
Opetusluvallinen ajoharjoittelu ymmärtääkseni tähtää juuri tuohon ajokorttiin, mutta opetuksen autokoulussa ainakin tulisi olla liikennekasvatusta, jonka tavoitteena ajokortin sijaan on turvallinen, sosiaalinen ja ekologinen uusi kuljettaja.
No juu, mutta ei minulla ole mitään sitä vastaan, että tällä palstalla myös op.lupalaiset. - Autoilija
ML. kirjoitti:
Opetusluvallinen ajoharjoittelu ymmärtääkseni tähtää juuri tuohon ajokorttiin, mutta opetuksen autokoulussa ainakin tulisi olla liikennekasvatusta, jonka tavoitteena ajokortin sijaan on turvallinen, sosiaalinen ja ekologinen uusi kuljettaja.
No juu, mutta ei minulla ole mitään sitä vastaan, että tällä palstalla myös op.lupalaiset.No joo tuo turvallisuus autokoulun kautta.. hmm.. Tunnen paljon ihmisiä jotka ovat hommanneet ajolupansa autokoulun kautta ja kun lupa on ajaa, on myös kolareita tullu mukavasti pariinkin kertaa toisilla. Mutta tunnen myös noita opetuslupalaisia ja kolareita ei ole tullut, että onhan usein opetuslupalaisilla ajokokemustakin enemmän kuin autokoulun kautta kun ekan kerran sitten yksin sinne ratin taakse mennään. Toki onhan se ihmisestä kiinni miten vastuullinen liikenteessä on. Ei se ole kiinni opetustavasta eikä mistään muustakaan kuin oppilaan omasta korvien välistä... No mutta jokaisen oma asia mistä sen ajolupansa hommaa..
- Xabat
Parempi ajatus olisi muuttaa tämän palstan nimeksi ajo-opetus. Sillä siitähän on kyse. Sitä pitäisi autokouluissakin antaa enemmän eikä keskittyä rahastamiseen ynnä erilaisten kompakysymysten ja liikenneturvallisuuden kannalta mitättömien yksityiskohtien opettamiseen.
Hyvä konsti kustannustason alentamiseen olisi opetuskaluston tason alentaminen. Nyt tarpeettoman erikoisilla autoilla houkutellaan harkitsemattomia nuoria oppilaiksi. Ja sitten ihmetellään kun se perheen kakkosajokki ei oikein tottelekaan, kun kortin on saanut.
Ajotaitoa rahastuksen sijaan!
Selvyyden vuoksi; en ole itse opettanut omaa jälkikasvua opetusluvalla. Sensijaan olen suljetuilla alueilla opettanut heitä ajamaan oikein kunnolla, jotta autokoulu ei siitäkin pääsisi rahastamaan.
Liikenneopetus tulisi sisällyttää ammatillisten oppilaitosten ja lukioiden koulutustarjontaan ja käynnistää opetus jo peruskoulun yläasteella. Sen pitäisi olla kansalaistaito eikä rahastuskeino.- taavi-ankka
Mielestäni voisit kyllä perustella seuraavaa kommenttiasi: "Sitä pitäisi autokouluissakin antaa enemmän eikä keskittyä rahastamiseen ynnä erilaisten kompakysymysten ja liikenneturvallisuuden kannalta mitättömien yksityiskohtien opettamiseen."
Mikäli esittää noinkin rankkoja väitteitä, olisi reilua kertoa perusteet ja pysyä totuudessa.
Itse en ainakaan tiedä autokoulun hakevan jotain kompia opetuksessaan, tutkinnon vastaanottaja toki voi sen tehdäkin. Autokoulu joutuu taistelemaan tutkintojen suhteen aivan kuin opetuslupalainenkin. Totta kai jatkuva työ alalla antaa valmiuksia tietää tutkintojen vaatimukset opetuslupalaisia paremmin! - kiggelsson
Näin sen pitäisikin menneä!!! Sata pistettä Sinulle, kun jaksat touhuta lastesi kanssa. Itse toimin samoin. auto ei ole pyhä lehmä, johon lapseni eivät saa kajota, vaan käymme sitä yhdessä läpi.
Nykykasvatuksessa on suuri ongelma ja se ongelma ovat yleensä vanhemmat, jotka odottavat koulujen heidät kasvatavan kaikin puolin.
Mikä hemskutti nykyvanhempia riivaa, kun ei tarjota muuta kuin lämmintä kättä lapsille (tai 30€/vko).
Toimin itse opettajana ja on kiva kuulla toisinaan, että ollaan me iskän kans mökillä vähän treenattu tätä hommaa alustavasti...
Jos aletaan kaikki aakkosista käymään, niin valitettava tosiasia on, ettei yksikään liikenneope pysty kömpelömmälle tai hitaastioppivalle auton käsittelyn perusasioita hetkessä opettamaan. - samaa mieltä
Ideaasi kustannustason laskemiseen pitäisi ehdottomasti soveltaa kaikilla aloilla. 10-15 vuotta vanhat työvälineet jokaiselle, niin johan putoaa kustannukset!! Eikös kaikkien palveluiden hinnat pitäisi pudota?
Jokainen voi miettiä oman nykyisen/tulevan ammattinsa kautta, olisiko mielekästä, turvallista, tehokasta, luotettavaa ja pitkällä tähtäimellä taloudellisesti kannattavaa työskennellä 10-15 vuotta vanhoilla työvälineillä tai menetelmillä. - Kilkkeet
samaa mieltä kirjoitti:
Ideaasi kustannustason laskemiseen pitäisi ehdottomasti soveltaa kaikilla aloilla. 10-15 vuotta vanhat työvälineet jokaiselle, niin johan putoaa kustannukset!! Eikös kaikkien palveluiden hinnat pitäisi pudota?
Jokainen voi miettiä oman nykyisen/tulevan ammattinsa kautta, olisiko mielekästä, turvallista, tehokasta, luotettavaa ja pitkällä tähtäimellä taloudellisesti kannattavaa työskennellä 10-15 vuotta vanhoilla työvälineillä tai menetelmillä.Kysymys: miten voi ammatikseen opettaa jos ei itse osaa lukea?
Kysymyksen syy: edellinen vastaaja ilmeisesti alalla toimiva opettaja. Mutta en löytänyt hänen viittaamastaan kirjoituksesta sanaakaan siitä, että opetuksessa pitäisi käyttää vanhoja autoja. Kyse oli kai autojen tasosta, ei isomoottorisia erikoisautoja vaan tavallisen kansan käyttöautoja.
Toinen kysymys: pitääkö autokouluauto valita A/ sen mukaan joka olisi oppilaan ja oppimisen kannalta hyödyllisempi vai B/ sen mukaan mikä tuntuu paremmalta opettajan persiin alla. Ja vielä näyttää hyvältä. - samaa mieltä
Kilkkeet kirjoitti:
Kysymys: miten voi ammatikseen opettaa jos ei itse osaa lukea?
Kysymyksen syy: edellinen vastaaja ilmeisesti alalla toimiva opettaja. Mutta en löytänyt hänen viittaamastaan kirjoituksesta sanaakaan siitä, että opetuksessa pitäisi käyttää vanhoja autoja. Kyse oli kai autojen tasosta, ei isomoottorisia erikoisautoja vaan tavallisen kansan käyttöautoja.
Toinen kysymys: pitääkö autokouluauto valita A/ sen mukaan joka olisi oppilaan ja oppimisen kannalta hyödyllisempi vai B/ sen mukaan mikä tuntuu paremmalta opettajan persiin alla. Ja vielä näyttää hyvältä.Vastaus: En opeta ammatikseni (ehkä parempi niin...), kaverini kylläkin opettaa. Pyydän kovasti anteeksi huonoa lukutaitoani. Ilmeisesti olin luullut kai viittaamastani kirjoituksesta löytäneeni viitteitä vihjailuun uusista autoista. Provosoiduin siis aiheettomasti.
Mielenkiinnosta kysymys: Montako isomoottorista erikoisautoa tiedät autokouluissa olevan? Itse tiedän kaksi. Onko muuten oppilaan kannalta hyödyllisempää: a)uudempi auto luotettavasti käytössä sovittuun aikaan, vai b)vanhempi auto 400-500000 ajettuna useimmiten korjaamolla? Omasta mielestäni luotettavuus.
- moraalitonta-ko?
"säästämistä" ja oman egon nostamista lastensa ja ympäristön silmissä.
Vertaa tätä autokoulu/opetuslupajuttuun. Please!
Esim: Jonna, 55 v, jolla ei ole entuudestaan mitään koulutusta, tai edes kokemusta lentäjän työammatista, käy ammattiosaajien järjestämän ja opetusviranomaisten valvoman valmennuskurssin n. 35 h., päästäkseen helpommin lentäjäkoulutukseen.
(näinhän se kokemattomuustilanne on vastaavasti autokouluissakin, kun kokemattomalle aletaan ajokorttia hankkimaan).
Käytyään sitten kuukausien aikana venyttämällä valmennuskurssina rimaa hipoen, Jonna (se 55 v.) innostuu helpon rahan teosta ja perustaakin konsulttifirman ja alkaen nyt ihan itse "opettajaksi" muille lentäjäkoulutukseen pyrkiville oppilailleen/asiakkailleen.
Luuleeko joku, että pikakurssitettu olisi läheskään pätevä opettamaan muita pelkästään näillä 35 h:n teoriatuntien ja vähäisillä ajotuntien tiedoilla-taidoilla?
Lähtisitkö itse sellaisen open koulutettavaksi, jolla on vain 35 h:n alan alkeiskoulutus?
Tuskinpa vaan!
Kumpi kouluttaja/opettaja olikaan pätevämpi?
Kuka kantaa vastuun?
Miksi sitten liikenneopettajilla on koulutus Ammatillisessa opekorkeakoulussa? Päästäkseen sinne opiskelemaan, oltava taustalla melkoiset pohjavaatimukset ja läpäistävä monimuotoiset ja riittävän vaikeat pääsykokeet. Teknikkaa, matematiikkaa, laki- yms. asioita. Vähän älykkyytäkin testaten.
Viralliset opet ovat myös jatkuvasti jatko- ja erityiskoulutuksessa ja tuntevat varmuudella lakien ja tekniikan muutokset.
Mun kokemus on se, että iskäopen kanssa ajetaan mökille ja puhutaan vain jonkin verran liikenneasioita ja se on siinä.
Autokoulun kakkosvaiheen teoriatunneilla huomaa heti, että teoriatiedot ja liukkaan ajon jutut oli pääsääntöisesti aivan kateissa opetuslupalaisilla. Viimeistään ns. arvioivassa ajossa (ajonäyte) paljastuu, ettei kyseinen II-vaiheinen olekaan saanut oikeaa ja asiallista opetusta.
Teoriakokeet ja inssiajotkin heikoimmilla prosenteilla läpi, kuin autokouluissa olleilla. Itsekin ovat näin kertoneet ja hyväksyneet faktat.
JOS taas perheopettajalla on riittävän pitkä liikennealan koulutus, esim. 75-80 ov, sekä lisänä auto- ja kuljetusalan vankka osaaminen, sekä ajan tasalla olevat tiedot kaikesta opetusalueestaan, katson että asiat ovat ok.
Tulee tässä mieleenni se, kun joskus 25 v sitten itse kansa/peruskoulunsa päättänyt äiti ottaakin lapsensa pois ja antaa kotiopetusta kotona.
JOOpa joo!! Hiton hyvin mene.
Miksi sitten eri alan opettajia koulutetaankaan, jos jokainen entinen oppilas, rimaakin hipoen on heti itsekin valmis ja täydellinen alansa opettaja?
Ymmärrän taloudelliset syyt ja pitkät matkat koulun ja kodin välillä yms., mutta rajansa kaikella.
Pitää olla ymmärrystä, että sillä, joka opettaa, pitää olla 25-40 kertaiset alansa koulutukset opetettavaansa nähden.
Näinhän se on kaikilla aloilla, missä opetushallitus valvoo alan koulutuksia.
Jk.
Maksaahan se iskän autonkin käyttö n. 30 c / km ja kuten iskän käyttämä aikakin melkoisesti.
Jos iskä/äitiope olisi pätevä, hän ottaisi osaa vapaehtoiseen inssiajoon ja suorittaisi paremmilla arvosanoilla oppilaille tarkoitetut erittäin helpot teoriatestit.
Virheitähän saa olla 11. Kysymyksiä on 60. ABECED- ja kumarran
Siis opettajalla alalla kuin alalla olisi tohtoritason tutkinto suotava. Mieletäni autokoulu ei ole missään muodossa verrattavissa muihin kouluihin ja opettajiin. Kansalaistaidosta ja perusoikeudesta on kyse. Aivan kuin rippikoulu: Oppia saat mutta käytännön taidot opettelet avio- tai avoliitossa.
Älä nyt hyvä mies tee tiedettä siitä missä sitä ei ole.
Lakitekstit ja tekniikan hallitsevat muutkin kuin autokoulunopettajat.
Ja vielä kerran: Asenteet tulevat muualtakin kuin isän/äidin/mummun/ukin ajotavoista.
Molempi parempi:autokoulu ja opetuslupa. - Xabat
Et tainnut sisäistää lukemaasi kunnolla. Pyysin ajotaitoa rahastuksen sijaan. Kaikin mokomin annan edelleenkin lasteni ( vielä 2 korttia vailla) mennä autokouluun. Aika ja ehkä hermotkaan kun eivät riitä opettamiseen liikenteessä. Mutta sitä ennen annan heille mahdollisuuden oppia ajamaan. Onneksi siihen täällä maalla on mahdollisuudet, eikä tarvitse tyytyä niihin älyttömiin liukkaan kelin ratoihin, joissa ei opi kuin pelkäämään liukasta. Täällä liukkaus ja huonot olosuhteet ovat jokapäiviäisiä, niiden kanssa pitää pärjätä ja siihen nykyinen opetus ei anna valmiuksia. Olen liikenteen ammattilainen, ajanut vuodesta 1970 lähtien vähintään 100.000 km vuodessa ja harrastuksetkin liippaavat läheltä.
Se jäi vastaamatta, jostakin kumman syystä, että mielestäni liikenneopetuksen pitäisi olla osa kansalaistaitoa eikä jättää sitä rahanahneiden autokoulujen kontolle. Ei kai sekään mikään kutsumusammatti ole, vaan eurot pyörivät silmissä. - Xabat
Xabat kirjoitti:
Et tainnut sisäistää lukemaasi kunnolla. Pyysin ajotaitoa rahastuksen sijaan. Kaikin mokomin annan edelleenkin lasteni ( vielä 2 korttia vailla) mennä autokouluun. Aika ja ehkä hermotkaan kun eivät riitä opettamiseen liikenteessä. Mutta sitä ennen annan heille mahdollisuuden oppia ajamaan. Onneksi siihen täällä maalla on mahdollisuudet, eikä tarvitse tyytyä niihin älyttömiin liukkaan kelin ratoihin, joissa ei opi kuin pelkäämään liukasta. Täällä liukkaus ja huonot olosuhteet ovat jokapäiviäisiä, niiden kanssa pitää pärjätä ja siihen nykyinen opetus ei anna valmiuksia. Olen liikenteen ammattilainen, ajanut vuodesta 1970 lähtien vähintään 100.000 km vuodessa ja harrastuksetkin liippaavat läheltä.
Se jäi vastaamatta, jostakin kumman syystä, että mielestäni liikenneopetuksen pitäisi olla osa kansalaistaitoa eikä jättää sitä rahanahneiden autokoulujen kontolle. Ei kai sekään mikään kutsumusammatti ole, vaan eurot pyörivät silmissä.Ehdit väliin, tarkoitin pykälää ylemmäs. Mutta olet oikeassa siinä että molempi parempi.
- taavi-ankka
Xabat kirjoitti:
Et tainnut sisäistää lukemaasi kunnolla. Pyysin ajotaitoa rahastuksen sijaan. Kaikin mokomin annan edelleenkin lasteni ( vielä 2 korttia vailla) mennä autokouluun. Aika ja ehkä hermotkaan kun eivät riitä opettamiseen liikenteessä. Mutta sitä ennen annan heille mahdollisuuden oppia ajamaan. Onneksi siihen täällä maalla on mahdollisuudet, eikä tarvitse tyytyä niihin älyttömiin liukkaan kelin ratoihin, joissa ei opi kuin pelkäämään liukasta. Täällä liukkaus ja huonot olosuhteet ovat jokapäiviäisiä, niiden kanssa pitää pärjätä ja siihen nykyinen opetus ei anna valmiuksia. Olen liikenteen ammattilainen, ajanut vuodesta 1970 lähtien vähintään 100.000 km vuodessa ja harrastuksetkin liippaavat läheltä.
Se jäi vastaamatta, jostakin kumman syystä, että mielestäni liikenneopetuksen pitäisi olla osa kansalaistaitoa eikä jättää sitä rahanahneiden autokoulujen kontolle. Ei kai sekään mikään kutsumusammatti ole, vaan eurot pyörivät silmissä.Merkillinen asia, kun autokoulusta niinkin usein kuulee puhuttavam "rahastajana". Itse en todellakaan ole autokoulun omistaja, mutta tunnen kyllä sellaisen; montakin. Sen verran ymmärrän yrittämisestä, että ei tarvitse paljonkaan osata matematiikkaa, kun pystyy laskemaan opettajan kulujen lisäksi muita pakollisia kuluja ja alvin päälle ja huomaa, että nykyisillä noin 1000-1200 euron hinnoilla tuskin saa sijoittamalleen pääomalle mitään korkoa autokoulutoiminnassa! Onko autokoulu rahastaja, jos tarjoaa täysin vapaaehtoisesti tulevalle asiakkaalle palvelua varsin lähelle omakustannushintaa? Onkos kaikki R-kioskit, huoltoasemat ja tavaratalotkin rahastajia? Itse ainakin ostan paljonkin palvelua eri aloilta ja vaikka keljuttaakin maksaa, osaan laskea, että ei kukaan ilmaiseksi töitä tee ja maksan ainakin haukkumatta palvelun tarjoajaa rahastajaksi. Miksiköhän autokouluja ei perusteta enemmän, kun lupakaan ei ole enää tarveharkintainen? Veikkaanpa, että ei kannata! Itselläni olisi täysi kelpoisuus perustaa autokoulu, mutta sitä en tee ihan vähällä. Jos minulla olisi ylimääräistä rahaa, jonka voisin sijoittaa, perustaisin kyllä jonkun muun alan yrityksen, jolla voisin "rahastaa".
Halvoilla kouluautoilla ei muuten todellakaan saavutettaisi merkittävästi halvempia hintoja: Oletteko kuulleet sanontaa, että köyhän ei kannata ostaa halpaa? Auton osuus oppilasta kohti on sen verran pieni, että se ei ole ollenkaan merkittävä. Ennemminkin ratkaisee luotettavuus, turvallisuus ja jälleenmyyntiarvo. - old.man.river
Eikö sinun vuodatuksessasi ole enemmänkin kyse siitä, että opetuluvalla annetun koulutuksen laatua ei mielestäsi valvota riittävän hyvin. Eli kohdista arvostelusi sinne minne se kuuluu poliisille ja tutkinnon vastaanottajille.
- osaajako?
kertoisin vain omalta osaltani käsityksen liikenneopettajien koulutuksesta, ottamatta osaa muuhun keskusteluun!
Tässä sitä on, n. 2 vuotta:
-aineina mm. liikennealan kasvatus- ja tutkimus, johdatus kasvatustieteeseen, yhteistyötaidot, didaktiikka, pedagogiikka, erityispedagokia., kasvatuspsykologia, kasvatussosiologia, koulutuspolitiikka ja koulutuksen suunnittelu, liikennepsykologia, tieteelliset tutkimusmenetelmät/tilastomatikka, viestintä, viastintä II / pedagoginen viestintä, sekä erikseen kasvatustieteen peruskurssi (10 ov / 13 kirjaa, sekä luennot ja laajahko semppa), muuta oli liikenne, sen kehittyminen ja yhteiskunnalliset vaikutukset, liikenneturvallisuus ja siihen vaikuttaminen, henkilökohtaisten liikennetaitojen kehittäminen, liikennealan ja sen kehityksen tuntemuksen kokonaisarviointi, ammattibedagogiset harjoitukset, seminaari- ja ryhmätöitä, autotekniikka, henkilökohtainen ajotaito, lainsäädäntö, opiskelutekniikka, tietotekniikka, moottoripyöräopetus, erikoisliikenteen ohjaajien koulutus, vaarallisten aineiden (ADR) koulutus, valinnaisena ammattitutkintojen perehdyttämiskoulutus etc.
Näillä eväillä, sekä teknikon papereilla yritän pärjäillä.
Kavereilla on tekusta myös inssienkin papereita etc., mutta eihän se alkeisopetuksen yhteydessä juurikaan pääse oikeuksiinsa.
Raskaassa liikenteessä, myös Euroopassa tuli ajettua muutamia vuosia. Ajoja kertynyt n. 1 milj. km.
Kielillä paasaamisesta se, että suomella, ruotsilla, englannilla ja auttavasti saksalla, ranskalla ja uutena venäjäkin, joteskin.
Liikennettä tai kuljetustoimintaa, myös korjaamon esimiehenä ja nyt opena yhteensä 21 v.
Res. vänskä, kahden veijarin iskä!
Yritetään kummiskin. Olemmehan samalla asialla! - Pappismies
osaajako? kirjoitti:
kertoisin vain omalta osaltani käsityksen liikenneopettajien koulutuksesta, ottamatta osaa muuhun keskusteluun!
Tässä sitä on, n. 2 vuotta:
-aineina mm. liikennealan kasvatus- ja tutkimus, johdatus kasvatustieteeseen, yhteistyötaidot, didaktiikka, pedagogiikka, erityispedagokia., kasvatuspsykologia, kasvatussosiologia, koulutuspolitiikka ja koulutuksen suunnittelu, liikennepsykologia, tieteelliset tutkimusmenetelmät/tilastomatikka, viestintä, viastintä II / pedagoginen viestintä, sekä erikseen kasvatustieteen peruskurssi (10 ov / 13 kirjaa, sekä luennot ja laajahko semppa), muuta oli liikenne, sen kehittyminen ja yhteiskunnalliset vaikutukset, liikenneturvallisuus ja siihen vaikuttaminen, henkilökohtaisten liikennetaitojen kehittäminen, liikennealan ja sen kehityksen tuntemuksen kokonaisarviointi, ammattibedagogiset harjoitukset, seminaari- ja ryhmätöitä, autotekniikka, henkilökohtainen ajotaito, lainsäädäntö, opiskelutekniikka, tietotekniikka, moottoripyöräopetus, erikoisliikenteen ohjaajien koulutus, vaarallisten aineiden (ADR) koulutus, valinnaisena ammattitutkintojen perehdyttämiskoulutus etc.
Näillä eväillä, sekä teknikon papereilla yritän pärjäillä.
Kavereilla on tekusta myös inssienkin papereita etc., mutta eihän se alkeisopetuksen yhteydessä juurikaan pääse oikeuksiinsa.
Raskaassa liikenteessä, myös Euroopassa tuli ajettua muutamia vuosia. Ajoja kertynyt n. 1 milj. km.
Kielillä paasaamisesta se, että suomella, ruotsilla, englannilla ja auttavasti saksalla, ranskalla ja uutena venäjäkin, joteskin.
Liikennettä tai kuljetustoimintaa, myös korjaamon esimiehenä ja nyt opena yhteensä 21 v.
Res. vänskä, kahden veijarin iskä!
Yritetään kummiskin. Olemmehan samalla asialla!Suurta kirjaa lainatakseni:
Moninaisista sinä huolehdit. Mutta vain yksi on tarpeen.
Ajotaito.
Liikenneasiat pitäisi voida opettaa jo muun koulunkäynnin yhteydessä. Ajokortti ja liikennekäyttäytyminen kuuluvat kansalaistaitoon! - Jande
osaajako? kirjoitti:
kertoisin vain omalta osaltani käsityksen liikenneopettajien koulutuksesta, ottamatta osaa muuhun keskusteluun!
Tässä sitä on, n. 2 vuotta:
-aineina mm. liikennealan kasvatus- ja tutkimus, johdatus kasvatustieteeseen, yhteistyötaidot, didaktiikka, pedagogiikka, erityispedagokia., kasvatuspsykologia, kasvatussosiologia, koulutuspolitiikka ja koulutuksen suunnittelu, liikennepsykologia, tieteelliset tutkimusmenetelmät/tilastomatikka, viestintä, viastintä II / pedagoginen viestintä, sekä erikseen kasvatustieteen peruskurssi (10 ov / 13 kirjaa, sekä luennot ja laajahko semppa), muuta oli liikenne, sen kehittyminen ja yhteiskunnalliset vaikutukset, liikenneturvallisuus ja siihen vaikuttaminen, henkilökohtaisten liikennetaitojen kehittäminen, liikennealan ja sen kehityksen tuntemuksen kokonaisarviointi, ammattibedagogiset harjoitukset, seminaari- ja ryhmätöitä, autotekniikka, henkilökohtainen ajotaito, lainsäädäntö, opiskelutekniikka, tietotekniikka, moottoripyöräopetus, erikoisliikenteen ohjaajien koulutus, vaarallisten aineiden (ADR) koulutus, valinnaisena ammattitutkintojen perehdyttämiskoulutus etc.
Näillä eväillä, sekä teknikon papereilla yritän pärjäillä.
Kavereilla on tekusta myös inssienkin papereita etc., mutta eihän se alkeisopetuksen yhteydessä juurikaan pääse oikeuksiinsa.
Raskaassa liikenteessä, myös Euroopassa tuli ajettua muutamia vuosia. Ajoja kertynyt n. 1 milj. km.
Kielillä paasaamisesta se, että suomella, ruotsilla, englannilla ja auttavasti saksalla, ranskalla ja uutena venäjäkin, joteskin.
Liikennettä tai kuljetustoimintaa, myös korjaamon esimiehenä ja nyt opena yhteensä 21 v.
Res. vänskä, kahden veijarin iskä!
Yritetään kummiskin. Olemmehan samalla asialla!ja lisäisin vielä ett pitempiki ois saanu olla ja tuleeki kuulemma.
Meillä oli 90- luvun alussa myös psykososiologisen laitoksen syvätestaus. Menipä tunteja ja hiki virtasi. Sokkohommaa ja sekavaa? Oli unohtunut edelläkirjoittavan open luntista.
No, hällä väliä, kunhan hallitsemme ja kehitämme itseämme.
Oppilaita on kuunneltava, osattava lukea ja kyettävä ymmärtämään, jotta opetus onnistuisi, jotta se olisi aina myönteinen tapahtuma.
Palkka on siedettävä, vaihdellen pk-seudulla kuulemma 2300-2600 egee pär kuukausi. Hyvä alku!
### Aikansa kutakin, matkoja mikäkin! _________________________= tässä kirjoituspaikka sinulle! - jo on
Pappismies kirjoitti:
Suurta kirjaa lainatakseni:
Moninaisista sinä huolehdit. Mutta vain yksi on tarpeen.
Ajotaito.
Liikenneasiat pitäisi voida opettaa jo muun koulunkäynnin yhteydessä. Ajokortti ja liikennekäyttäytyminen kuuluvat kansalaistaitoon!SUURET luulot ihmisistä. KAIKKI eivät missään nimessä voi saada, ei kykene, eikä halua ajokorttia. Ja toisille sitä ei pitäisi edes antaa. Meitä on niin moneen junaan ja osa jää asemalle.
Liikennekäyttäytyminen kuuluu kansallistaitoihin tai pitäisikö sanoa oppivelvollisuuteen, mutta ajokorttia ei kaikki todellakaan voi saada vain siksi, että se kuuluisi kansalaistaitoihin. Autolla ajaminen vaatii edelleen tietyt fyysiset ja henkiset valmiudet. Koodinaatiot eivät vain kaikilla toimi, Tuttava piirissäni on muutamia jotka suurinpiirtein väsyttämällä saivat ajokortin ja nyt se on kalliina henkilötodistuksena lompakosssa, autoa ei autokoulun jälkeen ole ajettu, sen olisi siis voinut yhtä hyvin jättää ajamatta - jartsa
Jande kirjoitti:
ja lisäisin vielä ett pitempiki ois saanu olla ja tuleeki kuulemma.
Meillä oli 90- luvun alussa myös psykososiologisen laitoksen syvätestaus. Menipä tunteja ja hiki virtasi. Sokkohommaa ja sekavaa? Oli unohtunut edelläkirjoittavan open luntista.
No, hällä väliä, kunhan hallitsemme ja kehitämme itseämme.
Oppilaita on kuunneltava, osattava lukea ja kyettävä ymmärtämään, jotta opetus onnistuisi, jotta se olisi aina myönteinen tapahtuma.
Palkka on siedettävä, vaihdellen pk-seudulla kuulemma 2300-2600 egee pär kuukausi. Hyvä alku!
### Aikansa kutakin, matkoja mikäkin! _________________________= tässä kirjoituspaikka sinulle!Ajokortti on todellakin kansalaistaito. Kaikkien se pitää saada. Mutta valitettavasti kaikkien. Liikenteessä näkyy selvästi tämä jokamiehen ja naisen oikeus. Kaikkein parasta olisi, jos tehtäisiin psykologinen testi ajo-oikeuden hakijalle pelkän näkötarkastuksen sijasta. Ehkä saataisiin päävialliset kuskit liikentestä vähemmälle. Pappismiehelle sanoisin, että suutarit pysyköön lestissään. Opettakoon ammattilaiset ajamaan. En voi kuin ihmetellä tämän palstan tasoa !
- siunata
Pappismies kirjoitti:
Suurta kirjaa lainatakseni:
Moninaisista sinä huolehdit. Mutta vain yksi on tarpeen.
Ajotaito.
Liikenneasiat pitäisi voida opettaa jo muun koulunkäynnin yhteydessä. Ajokortti ja liikennekäyttäytyminen kuuluvat kansalaistaitoon!tyttäreni avioliiton ja kastaa lapsenlapseni, kun tässä jokainen voi sorkia toisen tontilla. Asennapa sähköt kesämökille ja vedän puhelin kaapelin nettiä varten sinne. Halvaksi tulee kun ei nuohoojakaan tarvitse tilata.
- ei ole
jartsa kirjoitti:
Ajokortti on todellakin kansalaistaito. Kaikkien se pitää saada. Mutta valitettavasti kaikkien. Liikenteessä näkyy selvästi tämä jokamiehen ja naisen oikeus. Kaikkein parasta olisi, jos tehtäisiin psykologinen testi ajo-oikeuden hakijalle pelkän näkötarkastuksen sijasta. Ehkä saataisiin päävialliset kuskit liikentestä vähemmälle. Pappismiehelle sanoisin, että suutarit pysyköön lestissään. Opettakoon ammattilaiset ajamaan. En voi kuin ihmetellä tämän palstan tasoa !
kansallistaito uskokaa nyt vain KAIKKI EIVÄT VOI SAADA AJOKORTIIA SEN SAAMINEN EDELLYTTÄ ESIM. LUKUTAITOA JA JOUKOSSAMME ON SELLAISIA JOTKA EIVÄT OSAA LUKEA
- autokouluissa
Jande kirjoitti:
ja lisäisin vielä ett pitempiki ois saanu olla ja tuleeki kuulemma.
Meillä oli 90- luvun alussa myös psykososiologisen laitoksen syvätestaus. Menipä tunteja ja hiki virtasi. Sokkohommaa ja sekavaa? Oli unohtunut edelläkirjoittavan open luntista.
No, hällä väliä, kunhan hallitsemme ja kehitämme itseämme.
Oppilaita on kuunneltava, osattava lukea ja kyettävä ymmärtämään, jotta opetus onnistuisi, jotta se olisi aina myönteinen tapahtuma.
Palkka on siedettävä, vaihdellen pk-seudulla kuulemma 2300-2600 egee pär kuukausi. Hyvä alku!
### Aikansa kutakin, matkoja mikäkin! _________________________= tässä kirjoituspaikka sinulle!lopetaan alatasoinen keskustelu ja annetaan kunkin ammattilaisryhmän hoitaa omat tehtävät. Miksi perheenjäsen olisi vailla kunnon koulutusta parempi ajo-opeksi, tai peruskoulun opeksi.
Kannustan opiskelua ja sitten oikee tuoli duunissa perseen alle.
Pask---a kuljettajat ja ne, jotka ei saa edes korttia tyhmyyttään ja laiskuuttaan, pitäkööt tur- suunsa tukossa. Nimim. AB- kortti lähes ekalla. - old.man.river
siunata kirjoitti:
tyttäreni avioliiton ja kastaa lapsenlapseni, kun tässä jokainen voi sorkia toisen tontilla. Asennapa sähköt kesämökille ja vedän puhelin kaapelin nettiä varten sinne. Halvaksi tulee kun ei nuohoojakaan tarvitse tilata.
Ajo-opetus opetusluvalla on siis nimensämukaisesti luvanvaraista. Luvan myöntää poliisi. Jos siis saat luvan siunata tyttäresi avioon niin ole hyvä vaan.
- old.man.river
autokouluissa kirjoitti:
lopetaan alatasoinen keskustelu ja annetaan kunkin ammattilaisryhmän hoitaa omat tehtävät. Miksi perheenjäsen olisi vailla kunnon koulutusta parempi ajo-opeksi, tai peruskoulun opeksi.
Kannustan opiskelua ja sitten oikee tuoli duunissa perseen alle.
Pask---a kuljettajat ja ne, jotka ei saa edes korttia tyhmyyttään ja laiskuuttaan, pitäkööt tur- suunsa tukossa. Nimim. AB- kortti lähes ekalla.Mutta on kuitenkin syytä muistaa ettei autokouluilla ole monopolia ajo-opetuksen antamiseen vaikka niin haluaisivat.
- Pappismies
jo on kirjoitti:
SUURET luulot ihmisistä. KAIKKI eivät missään nimessä voi saada, ei kykene, eikä halua ajokorttia. Ja toisille sitä ei pitäisi edes antaa. Meitä on niin moneen junaan ja osa jää asemalle.
Liikennekäyttäytyminen kuuluu kansallistaitoihin tai pitäisikö sanoa oppivelvollisuuteen, mutta ajokorttia ei kaikki todellakaan voi saada vain siksi, että se kuuluisi kansalaistaitoihin. Autolla ajaminen vaatii edelleen tietyt fyysiset ja henkiset valmiudet. Koodinaatiot eivät vain kaikilla toimi, Tuttava piirissäni on muutamia jotka suurinpiirtein väsyttämällä saivat ajokortin ja nyt se on kalliina henkilötodistuksena lompakosssa, autoa ei autokoulun jälkeen ole ajettu, sen olisi siis voinut yhtä hyvin jättää ajamattaAnteeksi, pieni korjaus. Kansalaisoikeus on eri asia kuin kansalaistaito. Jälkimmäinen on eri asioista koostuva opetuskokonaisuus, eli peruskoulun kurssi.
En tarkoittanut, että kaikkien pitäisi saada ajokortti. Ei, vaan kaikkien pitäisi saada liikenneopetusta ja näin opetusta myös ajokorttia varten jo perusopetuksen parissa.
Aiheetta enempään. - kyllä saa
ei ole kirjoitti:
kansallistaito uskokaa nyt vain KAIKKI EIVÄT VOI SAADA AJOKORTIIA SEN SAAMINEN EDELLYTTÄ ESIM. LUKUTAITOA JA JOUKOSSAMME ON SELLAISIA JOTKA EIVÄT OSAA LUKEA
Suomessakin vaikka ei osaisi lukea. Tutustuppa huutamisen sijaan lakiin.
- sotilasarvosi
osaajako? kirjoitti:
kertoisin vain omalta osaltani käsityksen liikenneopettajien koulutuksesta, ottamatta osaa muuhun keskusteluun!
Tässä sitä on, n. 2 vuotta:
-aineina mm. liikennealan kasvatus- ja tutkimus, johdatus kasvatustieteeseen, yhteistyötaidot, didaktiikka, pedagogiikka, erityispedagokia., kasvatuspsykologia, kasvatussosiologia, koulutuspolitiikka ja koulutuksen suunnittelu, liikennepsykologia, tieteelliset tutkimusmenetelmät/tilastomatikka, viestintä, viastintä II / pedagoginen viestintä, sekä erikseen kasvatustieteen peruskurssi (10 ov / 13 kirjaa, sekä luennot ja laajahko semppa), muuta oli liikenne, sen kehittyminen ja yhteiskunnalliset vaikutukset, liikenneturvallisuus ja siihen vaikuttaminen, henkilökohtaisten liikennetaitojen kehittäminen, liikennealan ja sen kehityksen tuntemuksen kokonaisarviointi, ammattibedagogiset harjoitukset, seminaari- ja ryhmätöitä, autotekniikka, henkilökohtainen ajotaito, lainsäädäntö, opiskelutekniikka, tietotekniikka, moottoripyöräopetus, erikoisliikenteen ohjaajien koulutus, vaarallisten aineiden (ADR) koulutus, valinnaisena ammattitutkintojen perehdyttämiskoulutus etc.
Näillä eväillä, sekä teknikon papereilla yritän pärjäillä.
Kavereilla on tekusta myös inssienkin papereita etc., mutta eihän se alkeisopetuksen yhteydessä juurikaan pääse oikeuksiinsa.
Raskaassa liikenteessä, myös Euroopassa tuli ajettua muutamia vuosia. Ajoja kertynyt n. 1 milj. km.
Kielillä paasaamisesta se, että suomella, ruotsilla, englannilla ja auttavasti saksalla, ranskalla ja uutena venäjäkin, joteskin.
Liikennettä tai kuljetustoimintaa, myös korjaamon esimiehenä ja nyt opena yhteensä 21 v.
Res. vänskä, kahden veijarin iskä!
Yritetään kummiskin. Olemmehan samalla asialla!vaikuttaa autokoulunopettajan pätevyyteesi vai palvelitko autojoukoissa? Muuten ei asialla ole mitään tekemistä ajo-opetuksen kanssa.
- olen
old.man.river kirjoitti:
Ajo-opetus opetusluvalla on siis nimensämukaisesti luvanvaraista. Luvan myöntää poliisi. Jos siis saat luvan siunata tyttäresi avioon niin ole hyvä vaan.
niin taidan hakea lupaa kaikkiin edellä mainituihin ja muutamiin muihinkin, ei tarvi ammattilaisia vaivata ja rahakin pysyy kotona ei turhia kierrä voi vaikka hyvinvointi lisääntyä kun tulis töitä toisille.
- oikeassa
Pappismies kirjoitti:
Suurta kirjaa lainatakseni:
Moninaisista sinä huolehdit. Mutta vain yksi on tarpeen.
Ajotaito.
Liikenneasiat pitäisi voida opettaa jo muun koulunkäynnin yhteydessä. Ajokortti ja liikennekäyttäytyminen kuuluvat kansalaistaitoon!Eli kaikki liikenneopettajat ammattikouluun, lukioon tms. hommiin ja 3000 euroo/kk palkkaa ja 6-7 tuntia hommia päivässä. Ostetaan autot sun muut vehkeet veronmaksajien rahoilla. Ja tietysti palkat maksavat myös veronmaksajat. Taitaa työpaikkaruokailukin kuulua etuihin ja 3kuukauden kesäloma. Mihin voin ilmoittautua..?
- Skiffe
Xabat kirjoitti:
Et tainnut sisäistää lukemaasi kunnolla. Pyysin ajotaitoa rahastuksen sijaan. Kaikin mokomin annan edelleenkin lasteni ( vielä 2 korttia vailla) mennä autokouluun. Aika ja ehkä hermotkaan kun eivät riitä opettamiseen liikenteessä. Mutta sitä ennen annan heille mahdollisuuden oppia ajamaan. Onneksi siihen täällä maalla on mahdollisuudet, eikä tarvitse tyytyä niihin älyttömiin liukkaan kelin ratoihin, joissa ei opi kuin pelkäämään liukasta. Täällä liukkaus ja huonot olosuhteet ovat jokapäiviäisiä, niiden kanssa pitää pärjätä ja siihen nykyinen opetus ei anna valmiuksia. Olen liikenteen ammattilainen, ajanut vuodesta 1970 lähtien vähintään 100.000 km vuodessa ja harrastuksetkin liippaavat läheltä.
Se jäi vastaamatta, jostakin kumman syystä, että mielestäni liikenneopetuksen pitäisi olla osa kansalaistaitoa eikä jättää sitä rahanahneiden autokoulujen kontolle. Ei kai sekään mikään kutsumusammatti ole, vaan eurot pyörivät silmissä.Se on usein liikenneturvallisuuskutsumus, mikä sinne ajaa opettamaan toisia ajamaan. Yrittäjä toki yrittää rahastaa, eikä sillä ole mitään tekemistä liikenneturvallisuuden kanssa. Kilpailu on kovaa ja toisia kouluja täytyy kytätä. jos hinnat tippuu, opetuksen taso laskee, liikenneturvallisuus kärsii ja opettajat lähtevät tilinauhaa katseltuaan muihin hommiin. Liikenneopettajilla on aina jonkinlainen "entinen elämä"
- ketjun
aloittaja olaa autokoulu yrittäjä, joka on kyrpiintynyt siihen, että kaikki kyseenalaistavat hänen hintansa. TUntuuhan se oudolta, kun autokouluun pitäisi maksaa 1000 euroa kun sen opetusluvilla voi saada parilla-kolmella sadalla. Itse opetin vaimoni ajamaan, ja opiskelija perheessä se oli pitkä penni ruokaan. Lisäksi kun otetaan mukaan ekologia näkökohdat: turhaa ajoa ei tarvinnut kun vuoden aikana saattoi ajoharjoittelun suorittaa erinäisillä asioiden hoidoilla, heti kun auton kasittely oli riittävästi hanskassa. Väitän että vaimoni opetteli parkkeeraamista yms. monikertaisesti kuin yksikään autokoulun oppilas. Ajaa hän osaa varmasti yhtä turvallisesti kuin minäkin, joka olen käynyt jo kaksi autokoulua (kortti ja armeijan).
Mielestäni loistava foorumi kummillekkin kysymyksille. Ei siis pelkästään autokoululaisille. Oman kokemuksen mukaan inssistä pääsee paljon helpommin läpi autokoulun oppilaana kuin luvilla opetettaessa. Näin viranomaiset kompensoivat autokouluja. Ja esimerkki: itse tein omassa inssissäni virheen, joka tulisi luokitella konfliktiksi -> hylkäys, mutta kortti tuli. Vaimo inssissä opetusluvilla, Etupyörä meni valkoisen viivan päältä kaistan vaihdossa, kun toinen vaihtoehto olisi ollut viedä pysäköidyn auton etukulma. Muuta huomautettavaa ei ollut.- makua
Ajelin viikonloppuna sunnuntaina klo 4 taksilla ja kuski pyysi 70 euroo 40 minuutin ajelusta. Aivan hirveetä rahastusta...
- ajassa
makua kirjoitti:
Ajelin viikonloppuna sunnuntaina klo 4 taksilla ja kuski pyysi 70 euroo 40 minuutin ajelusta. Aivan hirveetä rahastusta...
autokoulussa saa yksityisopetusta ja voi pyytää jos mahdollista päättämään ajon toivomaansa paikkaan esim , työpaikalle tai kouluun.
- kiskontaan kyllästynyt
Ajokorttiopetus voisi aivan hyvin olla 2. asteen koulutuksen osana. Tuskin tulokset huonompia voisivat olla kuin nykyisessä järjestelmässä, joka tuottaa sikailijoita liikenteeseen. Autokoulun opettajat voisi palkata normaaleiksi opettajiksi.
- jartsa
...hinnoista rutistaan, mutta kun menette esim. parturiin niin maksatte puolentunnin työstä mielellään 16 ekee. Aikamoinen tuntipalkka vai mitä!
- maksaakaan
sitten se opetus siellä 2 asteen oppilaitoksissa? Ilmeisesti ei mitään, sillä 2 asteen opettajat tekevät kutsumustyötä, eli siis ilman palkkaa.. Menisin mielelläni liikenneopettajaksi vaikkapa lukioon, työaika 8-15, 2,5kk kesälomaa.. syys-,joulu-, hiihtolomat ymym.. Tietääkö kukaan mitä maksaa 1 oppilaspaikka esim ammattikoulussa kuljettajakoulutuksessa/ vuosi? Mutta sehän ei maksa itselle mitään koska "valtio maksaa". Ok, haetaan hommaan sitten sitä "EU-rahaa".. Brysselissä taitaa olla iso setelipaino kun sieltä sitä rahaa riittää joka paikkaan.
Olen joskus päässyt seuraamaan opetuksen tasoa ammattikoulussa (kuljettaja-opetusta), mielestäni ala-arvoista, puhutaan vanhoja asioita, opettajien asenne väärä, opettajilla vain lomat mielessä. Ja tietty se että lisää palkkaan pitäisi.. - kielteisellä
maksaakaan kirjoitti:
sitten se opetus siellä 2 asteen oppilaitoksissa? Ilmeisesti ei mitään, sillä 2 asteen opettajat tekevät kutsumustyötä, eli siis ilman palkkaa.. Menisin mielelläni liikenneopettajaksi vaikkapa lukioon, työaika 8-15, 2,5kk kesälomaa.. syys-,joulu-, hiihtolomat ymym.. Tietääkö kukaan mitä maksaa 1 oppilaspaikka esim ammattikoulussa kuljettajakoulutuksessa/ vuosi? Mutta sehän ei maksa itselle mitään koska "valtio maksaa". Ok, haetaan hommaan sitten sitä "EU-rahaa".. Brysselissä taitaa olla iso setelipaino kun sieltä sitä rahaa riittää joka paikkaan.
Olen joskus päässyt seuraamaan opetuksen tasoa ammattikoulussa (kuljettaja-opetusta), mielestäni ala-arvoista, puhutaan vanhoja asioita, opettajien asenne väärä, opettajilla vain lomat mielessä. Ja tietty se että lisää palkkaan pitäisi..asenteella hommasta kuin hommasta ei tule mitään.
Sosialismiako pelkäät, jos ajokortti säädettäisiin kansalaisoikeudeksi ja yhteiskunta velvoitettaisiin antamaan ajo-opetus sitä haluaville?
Minusta ajatus on kehittelemisen arvoinen. Toteutua se voisi 20 v tähtäimellä.
Onhan monella alalla yksityinen ja julkinen taho hoitamassa samaa asiaa. Asenteesta se vain on kiinni, saadaanko parasta vai p***kaa rahojemme vastineeksi. - kuluttua
tämä voi olla tottakin. Kuoma-auto opetushan on muuttumassa sen suuntaiseksi ettei kukaan enään ryhdy alalle ja eu alueella ei parinkymmen vuodenkuluttua löydy kuljettajia. Kun lainsäädäntöä muutetaan yhtenäseksi, niin meillä on vain venäläisiä kuljettajia, se kun ei kuulu eu:n tai maahan muuttajat afrikasta koulutetaan bussi ja rekkakuskeiksi ja luoja meitä v... talvikeleillä nekun eivät osaa edes lumella kävellä
- ...
... eikä opetuslupa "opettaja" ole liikenneopettaja. Siis opetusluvalla ei ole mitään tekemistä autokoulun kanssa, ellei opetusluvanhaltija halua ostaa palveluita autokoulusta, sekin on mahdollista.
Esimerkki toisinpäin .... kirjapainoalan työntekijä saa ensimmäisen opetusluvan tyttärelleen, hän on mielestään liikenneopettaja ? (koska sanoo niin olevan?).
Oikea kouluja käynyt liikenneopettaja kokeilee painaa elämänsä ensimmäisen kirjan, onko hän kirjapainomestari tai kirjanpainaja tai painotyöntekijä ... ei hän on edelleen liikenneopettaja.
... et sillee ....- ...
... et sillee!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244666- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483105- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522328
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539